Azərbaycan-Qırğız İnkişaf Fondunun ilk iclasında funksional fəaliyyətə başlama istiqamətində müzakirələr aparılıb.
Qırğızıstanın Çolpon-Ata şəhərində Azərbaycan-Qırğız İnkişaf Fondunun Şurasının ilk iclası keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan-Qırğız İnkişaf Fondunun Şurasının sədri, Azərbaycanın iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev "Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Qırğız Respublikası Nazirlər Kabineti arasında Azərbaycan-Qırğız İnkişaf Fondunun yaradılması haqqında Saziş"in dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin ötən ilin oktyabr ayında Qırğızıstana dövlət səfəri çərçivəsində imzalandığını xatırladıb və bu Sazişin qüvvəyə minməsi üzrə hər iki tərəfdən dövlətdaxili prosedurların başa çatdırıldığını bildirib.
İqtisadi əməkdaşlığa, iqtisadiyyatın modernləşdirilməsi və imkanlardan səmərəli istifadə olunmasına yardım məqsədilə yaradılan Fond müxtəlif maliyyə alətlərindən istifadə etməklə Qırğızıstanda qeydiyyatdan keçmiş və fəaliyyət göstərən sahibkarlıq subyektlərinin aqrar-sənaye kompleksi, energetika, bağçılıq, tekstil, turizm və digər sahələr üzrə prioritet layihələrinə investisiyalar yatıracaq. Fond hər iki ölkənin biznes qurumlarının birgə fəaliyyətinə dəstək göstərəcək və nəticədə ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafına və genişləndirilməsinə təkan verəcək.
Tədbirdə Fondun maliyyə alətləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Bildirilib ki, bu, kredit, qrant, investisiya, payın alınması kimi alətlər olacaq və alətlərin proporsionallığı müəyyənləşdiriləcək. İclasda Şuranın üzvləri Fondun fəaliyyətinin təşkili üçün həll edilməli olan məsələlərə dair zəruri çərçivəni nəzərdə tutan Yol Xəritəsinin hazırlanması, eləcə də maliyyələşmə, kreditin verilmə proseduru, layihələr üzrə meyarların müəyyən edilməsi və s. məsələlər ətrafında müzakirələr aparıblar.
Qeyd: Mənzil-qərargahı Bişkek şəhərində yerləşəcək Azərbaycan-Qırğızıstan İnkişaf Fondunun nizamnamə kapitalı 25 mln. ABŞ dolları təşkil edir.

DIscussions were held at the first meeting of the Azerbaijan-Kyrgyz Development Fund in the direction of starting functional activities.
It was the first meeting of the Council of Azerbaijan-Kyrgyz Development Fund in Cholpon-Ata, Kyrgyzstan.
Chairman of the Azerbaijan-Kyrgyz Development Fund Council, First Deputy Minister of Economy of Azerbaijan Elnur Aliyev making a speech at the meeting, recalled that the "Agreement on the establishment of the Azerbaijan-Kyrgyz Development Fund between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Cabinet of Ministers of the Kyrgyz Republic" was signed by the head of state, Mr. Ilham Aliyev, during his state visit to Kyrgyzstan in October last year and stated that both sides have completed domestic procedures for the entry into force of this Agreement.
The Fund, which was created to support economic cooperation, modernization of the economy and effective use of opportunities, will invest in priority projects of business entities registered and operating in Kyrgyzstan in the agro-industrial complex, energy, horticulture, textiles, tourism and other fields using various financial instruments. The fund will support the joint activities of the business organizations of both countries and, as a result, will stimulate the development and expansion of relations between our countries.
Opinions were exchanged at the event on the financial instruments of the Fund. It was stated that these will be tools such as loans, grants, investments, and the purchase of shares, and the proportionality of the tools will be determined. The members of the Council discussed the preparation of the Road Map at the meeting, which provides the necessary framework for the issues to be resolved for the organization of the Fund's activities, as well as financing, the loan granting procedure, defining criteria for projects and other issues.
Note: The authorized capital of the Azerbaijan-Kyrgyz Development Fund, which will be located in Bishkek, is 25 million US dollars.