Azərbaycan-Özbəkistan biznes forumu keçirilib
Bakıda keçirilən Azərbaycan-Özbəkistan biznes forumunda ölkələrimiz arasında ticarət, investisiya, sənaye, kənd təsərrüfatı sahələrində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi müzakirə olunub, bir sıra sənədlər imzalanıb.
Bakıda Azərbaycan-Özbəkistan biznes forumu keçirilib. Tədbirdə hər iki tərəfdən dövlət rəsmiləri ilə yanaşı, kənd təsərrüfatı, qida, tekstil, əczaçılıq, tikinti, turizm, logistika və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkətlərin nümayəndələri iştirak ediblər.
Biznes forumda iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Azərbaycan və Özbəkistan dövlət başçılarının siyasi iradəsi və birgə səylərinin ölkələrimiz arasında münasibətləri strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə çatdırdığını vurğulayıb. Qeyd olunub ki, imzalanmış 160-dan çox sənəd, o cümlədən Strateji tərəfdaşlığın dərinləşdirilməsi və hərtərəfli əməkdaşlığın inkişafına dair Bəyannamə möhkəm ikitərəfli hüquqi baza yaradır. Özbəkistanla əməkdaşlıq çoxvektorludur və iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrini əhatə edir, birgə layihələr, qarşılıqlı investisiya qoyuluşları həyata keçirilir. Azərbaycan-Özbəkistan İnvestisiya Fondu isə iqtisadi əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə, qarşılıqlı investisiyaların stimullaşdırılmasına, ölkələrimizin regionları və işgüzar dairələri arasında əlaqələrin inkişafına mühüm töhfə verəcək. Qarşılıqlı münasibətlərin sürətli inkişafı ticarətin dinamikasına da müsbət təsir göstərir. Ticarət dövriyyəsinin artırılması üçün geniş potensial var və bu sahədə təşəbbüslərin intensivləşməsi əhəmiyyət kəsb edir.
Tədbirdə ölkələrimizin biznes qurumlarının tərəfdaşlığı çərçivəsində gerçəkləşdirilən investisiya layihələri, Azərbaycanda birgə avtomobil istehsalı və tekstil müəssisələrinin, pambıq klasterinin yaradılması sahəsində görülən işlər barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, enerji sahəsində səmərəli əməkdaşlıq həyata keçirilir. Perspektivli sahələrdən biri də nəqliyyatdır. Bu baxımdan, ölkələrimizin Orta Dəhliz çərçivəsində tərəfdaşlığı böyük potensiala malikdir.
Biznes forumda Azərbaycanın əlverişli investisiya mühiti, həyata keçirilən iqtisadi islahatlar, sənaye zonaları, Ələt Azad İqtisadi Zonası, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə həyata keçirilən layihələr, sərmayədarlar üçün yaradılan imkanlar barədə məlumat verilib, Özbəkistan tərəfindən Füzulidə 960 şagird yerlik məktəb binasının tikildiyi vurğulanıb, azad edilmiş ərazilərimizin yenidən qurulmasında iştiraka görə qardaş ölkəyə minnətdarlıq ifadə olunub. Özbəkistan şirkətləri ilə sənaye, ticarət, energetika, nəqliyyat-logistika, kənd təsərrüfatı, turizm və digər istiqamətlər üzrə tərəfdaşlığın genişləndirilməsi üçün imkanlar diqqətə çatdırılıb.
Özbəkistanın investisiyalar, sənaye və ticarət naziri Ləziz Kudratov qeyd edib ki, dövlət başçılarımızın strateji yanaşmaları ortaq tarixi köklərə və dəyərlərə malik olan ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın bütün istiqamətlər üzrə inkişaf etməsinə mühüm töhfə verir, Azərbaycanla iqtisadi-ticarət tərəfdaşlığı güclənir. Bildirilib ki, əməkdaşlığın genişlənməsi fonunda sahibkarlar arasında işgüzar görüşlərin təşkili, yeni əməkdaşlıq istiqamətlərinin və imkanlarının araşdırılması, birgə layihələrin icrası önəm kəsb edir. Azərbaycanın əlverişli biznes və investisiya mühiti Özbəkistan sahibkarları üçün cəlbedicidir və tərəfdaşlıq stimulunu artırır.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev, Özbəkistanın İnvestisiyalar, Sənaye və Ticarət Nazirliyi yanında Xarici İnvestisiyaların Cəlb Edilməsi Agentliyinin direktoru Murat Mirzayev Azərbaycan və Özbəkistanın, Ələt Azad İqtisadi Zonasının səlahiyyətli qurumunun İdarə Heyətinin sədri Valeh Ələsgərov azad iqtisadi zonanın investisiya və ticarət imkanlarına dair təqdimatlarla çıxış ediblər. Həmçinin, İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov rəhbəri olduğu qurumun fəaliyyəti, iki ölkənin işgüzar dairələri arasında əlaqələrin genişləndirilməsi imkanları, Özbəkistanın Ticarət və Sənaye Palatasının sədri Davron Vahabov biznes əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi, müxtəlif sahələr üzrə fəaliyyət göstərən sahibkarların cəlb edilməsi ilə işgüzar şura yaradılması barədə fikirlərini bildirib. “Uzbektekstilprom” Assosiasiyasının rəhbəri İlxom Haydarov qurumun fəaliyyəti və Azərbaycanda birgə həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verib.
