“Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC və Macarıstanın “Hell Energy” şirkəti arasında Birgə İştirak müqaviləsi imzalanıb
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC və “Hell Energy” şirkəti arasında imzalanmış müqaviləyə əsasən, Ələt Azad İqtisadi Zonasının ərazisində qabaqcıl texnologiyalara əsaslanan, illik istehsal gücü 700 milyon ədəd alüminium içki qutusu təşkil edəcək yeni zavodun tikintisi nəzərdə tutulur.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC (AİŞ) və Macarıstanın “Hell Energy” şirkəti arasında Birgə İştirak Müqaviləsinin imzalanmasına həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov layihənin ölkələrimizin biznes dairələrinin əməkdaşlığının gücləndirilməsinə, Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun davamlı artımına, yerli istehsala və məşğulluğun təmin edilməsinə töhfə verəcəyini qeyd edib. Vurğulanıb ki, qarşılıqlı hörmətə əsaslanan Azərbaycan-Macarıstan əlaqələri yüksələn xətlə inkişaf edir, iqtisadi-ticarət əməkdaşlığı genişlənir. Qeyd olunub ki, Macarıstanla ticarət, sənaye, enerji, o cümlədən, bərpa olunan enerji, investisiya və digər istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın inkişafı üçün böyük perspektivlər var. İqtisadiyyat naziri Ələt Azad İqtisadi Zonasının imkanlarının yerli və xarici investorlar, o cümlədən Macarıstan investorları üçün geniş imkanlar açdığını bildirərək, yeni birgə layihələrin həyata keçirələcəyinə əminliyini ifadə edib.
Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto Azərbaycanın etibarlı tərəfdaş olduğunu vurğulayaraq, iki ölkə arasında siyasi və iqtisadi əlaqələrin davamlı inkişafının, işgüzar dairələr arasında tərəfdaşlığın, birgə layihələrin həyata keçirilməsinin önəmini qeyd edib, əməkdaşlığın müxtəlif istiqamətlər üzrə gücləndirilməsi barədə fikirlərini bildirib.
Ələt Azad İqtisadi Zonasının səlahiyyətli qurumunun İdarə Heyətinin sədri Valeh Ələsgərov rəhbəri olduğu qurumun fəaliyyəti, “Hell energy” şirkətinin icraçı direktoru Barbabas Çereklye və AİŞ-in icraçı direktoru Ülvi Mansurov isə layihə barədə məlumat veriblər. Tədbirdə layihənin təqdimatına dair video-çarx nümayiş etdirilib.
Tədbir çərçivəsində AİŞ və “Hell Energy” şirkəti arasında Birgə İştirak Müqaviləsi imzalanıb. Sənədə əsasən, Ələt Azad İqtisadi Zonasının ərazisində Avropa ölkələrinin qabaqcıl texnologiyalarına əsaslanan, illik istehsal gücü 700 milyon ədəd alüminium içki qutusu təşkil edəcək (ilkin mərhələdə illik doldurma gücü 415 milyon ədəd alüminium içki qutusu) yeni zavodun tikintisi nəzərdə tutulur. Layihə çərçivəsində 300-dən çox iş yerinin yaradılması planlaşdırılır. Layihənin investisiya dəyəri 211 milyon dollardır.

According to the Agreement signed between “Azerbaijan Investment Company” OJSC subordinated to the Ministry of Economy and “Hell Energy” company it is planned to build advanced technology plant for 700 million aluminum beverages can production in Alat Free Economic Zone
An event dedicated to the signing of the Shareholders’ Agreement between "Azerbaijan Investment Company" OJSC subordinated to the Ministry of Economy and the Hungary’s "Hell Energy" company.
During the event, Minister of Economy, Mikayil Jabbarov, emphasized that the signed project will enhance collaboration between the business communities of both countries, boost the growth of Azerbaijan's non-oil sector, promote local production, and generate employment opportunities. The Minister highlighted the positive trajectory of Azerbaijan-Hungary relations, based on mutual respect, with expanding economic and trade cooperation. He highlighted the substantial potential for collaboration with Hungary across various sectors, including trade, industry, energy (including renewable energy), transport-logistics, and other areas. Minister Jabbarov also highlighted the wide opportunities available for local and foreign investors, including Hungarian investors, within the Alat Free Economic Zone. He expressed confidence in the successful implementation of new joint projects.
Péter Szijjártó, the Hungarian Minister of Foreign Affairs and Trade, highlighted Azerbaijan's reliability as a partner during the event. He emphasized the significance of continuous development in political and economic relations between the two countries, partnerships between business circles, and successfully implementing joint projects. Minister Szijjártó also expressed his views on the importance of enhancing cooperation in various sectors.
During the event, Valeh Alasgarov, the Chairman of the Board of the Authorized Institution of the Alat Free Economic Zone, provided an update on the authority's activities. Valuable insights were also shared by Barnabás Csereklye, Managing Director of Hell Energy, and Ulvi Mansurov, Executive Director of AIC, regarding the project. Additionally, a short movie showcasing the project was presented.
According to the agreement, a plant will be constructed within the premises of the Alat Free Economic Zone. The facility, utilizing advanced technologies from European countries, is projected to have an annual production capacity of 700 million aluminum beverage cans (initially capable of filling 415 million aluminum beverage cans annually). The project aims to generate approximately 300 job opportunities. The investment value of the project is 211 million dollars.