Pekində Azərbaycan Ticarət Evinin açılışı olub
Çində sayca 4-cü ticarət evimiz Azərbaycan məhsullarının ixracının təşviqi və genişləndirilməsinə dəstək göstərəcək.
Çinin paytaxtı Pekin şəhərində Azərbaycan Ticarət Evinin açılış mərasimi keçirilib. Bununla əlaqədar təşkil olunmuş tədbirdə hər iki ölkənin rəsmi şəxsləri, sahibkarlar, bu ölkədə akkreditə olunan diplomatik korpusun nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycan Ticarət Evi “Made in Azerbaijan” brendinin Çin bazarında daha çox tanıdılmasına, Azərbaycan məhsullarının ixracının təşviqi və genişləndirilməsinə dəstək göstərəcək, bu sahədə əlaqələndirməni həyata keçirəcək.
Tədbirdə iştirak edən iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Azərbaycanın Çində sayca 4-cü ticarət evinin ticarət və mədəni mübadilə üçün dinamik platforma rolunu oynayacağını vurğulayıb.
Azərbaycanın Çindəki Ticarət Nümayəndəliyinin bu kontekstdə uğurlu fəaliyyəti qeyd edilib. Bildirilib ki, digər 3 Azərbaycan ticarət evi Çinin başqa tanınmış şəhərlərində - Çindao, Çendu və Canciaciyedə uğurla fəaliyyət göstərir. Bundan əlavə, Azərbaycanın Şanxay, Harbin, Cinan və Vuhanda yerləşən 4 ticarət bölməsi var. Qeyd edilənlərlə yanaşı, Urumçi və Şanxay kimi şəhərlərdə artıq 3 Azərbaycan şərab evi var. Asiya regionu daxilində Çin bazarı şərab məhsullarının əsas istehlakçısı kimi Azərbaycan üçün böyük potensial təklif edir.
Qeyd olunub ki, xaricdə, xüsusən də Çində Azərbaycan ticarət evlərinin yaradılması müsbət nəticələr verib, yerli məhsullarımızın tanıdılmasına, ixracın artmasına, “Made in Azerbaijan” brendinin səmərəli nümayişinə şərait yaradıb.

Our 4th trading house in China will support the promotion and expansion of the export of Azerbaijani products.
The opening ceremony of the Azerbaijan Trade House was held in Beijing, the capital of China. Officials of both countries, entrepreneurs, representatives of diplomatic corps accredited in this country participated in the event organized in this regard.
The Azerbaijan Trade House, established by the Ministry of Economy in accordance with the relevant task of the President of the Republic of Azerbaijan, will support the promotion of the "Made in Azerbaijan" brand in the Chinese market, the promotion and expansion of the export of Azerbaijani products, and will carry out coordination in this field.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov, who participated in the event, emphasized that Azerbaijan's 4th trading house in China will play the role of a dynamic platform for trade and cultural exchange.
The successful activity of the Trade Representative Office of Azerbaijan in China in this context was noted. It was reported that 3 other Azerbaijani trading houses are successfully operating in other well-known cities of China - Qingdao, Chengdu and Zhangjiajie. In addition, Azerbaijan has 4 trade divisions located in Shanghai, Harbin, Jinan and Wuhan. In addition to the above, there are already 3 Azerbaijani wine houses in cities such as Urumqi and Shanghai. The Chinese market offers great potential for Azerbaijan as the main consumer of wine products within the Asian region.
It was noted that the establishment of Azerbaijani trading houses abroad, especially in China, gave positive results, created conditions for promoting our local products, increasing exports, and effectively displaying the "Made in Azerbaijan" brand.