İsraillə iqtisadi əlaqələrin hazırkı vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə edilib.
İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev İsrail Knessetində Azərbaycan-İsrail parlamentlərarası işçi qrupunun üzvləri ilə görüşüb.
Elnur Əliyev geniş əlaqələrə malik ölkələrimizin iqtisadi əməkdaşlığının inkişaf etdirilməsi məqsədilə birgə işlərin davam etdirildiyini vurğulayıb. Qeyd edilib ki, Azərbaycanla İsrail müxtəlif sahələrdə bir-birilərinə qarşılıqlı dəstək göstərir. Yüksək səviyyəli səfərlər, keçirilən görüş və tədbirlər münasibətlərin inkişafında önəmli rol oynayır. 3-cü iclası bu ilin aprelində Bakıda keçirilmiş Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə İsrail Dövləti Hökuməti arasında Birgə Komissiya tərəfdaşlığın inkişafı üçün mühüm platformadır. Ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticarət əməkdaşlığı da genişlənir. Ötən il İsraillə ticarət dövriyyəsi 85 faizdən çox artıb. İsrail şirkətləri ilə birgə investisiya layihələrinin reallaşdırılması üzrə tədbirlər davam edir.
İsraillə innovativ inkişaf və rəqəmsal iqtisadiyyat, energetika, sənaye zonaları və aqroparklar, turizm, su təsərrüfatı, qida təhlükəsizliyi, səhiyyə, humanitar və digər sahələrdə tərəfdaşlığın gücləndirilməsi üçün geniş imkanlar var. Bunlardan əlavə, İsrail şirkətlərinin azad edilmiş ərazilərimizdə həyata keçirilən reinteqrasiya layihələrinə cəlb edilməsi önəm daşıyır.
İsrail Knessetində Azərbaycan-İsrail parlamentlərarası işçi qrupunun üzvü Yevgeni Sova ölkəsinin Azərbaycanla münasibətlərin inkişafına önəm verdiyini, İsrail şirkətlərinin müxtəlif istiqamətlər üzrə həyata keçirilən layihələrdə, o cümlədən, Azərbaycanın azad olunmuş ərazilərinin bərpasında iştiraka marağını ifadə edib, əməkdaşlığın inkişafı barədə fikirlərini bölüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-İsrail iqtisadi əlaqələrinin hazırkı vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.

Meeting held with members of Azerbaijan-Israel inter-parliamentary working group
First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev met with the members of the Azerbaijan-Israel inter-parliamentary working group in the Israel’s Knesset.
Elnur Aliyev emphasized that joint work is being continued in order to develop the economic cooperation of our countries with wide relations. It was noted that Azerbaijan and Israel provide mutual support to each other in various fields. High-level visits, meetings and events play an important role in the development of relations. The Joint Commission between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the State of Israel, whose 3rd session was held in Baku this April, is an important platform for the development of partnership. Economic and trade cooperation between our countries is also expanding. The trade turnover with Israel increased by more than 85 percent last year. Measures for the realization of joint investment projects with Israeli companies are ongoing.
There are ample opportunities for strengthening partnership with Israel in innovative development and digital economy, energy, industrial zones and agricultural parks, tourism, water management, food security, health, humanitarian and other fields. In addition, it is important to involve Israeli companies in the reintegration projects implemented in our liberated territories.
Evgeny Sova, a member of the Azerbaijan-Israel friendship group in the Israeli Knesset, expressed his country's importance to the development of relations with Azerbaijan, expressed the interest of Israeli companies in participating in projects implemented in various directions, including the restoration of the liberated territories of Azerbaijan, and shared his views on the development of cooperation.
The current situation and development prospects of Azerbaijan-Israel economic relations were discussed at the meeting.