İqtisadiyyat Nazirliyində Özbəkistan nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Görüşdə iqtisadi əməkdaşlığın gücləndirilməsi məqsədilə həyata keçirilən tədbirlər və qarşılıqlı investisiya qoyuluşlarının artırılması imkanları müzakirə olunub.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov Özbəkistanın investisiyalar, sənaye və ticarət nazirinin müavini Oybek Xamrayevlə görüşüb.
Nazir müavini Sahib Məmmədov ölkələrimizin ikitərəfli münasibətlərin uğurlu inkişafına xüsusi önəm verdiyini vurğulayıb. Qeyd edilib ki, xalqlarımızı dostluq münasibətləri, ortaq tarix, adət-ənənələr, mədəniyyət və dəyərlər birləşdirir. Dövlət başçılarının səfərləri, keçirilən yüksək səviyyəli görüşlər ölkələrimiz arasında tərəfdaşlığın keyfiyyətcə yeni səviyyəyə yüksəlməsinə, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın davamlı inkişafına təkan verib.
Ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticarət tərəfdaşlığını inkişaf etdirmək məqsədilə görülən işlərə gəlincə, diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan Respublikası ilə Özbəkistan Respublikası arasında əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 12-ci iclası iyul ayında Şuşada keçirilib və iclasdan ötən dövr ərzində önəmli işlər görülüb, Özbəkistan şirkətlərinin nümayəndələri ilə bir sıra görüşlər keçirilib, əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Bildirilib ki, ötən il ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsi artıb. Bununla belə, ticarət sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük imkanlar var.
Azərbaycan-Özbəkistan İnvestisiya Fondunun yaradılması barədə hökumətlərarası Sazişdə yer alan məsələlər qarşılıqlı investisiya qoyuluşları və ticarət dövriyyəsinin artırılmasına, iqtisadi əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinə xidmət edir.
Özbəkistanın investisiyalar, sənaye və ticarət nazirinin müavini Oybek Xamrayev ölkəsinin Azərbaycanla müxtəlif istiqamətlər üzrə birgə layihələrin həyata keçirilməsində marağını vurğulayıb, iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi məqsədilə həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirləri, imzalanan sənədlərin əhəmiyyətini qeyd edib, tərəfdaşlığın inkişafı istiqamətində fikirlərini bölüşüb.

Meeting held with Uzbekistan delegation at Ministry of Economy
Measures implemented to strengthen economic cooperation and opportunities to increase mutual investments were discussed at the meeting.
Deputy Minister of Economy Sahib Mammadov met with Deputy Minister of Investment, Industry and Trade of Uzbekistan Oybek Khamraev.
Deputy Minister Sahib Mammadov emphasized that our countries attach special importance to the successful development of bilateral relations. It was pointed out that our nations are united by friendly relations, common history, traditions, culture and values. The visits of the heads of state, the held high-level meetings have encouraged the quality of the partnership between our countries to a new level, and the continuous development of mutually beneficial cooperation.
Regarding the work done in order to develop the economic and trade partnership between our countries, it was brought to attention that the 12th meeting of the Joint Intergovernmental Commission on cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Uzbekistan was held in Shusha in July and important work was done during the period after the meeting, as well as a number of meetings were held with representatives of Uzbek companies and cooperation opportunities were discussed.
It was mentioned that trade turnover between our countries increased last year. However, there is great scope for expanding trade cooperation.
The issues contained in the intergovernmental agreement on the establishment of the Azerbaijan-Uzbekistan Investment Fund serve to increase mutual investments and trade turnover, and strengthen economic cooperation.
Uzbekistan's Deputy Minister of Investment, Industry and Trade Oybek Khamraev stressed his country's interest in the performance of joint projects with Azerbaijan in various directions, noted the purposeful measures implemented for the purpose of expanding economic relations, the importance of the signed documents, and shared his views on the development of partnership.