Türkiyə ilə iqtisadi əlaqələrin dinamik inkişafı, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə türk şirkətlərinin fəaliyyəti və ticarət tərəfdaşlığının perspektivləri barədə müzakirələr aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Türkiyənin ticarət naziri Ömər Bolatla görüşüb. Mikayıl Cabbarov türkiyəli həmkarı Ömər Bolatı Türkiyə Respublikasının ticarət naziri vəzifəsinə təyin edilməsi münasibətilə təbrik edib, ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Görüşdə dövlət başçılarının siyasi iradəsinin, verdikləri tapşırıqların icrasının əlaqələrin inkişafında əhəmiyyəti vurğulanıb. Qeyd edilib ki, Türkiyə Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşlarındandır və iki ölkə arasında Preferensial Ticarət Sazişinə dəyişiklik haqqında imzalanan Protokol iqtisadi-ticarət əməkdaşlığımızın gücləndirilməsinə əlavə stimul yaradır. Qardaş ölkələr arasında uğurlu investisiya tərəfdaşlığı həyata keçirilir, qeyri-neft ticarət dövriyyəsi artır. Vurğulanıb ki, Azərbaycan və Türkiyənin iştirakı ilə həyata keçirilən genişmiqyaslı layihələr regional əməkdaşlığı dərinləşdirməklə yanaşı, bölgənin mənzərəsini dəyişir.
Nazir həmçinin, Azərbaycan iqtisadiyyatı barədə məlumat verib, qardaş Türkiyə ilə əlaqələrin daha da genişləndirilməsi barədə fikirlərini bölüşüb.
Türkiyənin ticarət naziri Ömər Bolat səmimi təbrikə görə təşəkkürünü bildirib, ortaq dəyərlərə malik olan ölkələrimizin dostluq və qardaşlıq münasibətlərini, strateji müttəfiqliyini vurğulayıb.
Tərəflər birgə reallaşdırılan layihələr, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə türk şirkətlərinin fəaliyyəti və ticarət tərəfdaşlığının perspektivləri barədə müzakirələr aparıb.

Discussions were held on the dynamic development of economic relations with Turkey, the activities of Turkish companies in our territories liberated from occupation, and the prospects of trade partnership.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with the Minister of Trade of the Republic of Turkey Omer Bolat. Mikayil Jabbarov congratulated his Turkish colleague Omar Bolat on his appointment as the Minister of Trade of the Republic of Turkey and wished him success in his work.
The importance of the political will of the heads of state and the implementation of the tasks given by them in the development of relations was emphasized at the meeting. It was noted that Turkey is one of the main trade partners of Azerbaijan, and the Protocol signed between the two countries on the amendment to the Preferential Trade Arrangements creates an additional incentive to strengthen our economic and trade cooperation. A successful investment partnership is being implemented between fraternal countries and non-oil trade turnover is increasing. It was emphasized that large-scale projects implemented with the participation of Azerbaijan and Turkey not only deepen regional cooperation, but also change the landscape of the region.
The minister also reported about Azerbaijan's economy and shared his views on further expansion of relations with brother Turkey.
Minister of Trade of Turkey Omar Bolat expressed his gratitude for the sincere congratulations and emphasized the friendly and brotherly relations and strategic alliance of our countries with common values.
The parties discussed the joint projects, the activities of Turkish companies in our territories liberated from occupation, and the prospects of trade partnership.