“2030-cu ilə doğru: Azərbaycanda sosial-iqtisadi inklüzivlik” mövzusunda ikinci Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri dialoqu keçirilib
Azərbaycanda sosial-iqtisadi, ətraf mühit sahələrini əhatə edən dövlət proqramları və strategiyalar Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə uyğunlaşdırılır
Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurası, İqtisadiyyat Nazirliyi və BMT-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM) dialoqları çərçivəsində “2030-cu ilə doğru: Azərbaycanda sosial-iqtisadi inklüzivlik” mövzusunda ikinci dialoq keçirilib.
Tədbirdə BMT-nin Ticarət və İnkişaf Konfransı (UNCTAD) tərəfindən təklif olunan İnklüziv İnkişaf İndeksindən istifadə etməklə ölkəmizdə DİM-ə nail olunması, sosial-iqtisadi inkişafın dayanıqlılığının artırılması istiqamətində həyata keçiriləcək tədbirlər və həssas əhali qruplarının sosial inklüzivliyinin artırılması yolları müzakirə olunub.
Azərbaycan Respublikasının Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurasının sədri, Baş nazirin müavini Əli Əhmədov Azərbaycan hökumətinin BMT ilə əməkdaşlığa yüksək qiymət verdiyini bildirib, qarşılıqlı əlaqələrin ölkəmiz üçün faydalı olduğunu diqqətə çatdırıb. Əli Əhmədov Qlobal DİM üzrə öhdəliklərin həyata keçirilməsinin ölkəmizdə dövlət siyasətinin mühüm tərkib hissələrindən olduğunu, Azərbaycanın DİM-lərin icrası üzrə BMT-nin Yüksək Səviyyəli Siyasi Forumuna 3 dəfə Könüllü Milli Hesabat təqdim edən regionda ilk və dünyada 10 ölkədən biri olduğunu vurğulayıb.
BMT-nin Azərbaycanda rezident əlaqələndiricisi Vladanka Andreyeva Azərbaycanda minimum əməkhaqqı, pensiyalar və sosial müavinətlərin ardıcıl artırılması, eləcə də regionların sosial-iqtisadi inkişafına dair məqsədyönlü proqramların qəbul edilməsi ilə bağlı aparılan islahatları vurğulayıb, BMT-nin ölkəmizin sosial və iqtisadi inklüzivliyi artırmaq, o cümlədən DİM-in sürətləndirilməsi istiqamətində dəstəyini davam etdirəcəyini diqqətə çatdırıb.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev BMT-nin üzvü olan dövlətlər tərəfindən qəbul edilmiş “Dünyamızın transformasiyası: 2030-cu ilədək dayanıqlı inkişaf sahəsində Gündəlik”dəki DİM-lərdən birinin də yoxsulluğun bütün formalarına hər yerdə son qoyulması olduğunu, bu məqsədin icrası çərçivəsində ölkəmizdə atılan addımları qeyd edib. Nazir həmçinin, 8-ci DİM – “Layiqli əmək və iqtisadi artım” çərçivəsində həssas əhali qrupları üçün inklüziv və layiqli iş yerlərinin yaradılması üçün aparılan işlər barədə məlumat verib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova DİM dialoqları təşəbbüsünün “Azərbaycan 2030: Sosial iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”in icrası prosesini irəliyə aparmaq üçün vacib platforma olduğunu bildirib. O, qeyd edib ki, bu təşəbbüs maraqlı tərəfləri bir araya gətirməklə bu istiqamətdə səylərin birləşdirilməsi yolu ilə dinamik və inklüziv cəmiyyət quruculuğuna töhfə verməkdədir.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov ölkəmizin BMT-nin 2016-2030-cu illər üçün təsdiqlənmiş DİM üzrə götürdüyü öhdəliklərin həyata keçirilməsinin dövlət siyasətinin mühüm tərkib hissələrindən birinə çevrildiyini qeyd edib, Azərbaycanda sosial-iqtisadi, ətraf mühit sahələrini əhatə edən dövlət proqramları, strategiyaların DİM-lərə uyğunlaşdırıldığını diqqətə çatdırıb. Nazir müavini “DİM Dialoqlar” təşəbbüsü çərçivəsində dövlət orqanları, özəl sektor, QHT-lər və beynəlxalq təşkilatlarla aparılacaq müzakirələrin ölkəmizdə Milli Prioritetlərin və 2030-cu ilədək dayanıqlı inkişaf sahəsində Gündəliyin icrasına, iqtisadi və sosial siyasətə müsbət töhfə verəcəyinə əminliyini bildirib.
Avropa İttifaqının ölkəmizdəki nümayəndəliyinin əməkdaşlıq məsələləri üzrə koordinatoru Viktor Bojkov təmsil etdiyi qurum tərəfindən Azərbaycanda sosial-iqtisadi inklüzivliyin təmin olunmasına dəstək məqsədilə həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verib.