Biznes forum çərçivəsində Azərbaycan və Özbəkistan qurumları arasında metallurgiya, akkreditasiya, energetika və əczaçılıq sahələri üzrə əməkdaşlığı nəzərdə tutan sənədlər imzalanıb.

The deepening of cooperation between our countries in the fields of trade, investment, industry, and agriculture was discussed, and a number of documents were signed at the Azerbaijan-Uzbekistan business forum held in Baku.
Azerbaijan-Uzbekistan business forum was held in Baku. Representatives of companies operating in agriculture, food, textiles, pharmaceuticals, construction, tourism, logistics and other fields took part in the event in addition to state officials from both sides.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov emphasized at the business forum that the political will and joint efforts of the heads of state of Azerbaijan and Uzbekistan have brought the relations between our countries to the level of strategic partnership. It was noted that more than 160 signed documents, including the Declaration on the deepening of strategic partnership and the development of comprehensive cooperation, create a solid bilateral legal framework. Cooperation with Uzbekistan is multi-vector and covers various areas of the economy, joint projects and mutual investments are carried out. The Azerbaijan-Uzbekistan Investment Fund will make an important contribution to the further strengthening of economic relations, the stimulation of mutual investments, and the development of relations between the regions and business circles of our countries. The rapid development of mutual relations has a positive effect on the dynamics of trade. There is a large potential for increasing trade turnover and it is important to intensify initiatives in this area.
Information was provided at the event on the investment projects implemented within the framework of the partnership of business organizations of our countries, the work done in the field of joint automobile production and textile enterprises, and the creation of a cotton cluster in Azerbaijan. It was reported that effective cooperation is being implemented in the field of energy. One of the promising areas is transport. In this regard, the partnership of our countries within the framework of the Middle Corridor has great potential.
Information was provided at the business forum on the favorable investment environment of Azerbaijan, the implemented economic reforms, industrial zones, Alat Azad Economic Zone, projects implemented in our territories freed from occupation, opportunities created for investors, and it was emphasized that a school was built for 960 students by Uzbekistan in Fuzuli, and gratitude was expressed to the brotherly country for its participation in the reconstruction of our liberated territories. Opportunities for expanding partnership with Uzbek companies in industry, trade, energy, transport-logistics, agriculture, tourism and other areas were brought to attention.
Minister of Investment, Industry and Trade of Uzbekistan Laziz Kudratov pointed out that the strategic approaches of our heads of state make an important contribution to the development of cooperation between our countries with common historical roots and values in all directions, economic and trade partnership with Azerbaijan is strengthening. It was stated that against the background of the expansion of cooperation, it is important to organize business meetings between entrepreneurs, explore new cooperation directions and opportunities, and implement joint projects. Azerbaijan's favorable business and investment environment is attractive for Uzbek entrepreneurs and increases the incentive for partnership.
Yusif Abdullayev, head of the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan - AZPROMO, Murat Mirzayev, director of the Investment Promotion Agency under the Ministry of Investment, Industry and Trade of Uzbekistan, and Valeh Alasgarov, Chairman of the Management Board of the authorized body of the Alat Free Economic Zone of Azerbaijan and Uzbekistan made presentations on the investment and trade opportunities of the free economic zone at the event. Also, Orkhan Mammadov, Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency under the Ministry of Economy expressed his views on the activity of the institution headed by him, the possibilities of expanding relations between the business circles of the two countries and Chairman of the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan, Davron Vahabov, expressed his views on the development of business relations, the creation of a business council by involving entrepreneurs operating in various fields. Ilkhom Haydarov, the head of "Uzbektekstilprom" Association, informed about the activity of the institution and the projects implemented jointly in Azerbaijan.
Documents were signed within the framework of the business forum, between the institutions of Azerbaijan and Uzbekistan on cooperation in the fields of metallurgy, accreditation, energy and pharmaceuticals.