Aparıcı iqtisadi sahələrdə əqli fəaliyyətin nəticələrinin təşviqi, innovasiya və yaradıcılığa dövlət dəstəyinin genişləndirilməsi, əqli mülkiyyətin üstünlük təşkil etdiyi yaradıcı iqtisadiyyatın inkişafının dəstəklənməsi müasir çağırışlar olaraq ölkəmizin əsas pioritetlərindəndir.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının baş direktorunun müavini Həsən Kleib ilə görüşüblər.
Görüşdə bildirilib ki, Azərbaycanda son illər ərzində elmi tədqiqat potensialı müasirləşdirilib, müasir texnologiyaların tətbiqində əqli mülkiyyətin rolu artırılıb. Ölkəmizin milli prioritetlərinin 2-si məhz Azərbaycanın dayanıqlı artan rəqabətqabiliyyətli iqtisadiyyata, rəqabətli insan kapitalına sahib olmasını və müasir innovasiyalar məkanına çevrilməsini hədəfləyir. Hazırlanan Rəqəmsal İqtisadiyyat Strategiyasında da bilik və bacarıqların Dördüncü Sənaye İnqilabı və rəqəmsal iqtisadiyyatın tələblərinə uyğunlaşdırılması öz əksini tapıb.
Bildirilib ki, innovasiyaları dəstəkləyən əqli mülkiyyətin inkişafı, aparıcı iqtisadi sahələrdə əqli fəaliyyətin nəticələrinin təşviqi, peşə hazırlığının keyfiyyətinin artırılması müasir çağırışlar olaraq ölkəmizin də əsas məqsədlərindəndir və bu istiqamətdə müvafiq işlər görülür.
Həsən Kleib əqli mülkiyyət hüquqlarının beynəlxalq səviyyədə qeydiyyatının stimullaşdırılması, effektiv patent qeydiyyatı prosedurlarının qurulması və əqli mülkiyyət hüquqları ilə bağlı məlumatlılığın artırılması barədə fikrilərini bölüşüb, ölkəmizin bu istiqamətdə əldə etdiyi nəticələri yüksək qiymətləndirib.
Görüşdə sahibkarlıq subyektləri üçün əmtəə nişanları və coğrafi göstəricilər üzrə təcrübə mübadiləsinin təşkili, əqli mülkiyyət hüquqlarının müdafiəsinin təminatının iqtisadi siyasətə çevrilməsi məsələləri müzakirə olunub.

Promoting the results of intellectual activity in the leading sectors of the economy, expanding state support for innovation and creativity, supporting the development of the creative economy dominated by intellectual property are among the main priorities of our country as the challenges of our time.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov and Chairman of Board, Intellectual Property Agency, Kamran Imanov met with Hasan Kleib, Deputy Director General of the World Intellectual Property Organization.
It was reported at the meeting that the scientific research potential has been modernized in Azerbaijan over the past years, and the role of intellectual property in the application of modern technologies has been increased. 2 of the national priorities of our country aim for Azerbaijan to have a stable growing competitive economy, competitive human capital and become a place of modern innovations. Adapting knowledge and skills to the requirements of the Fourth Industrial Revolution and the digital economy is also reflected in the prepared Digital Economy Strategy.
It was stated that the development of intellectual property supporting innovations, promoting the results of intellectual activity in leading sectors of economy, and expanding the quality of professional training are among the main goals of our country as the challenges of our time, and relevant work is being done in this direction.
Hasan Kleib shared his views on stimulating the registration of intellectual property rights at the international level, establishing effective patent registration procedures and raising awareness about intellectual property rights, and highly appreciated the results achieved by our country in this direction.
The issues of organizing the exchange of experience on trademarks and geographical indications for business entities, turning the protection of intellectual property rights into an economic policy were discussed at the meeting.