Pakistanla iqtisadi-ticarət və enerji əməkdaşlığı müzakirə olunub
Azərbaycan-Pakistan iqtisadi münasibətlərinin inkişafı və bu istiqamətdə görüləcək işlər barədə müzakirələr aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, energetika naziri Pərviz Şahbazov, Pakistan İslam Respublikasının ticarət naziri Səid Navid Qəmər və neft üzrə dövlət naziri Musadik Məsud Malik arasında görüş keçirilib.
Görüşdə dostluq və qardaşlığa əsaslanan Azərbaycan-Pakistan əlaqələrinin müxtəlif istiqamətlərdə uğurla inkişaf etdiyi vurğulanıb. Bildirilib ki, ticarət Pakistanla tərəfdaşlığın əsas prioritetlərindəndir və bu sahəyə xüsusi töhfə verəcək Preferensial Ticarət Sazişinin imzalanması ilə bağlı işlər davam etdirilir. Bununla yanaşı, biznes forumlar və ticarət missiyaları kimi iqtisadi alətlər də səmərəli əməkdaşlıq istiqamətlərininin müəyyənləşdirilməsində və konkret layihələrin icrasında əhəmiyyətli rol oynayır.
Görüşdə Azərbaycanın uzunmüddətli strateji hədəflərindən bəhs edilib, ölkəmizin təşəbbüskarı və fəal iştirakçısı olduğu regional və qlobal enerji layihələrinin tərəfdaş ölkələrin enerji təchizatının diversifikasiyasına töhfə verdiyi qeyd olunub. Bildirilib ki, Pakistanla energetika sahəsində əməkdaşlığın inkişafı və bu sahədə investisiyaların təşviqi üçün geniş imkanlar var.
Tərəflər qarşılıqlı sərmayə qoyuluşlarının artırılması, birgə layihələrin icrası və əməkdaşlığımızın gündəliyində olan digər məsələləri müzakirə ediblər.

Development of Azerbaijan-Pakistan economic relations and the work to be done in this direction were discussed.
A meeting was held between Minister of Economy Mikayil Jabbarov, Minister of Energy Parviz Shahbazov, Minister of Trade of the Islamic Republic of Pakistan Said Navid Qamar and Minister of State (Petroleum Division) Musadik Masood Malik.
It was emphasized at the meeting that Azerbaijan-Pakistan relations based on friendship and brotherhood are developing successfully in various directions. It was stated that trade is one of the main priorities of the partnership with Pakistan, and the work is ongoing on signing the Preferential Trade Agreement, which will make a special contribution to this field. In addition, economic tools such as business forums and trade missions also play an important role in determining effective cooperation directions and implementing specific projects.
The long-term strategic goals of Azerbaijan were discussed, and it was noted at the meeting that the regional and global energy projects, of which our country is an initiator and active participant, contribute to the diversification of the energy supply of partner countries. It was stated that there are ample opportunities for the development of cooperation with Pakistan in the field of energy and the promotion of investments in this field.
The parties discussed the increase of mutual investments, implementation of joint projects and other issues on the agenda of our cooperation.