Dünya Bankının “Qlobal İqtisadi Perspektivlər” Hesabatının təqdimatı keçirilib
“Qlobal İqtisadi Perspektivlər” (GEP) Hesabatı Azərbaycanın yuxarı-orta gəlirli ölkə kimi qlobal iqtisadiyyat barədə müzakirələrə daxil edilməsi və Dünya Bankının gələcək hesabatlarında ölkəmizin mövqeyinin nəzərə alınması baxımından əhəmiyyət daşıyır.
Bakıda Dünya Bankının “Qlobal İqtisadi Perspektivlər” (GEP) Hesabatının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov bildirib ki, Azərbaycan sosial-iqtisadi məsələlərə dair konseptual baxışların formaşdırılmasında və dayanıqlı iqtisadi inkişaf hədəflərinə nail olunmasında beynəlxalq təşkilatlarla, xüsusilə də Dünya Bankı ilə əməkdaşlığa və məsləhətləşmələrə önəm verir. Bildirilib ki, Dünya Bankı ilə ölkəmizin məhsuldar tərəfdaşlığı və Bankın dəstəyi ilə həyata keçirilən layihələrin iqtisadi inkişafa töhfələri xüsusi qeyd olunmalıdır. Hesabatın önəmi barədə fikirlərini bölüşən nazir müavini “Hesabata dair təqdimatın Azərbaycanda ilk dəfə keçirilməsi əlamətdar hadisədir. Hesabatda inkişaf etməkdə olan iqtisadiyyatlara xüsusi diqqət yetirilməklə, qlobal iqtisadi hadisələr və perspektivlər araşdırılır. Bu baxımdan sənəd mühüm praktik əhəmiyyətə malikdir. Hesabat iqtisadi idarəetmə, biznes, investorlar, maliyyə-bank sektoru üçün vacib məlumat mənbələrindən biridir” deyə qeyd edib.
Tədbirdə qlobal çağırışlara adekvat yanaşma, ölkə iqtisadiyyatının daha sürətlə şaxələndirilməsi və dayanıqlı iqtisadi artımın təmin olunması, azad edilmiş ərazilərimizin bərpası və reinteqrasiyası məqsədilə həyata keçirilən 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası və digər dövlət proqramları çərçivəsində görülən işlər barədə məlumat verilib. Azərbaycanın Avropanın etibarlı enerji təchizatçısına, beynəlxalq əhəmiyyətli nəqliyyat və nəqliyyat-logistika qovşağına çevrildiyi, ölkəyə strateji investorların marağının əhəmiyyətli dərəcədə artdığı vurğulanıb.
Tədbirdə Dünya Bankının Azərbaycan üzrə ölkə meneceri Sara Maykl son illərdə qlobal iqtisadiyyatda baş verən dəyişikliklər fonunda Bank tərəfindən ildə iki dəfə dərc olunan “Qlobal İqtisadi Perspektivlər” hesabatının əhəmiyyəti barədə danışıb. Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycanda aparılan iqtisadi islahatlar bir çox beynəlxalq maliyyə qurumları, o cümlədən Dünya Bankı  tərəfindən dəstəklənir. Dünya Bankının nümayəndəsi ölkəmizdə həyata keçirilən sosial-iqtisadi siyasətin uğurlarını, əldə olunan nailiyyətləri qeyd edib, Bankın Azərbaycan hökuməti ilə sıx əməkdaşlığı davam etdirdiyini bildirib.
Dünya Bankının “Qlobal İqtisadi Perspektivlər” hesabatının meneceri Franziska Ohnsorge tədbirdə “Qlobal iqtisadiyyatın qısa və uzunmüddətli artım perspektivləri: yavaşıyan artım və güclənən risklər” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Tədbir Dünya Bankının və ölkəmizin müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə “Qlobal və regional iqtisadi yavaşımanın Azərbaycana təsiri” mövzusunda panel müzakirəsi ilə davam edib.
