Pirallahı Sənaye Parkında dərman istehsalı zavodunun tikilməsi ilə bağlı müqavilə imzalanıb
“Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC və Türkiyənin “Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş” şirkəti arasında imzalanmış müqaviləyə əsasən, Pirallahı Sənaye Parkının ərazisində qabaqcıl texnologiyalara əsaslanan, illik istehsal gücü ilkin mərhələdə 35 milyon qutu təşkil edəcək yeni zavod tikiləcək.
“Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC (AİŞ) və Türkiyənin “Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş” şirkəti arasında Tərəfdaşlıq və Birgə İştirak Müqaviləsi imzalanıb.
Bununla əlaqədar təşkil edilmiş tədbirdə çıxış edən iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov bildirib ki, Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığı, dostluğu, sıx əməkdaşlıq və strateji müttəfiqlik münasibətləri dövlət başçılarımız cənab İlham Əliyev və cənab Rəcəb Tayyib Ərdoğanın yorulmaz səyləri nəticəsində bu gün ən yüksək zirvədədir. Siyasi əlaqələrin yüksək səviyyədə olması biznes fəaliyyətinin də gücləndirilməsinə möhkəm zəmin yaradır, birgə təşəbbüslər uğurla reallaşdırılır.
Nazir bildirib ki, Azərbaycanda əhalinin sağlamlığının etibarlı təminatına imkan verən müasir infrastrukturun yaradılması mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Ölkəmizdə əczaçılıq sənayesinin inkişafı məqsədilə yaradılmış Pirallahı Sənaye Parkında bir sıra güzəştlər tətbiq olunur. Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti və Türkiyənin dərman istehsalı sahəsində ixtisaslaşan “Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş” şirkəti arasında Pirallahı Sənaye Parkında əczaçılıq məhsulları zavodunun tikilməsi layihəsi reallaşdıqdan sonra ölkədə bir sıra əczaçılıq məhsullarına tələbat yerli istehsal hesabına ödəniləcək, idxaldan asılılıq azaldılacaq. Zavodda 42 ad altında müxtəlif doza və qablaşdırma olmaqla ümumi 100 növ məhsulun istehsalı nəzərdə tutulub. Layihənin ilkin investisiya dəyəri 35 milyon dollar təşkil edir və layihə çərçivəsində 100-dən artıq daimi iş yeri yaradılacaq.
“Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş” şirkətinin Direktorlar Şurasının sədri Abidin Gülmüş təmsil etdiyi şirkətin ölkəmizdə fəaliyyətindən məmnunluğunu ifadə edib, dərman istehsalı ilə bağlı həyata keçirilən birgə layihənin xalqlarımızın rifahına töfhə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
“Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti”ASC-nin İcraçı direktoru Ülvi Mansurov dərman istehsalı zavodunun tikintisi layihəsi barədə məlumat verib, zavodun ölkəmizdə əczaçılıq məhsullarına olan tələbatın ödənilməsi ilə yanaşı, idxaldan asılılığın azaldılmasında əhəmiyyətli olacağını bildirib.
Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Tahir Mirkişili və Milli Məclisin Səhiyyə komitəsinin sədri Əhliman Əmiraslanov ölkəmizdə əhalinin sağlamlığının qorunması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, eləcə də xarici investorlar üçün yaradılmış əlverişli normativ-hüquqi baza barədə məlumat veriblər.
Tədbirdə Pirallahı Sənaye Parkında yaradılacaq dərman istehsalı müəssisəsinə dair videoçarx nümayiş olunub.
Sonra AİŞ və “Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş” şirkəti arasında Birgə İştirak Müqaviləsi imzalanıb. Sənədə əsasən, İnvestisiya layihəsi çərçivəsində Türkiyənin GEN İlaç ve Sağlık Ürünleri A.Ş. ilə birgə Pirallahı Sənaye Parkının 7 ha ərazisində 11 500 m2 sahədən ibarət və illik istehsal gücü ilkin mərhələdə 35 milyon qutu nəzərdə tutulan dərman vasitələrinin istehsalı zavodu yaradılacaq. Perspektivdə dərman vasitələrinin “Made in Azerbaijan” brendi ilə region ölkələrinə də ixracı planlaşdırılır.

Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş" company of Turkey, a new factory based on advanced technologies will be built in the area of Pirallahi Industrial Park, with an annual production capacity of 35 million boxes at the initial stage.
A Partnership and Joint Participation Agreement was signed between "Azerbaijan Investment Company" OJSC (AIC) and Turkish company "Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş."
Minister of Economy Mikayil Jabbarov, making a speech at the event organized in this regard, pointed out that Azerbaijan-Turkey brotherhood, friendship, close cooperation and strategic alliance relations are at the highest peak today as a result of the tireless efforts of our heads of state, Mr. Ilham Aliyev and Mr. Recep Tayyip Erdogan. The high level of political relations creates a solid foundation for the strengthening of business activities, and joint initiatives are successfully implemented.
The minister mentioned that the establishment of a modern infrastructure that allows reliable provision of the health of the population in Azerbaijan is of great importance. A number of concessions are applied in the Pirallahi Industrial Park, which was created for the purpose of developing the pharmaceutical industry in our country. After the construction of a pharmaceutical factory is realized in Pirallahi Industrial Park between the Azerbaijan Investment Company and the Turkish company "Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.", which specializes in the field of drug production, the demand for a number of pharmaceutical products in the country will be met through local production and dependence on imports will be reduced. It is planned to produce a total of 100 types of products with different dosages and packaging under 42 names at the plant. The initial investment cost of the project is 35 million dollars, and more than 100 permanent jobs will be created within the framework of the project.
Chairman of the Board of Directors of "Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş" Abidin Gulmuşh expressed his satisfaction with the activities of the company he represents in our country and expressed his confidence that the joint project related to the production of medicines will contribute to the well-being of our people.
Executive Director of "Azerbaijan Investment Company" JSC Ulvi Mansurov informed about the construction project of the drug production plant and said that the plant will be important in meeting the demand for pharmaceutical products in our country and reducing dependence on imports.
Chairman of the Economic Policy, Industry and Entrepreneurship Committee of the Milli Majlis, Tahir Mirkishili, and Chairman of the Health Committee of the Milli Majlis, Ahliman Amiraslanov, informed about the measures implemented in the direction of protecting the health of the population in our country, as well as the favorable regulatory and legal framework created for foreign investors.
A video about the drug production facility to be established in the Pirallahi Industrial Park was demonstrated at the event.
Then a Joint Participation Agreement was signed between AIC and "Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş" company. According to the document, a pharmaceutical production plant will be established with an area of 11,500 m2 and an annual production capacity of 35 million boxes at the initial stage together with the Turkey's company GEN İlaç ve Sağlık Ürünleri A.Ş. It is planned in the future, to export medicines under the "Made in Azerbaijan" brand to the countries of the region.