Macarıstanla iqtisadi-ticarət əlaqələri genişlənir
Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto ilə görüşdə bu ölkə ilə iqtisadi tərəfdaşlığın müxtəlif istiqamətlər üzrə inkişaf etdirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto ilə görüşdə vurğulayıb ki, Macarıstanla münasibətlərin artan dinamikası, qarşılıqlı rəsmi səfərlər, yüksək səviyyəli görüşlər, keçirilmiş tədbirlər, geniş müqavilə-hüquq bazası iqtisadi əlaqələrin genişlənməsində mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Ölkələrimiz təkcə ikitərəfli platformalarda deyil, həm də çoxtərəfli səviyyədə əməkdaşlıq edirlər. Bununla yanaşı, Azərbaycan Respublikası hökuməti və Macarıstan Respublikası hökuməti arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiya iqtisadi və ticarət əlaqələrinin möhkəmlənməsində və müxtəlif sahələrdə layihələrin həyata keçirilməsində önəmli rol oynayır.
Görüşdə Azərbaycanın sosial-iqtisadi hədəfləri və onlara nail olunması məqsədilə görülən işlər, əldə edilən nəticələr, ölkəmizin əlverişli işgüzar mühiti, yeni reallıqlar şəraitində artan nəqliyyat-tranzit potensialı, sərmayədarlar üçün yaradılan imkanlar barədə məlumat verilib.
Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto ölkəsinin Azərbaycanla əməkdaşlığın genişləndirilməsinə önəm verdiyini vurğulayıb, macar şirkətlərinin azad edilmiş ərazilərimizdə həyata keçirilən layihələrdə iştiraka maraq göstərdiklərini bildirib, iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi barədə danışıb.
Tərəflər iqtisadi-ticarət tərəfdaşlığının müxtəlif istiqamətlər üzrə inkişaf etdirilməsi məsələlərini müzakirə ediblər.

The issues of developing the economic partnership with this country in various directions were discussed in the meeting with the Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary, Peter Szijjártó.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov emphasized in a meeting with Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary Peter Szijjártó, that the growing dynamics of relations with Hungary, mutual official visits, high-level meetings, held events, and a broad legal and contractual basis are of great importance in the expansion of economic relations. Our countries cooperate not only on bilateral platforms, but also at the multilateral level. In addition, the Joint Commission on economic cooperation between the government of the Republic of Azerbaijan and the government of the Republic of Hungary plays an important role in strengthening economic and trade relations and implementing projects in various fields.
Information was provided at the meeting on the socio-economic goals of Azerbaijan and the work done to achieve them, the results achieved, the favorable business environment of our country, the increased transport and transit potential in the conditions of new realities, and the opportunities created for investors.
Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary Peter Szijjártó stressed that his country attaches importance to the expansion of cooperation with Azerbaijan, expressed the interest of Hungarian companies in participating in the projects implemented in our liberated territories, and spoke about the expansion of economic relations.