BMT-nin Uşaq Fondunun (UNİCEF) Azərbaycan Respublikasındakı nümayəndəliyinin sosial siyasət üzrə mütəxəssisi Rəşad Hüseynov Azərbaycanda DİM-ə nail olmaq perspektivlərinə dair təqdimatla çıxış edib.
Tədbir çərçivəsində “2030-cu ilə doğru: İnklüziv sosial-iqtisadi inkişafa baxış” mövzusunda panel müzakirə keçirilib. Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurasının katibi, İqtisadiyyat Nazirliyinin Dayanıqlı inkişaf və sosial siyasət şöbəsinin müdiri Hüseyn Hüseynovun moderatorluğu ilə keçirilən paneldə gender bərabərliyinə nail olunması, təhsildə inklüzivlik, uşaq hüquqlarının müdafiəsi, özəl sektorun və vətəndaş cəmiyyətinin sosial-iqtisadi dayanıqlılığın təmin edilməsində rolu barədə müzakirələr aparılıb.

Second Sustainable Development Goals dialogue held on the topic of “Towards 2030: Socio-economic inclusion in Azerbaijan”
State programs and strategies covering socio-economic and environmental fields in Azerbaijan are adapted to the Sustainable Development Goals
The second dialogue was held on the topic "Towards 2030: socio-economic inclusion in Azerbaijan" within the framework of the Sustainable Development Goals (SDG) dialogues jointly organized by the National Coordination Council for Sustainable Development, the Ministry of Economy and the UN Mission in Azerbaijan.
Measures to be implemented in the direction of increasing the sustainability of socio-economic development and ways to increase the social inclusion of vulnerable population groups were discussed at the event, using the Inclusive Development Index proposed by the UN Conference on Trade and Development (UNCTAD).
Chairman of the National Coordination Council for Sustainable Development of the Republic of Azerbaijan, Deputy Prime Minister Ali Ahmadov said that the Azerbaijani government highly values cooperation with the UN and pointed out that mutual relations are beneficial for our country. Ali Ahmadov emphasized that the implementation of obligations under the Global SDGs is one of the important components of the state policy in our country, and Azerbaijan is the first in the region and one of the 10 countries in the world to submit a Voluntary National Report to the UN High-Level Political Forum on the implementation of the SDGs 3 times.
Vladanka Andreyeva, the resident coordinator of the UN in Azerbaijan, emphasized the reforms carried out in Azerbaijan related to the consistent increase of the minimum wage, pensions and social benefits, as well as the adoption of targeted programs for the socio-economic development of regions and pointed out that the UN will continue to support our country in the direction of increasing social and economic inclusion, including the acceleration of the SDGs.
The Minister of Labor and Social Protection of the Population Sahil Babayev said that one of the SDGs in the "Transforming our world: the 2030 Agenda for Sustainable Development" adopted by the member states of the UN is to eradicate poverty in all its forms and dimensions, and pointed out the steps taken in our country within the framework of this goal. The minister also informed about the work carried out to create inclusive and decent jobs for vulnerable population groups within the framework of the 8th SDG - "Decent work and economic growth".
Bahar Muradova, the chairman of the State Committee for Family, Women and Children, said that the initiative of the SDG dialogues is an important platform for advancing the implementation process of "Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio- Economic Development". She noted that this initiative contributes to building a dynamic and inclusive society by bringing together interested parties and combining efforts in this direction.
Deputy Minister of Economy Sahib Mammadov noted that the implementation of the commitments made by the UN for the years 2016-2030 has become one of the important components of the state policy, and pointed out that state programs and strategies covering socio-economic and environmental fields in Azerbaijan are adapted to the SDGs. The Deputy Minister expressed confidence that the discussions to be held with state bodies, private sector, NGOs and international organizations within the framework of the "SDG Dialogues" initiative will contribute positively to the implementation of the National Priorities and the Agenda in the field of sustainable development until 2030, economic and social policy in our country.
Viktor Bojkov, the Head of cooperation section of the European Union Delegation to our country, informed about the projects implemented by the institution he represents in order to support social and economic inclusion in Azerbaijan.
Rashad Huseynov, a social policy specialist of the UN International Children's Emergency Fund (UNICEF) representative to the Republic of Azerbaijan, made a presentation on the prospects of achieving the SDGs in Azerbaijan.
A panel discussion was held on "Towards 2030: A vision of inclusive socio-economic development" within the framework of the event. Discussions were held on achieving gender equality, inclusion in education, protection of children's rights, the role of the private sector and civil society in ensuring socio-economic stability at the panel moderated by Huseyn Huseynov, Secretary of the National Coordination Council on Sustainable Development, Head of the Department of Sustainable Development and Social Policy of the Ministry of Economy.