İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə məskunlaşacaq əhalinin məşğulluq imkanlarının genişləndirilməsi üçün məşğulluqyönümlü iqtisadi inkişaf siyasətinin davam etdirilməsi, əmək bazarının tənzimlənməsi sahəsində institusional strukturun təkmilləşdirilməsi əsas vəzifələr sırasındadır.
Zəngilan rayonunun Ağalı kəndində Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli ilə bağlı yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahının nəzdində fəaliyyət göstərən İdarələrarası Mərkəzin İqtisadi Məsələlər üzrə İşçi Qrupunun növbəti iclası keçirilib.
İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini, İşçi Qrupun rəhbəri Elnur Əliyev ölkə başçısının tapşırıqlarına uyğun olaraq, işğaldan azad edilmiş ərazilərin inkişafı istiqamətində kompleks proqramların, genişmiqyaslı bərpa tədbirlərinin, o cümlədən infrastruktur layihələrinin icra olunduğunu qeyd edib. Bildirilib ki, bu ərazilərdə məskunlaşacaq əhalinin məşğulluq imkanlarının genişləndirilməsi üçün məşğulluqyönümlü iqtisadi inkişaf siyasətinin davam etdirilməsi, əmək bazarının tənzimlənməsi sahəsində institusional strukturun təkmilləşdirilməsi əsas vəzifələr sırasındadır.
Tədbirdə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə iqtisadi canlanmanın sürətləndirilməsi və investisiya cəlbediciliyinin artırılması üçün əlverişli şəraitin yaradılması məqsədilə görülən işlər, o cümlədən vergi və gömrük güzəştləri, sahibkarların maliyyə resurslarına çıxış imkanlarının genişləndirilməsi və digər güzəştlər barədə məlumat verilib. Stimullaşdırıcı alətlərin və güzəştlərin Qarabağla yanaşı, regionda təhlükəsiz və layiqli həyat səviyyəsinin formalaşdırılmasına, sosial-iqtisadi potensialın xalqın rifahı naminə effektiv istifadəsinə, xüsusilə insan kapitalının keyfiyyətinin yüksəldilməsinə, elmin və biliktutumlu sahələrin inkişafına, əmək məhsuldarlığının və rəqabət qabiliyyətinin yüksəldilməsinə, məşğulluğun artırılmasına təkan verəcəyi vurğulanıb.
Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonuna daxil olan Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Vahid Hacıyev aparılan bərpa və quruculuq işləri barədə məlumat verib, bu ərazilərə köçürülən əhalinin məşğulluğunun təmin edilməsində dövlət və özəl müəssisələr tərəfindən xüsusi yanaşmanı tətbiq etməklə, özəl-dövlət tərəfdaşlığının vacibliyini qeyd edib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının sektor müdiri, İşçi qrupun üzvü Şaiq Adıgözəlov işğaldan azad edilmiş ərazilərdə məşğulluğun təmin olunması ilə bağlı fikirlərini bölüşüb. İşçi Qrupun digər üzvləri təmsil etdikləri qurumlar tərəfindən bu sahədə görülmüş işlər barədə məlumat veriblər. İclasda təqdim olunan hesabatlar İşçi Qrupunun üzvləri tərəfindən müzakirə edilib.
İqtisadi məsələlər üzrə İşçi Qrupunun üzvləri Ağalı kəndində həyata keçirilən layihələrlə tanış olublar.

Continuing the employment-oriented economic development policy and improving the institutional structure in the field of labor market regulation are among the main tasks in order to expand the employment opportunities of the people who will settle in the territories liberated from occupation.
The next meeting of the Working Group on Economic Issues of the Inter-Administrative Center was held in the village of Agali of Zangilan region, which is operating under the coordination headquarters established for the centralized solution of issues in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan.
First Deputy Minister of Economy, Head of the Working Group Elnur Aliyev reported that in accordance with the instructions of the head of the country, complex programs, large-scale restoration measures, including infrastructure projects, are being implemented in the direction of the development of territories liberated from occupation. It was stated that the continuation of the employment-oriented economic development policy and the improvement of the institutional structure in the field of labor market regulation are among the main tasks in order to expand the employment opportunities of the people who will settle in these areas.
Information was provided at the event on the work done in order to accelerate economic revival and increase investment attractiveness in the liberated territories, including tax and customs concessions, expansion of access to financial resources for entrepreneurs, and other concessions. It was emphasized that stimulating tools and concessions will promote the formation of a safe and decent standard of living in the region as well as Karabakh, the effective use of socio-economic potential for the sake of the people's well-being, especially the improvement of the quality of human capital, the development of science and knowledge-based fields, the increase of labor productivity and competitiveness, and the increase of employment.
The special representative of the President of the Republic of Azerbaijan, Vahid Hajiyev, informed about the restoration and construction works carried out in Jabrayil, Gubadli and Zangilan districts, which are included in the Eastern Zangezur economic region, noted the importance of private-public partnership by applying a special approach by state and private enterprises in ensuring the employment of the population relocated to these areas.
Shaik Adigozalov, the sector manager of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, a member of the working group, shared his views on ensuring employment in the territories liberated from occupation. Other members of the Working Group reported on the work done in this field by the institutions they represent. The reports presented at the meeting were discussed by the members of the Working Group.
Members of the Working Group on Economic Issues got acquainted with the projects implemented in Agalı village.