Qeyd: “Qlobal İqtisadi Perspektivlər” (GEP) Hesabatı formalaşmaqda olan bazarlara və inkişaf etməkdə olan iqtisadiyyatlara xüsusi diqqət yetirməklə, qlobal iqtisadi hadisələri və perspektivləri araşdıran Dünya Bankı Qrupunun flaqman hesabatıdır və dərc edildikdən sonra dünyanın bir sıra aparıcı şəhərlərində “roudşou” formasında təqdim olunur. 2023-cü il iyun buraxılışının təqdim olunacağı şəhərlər sırasında Bank tərəfindən Bakının da yer alması qərara alınıb. Hesabat Azərbaycanın yuxarı-orta gəlirli ölkə kimi qlobal iqtisadiyyat barədə müzakirələrə daxil edilməsi və Dünya Bankının gələcək hesabatlarında aparılacaq təfərrüatlı təhlillər zamanı ölkəmizin mövqeyinin nəzərə alınması baxımından əhəmiyyət daşıyır. Eyni zamanda, GEP Azərbaycan ictimaiyyətinə Dünya Bankının araşdırmaları ilə tanış olmaq üçün daha geniş fürsət yaradılması məqsədilə ölkənin elmi-tədqiqat dairələrinin, hökumət qurumlarının, beyin mərkəzlərinin, kütləvi-informasiya vasitələrinin potensialının gücləndirilməsinə xidmət edir.

The "Global Economic Prospects" (GEP) Report is important in terms of including Azerbaijan as an upper-middle income country in discussions about the global economy and taking into account the position of our country in future reports of the World Bank.
It was the presentation of the World Bank's "Global Economic Prospects" (GEP) Report.
Deputy Minister of Economy Sahib Mammadov pointed out at the event that Azerbaijan attaches importance to cooperation and consultations with international organizations, especially the World Bank, in forming conceptual views on socio-economic issues and achieving sustainable economic development goals. It was stated that the productive partnership of our country with the World Bank and the contribution of the projects implemented with the support of the Bank to the economic development should be specially noted. Sharing his views on the importance of the report, the deputy minister said, "The presentation of the report for the first time in Azerbaijan is a remarkable event. The report examines global economic developments and prospects, with a particular focus on emerging economies. The document has important practical significance from this point of view. The report is one of the important sources of information for economic management, business, investors, financial-banking sector," he mentioned.
Information was provided at the event on the work carried out within the framework of the 2022-2026 socio-economic development strategy and other state programs for the purpose of adequate approach to global challenges, faster diversification of the country's economy and provision of sustainable economic growth, restoration and reintegration of our liberated territories. It was emphasized that Azerbaijan has become a reliable energy supplier of Europe, an internationally important transport and transport-logistics hub, and the interest of strategic investors in the country has increased significantly.
The country manager of the World Bank for Azerbaijan, Sarah Michael, made a speech at the event about the importance of the "Global Economic Prospects" report published by the Bank twice a year against the background of the changes that have occurred in the global economy in recent years. It was pointed out that the economic reforms carried out in Azerbaijan are supported by many international financial institutions, including the World Bank. The representative of the World Bank noted the successes and achievements of the socio-economic policy implemented in our country and said that the Bank continues close cooperation with the government of Azerbaijan.
Franziska Ohnsorge, manager of the World Bank's "Global Economic Prospects" report, made a presentation on the topic "Short- and long-term growth prospects of the global economy: slowdown in growth and increasing risks" at the event.
The event continued with a panel discussion on "The impact of the global and regional economic slowdown on Azerbaijan" with the participation of representatives of the World Bank and relevant state institutions of our country.
Note: The Global Economic Prospects (GEP) Report is the World Bank Group's flagship report examining global economic events and prospects, with a particular focus on emerging markets and developing economies and after its publication, it is presented in the form of a "roadshow" in a number of leading cities of the world. It was decided by the Bank to include Baku among the cities where the June 2023 issue will be presented. The report is important in terms of including Azerbaijan as an upper-middle-income country in discussions about the global economy and taking into account the position of our country during the detailed analyzes that will be conducted in future reports of the World Bank. At the same time, GEP serves to strengthen the potential of the country's scientific-research circles, government institutions, think tanks, and mass media in order to create a wider opportunity for the Azerbaijani public to get acquainted with the researches of the World Bank.