Azərbaycan nümayəndə heyəti Çində bir sıra görüşlər keçirib
Azərbaycan və Çin arasında sənaye və yüksək texnologiyalar sahəsində investisiya əlaqələrinin genişləndirilməsi, iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafı, Orta Dəhlizin Azərbaycan seqmenti üzrə mümkün birgə əməkdaşlıq və s. məsələlər müzakirə olunub.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun rəhbərlik etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyəti Çin Xalq Respublikasına (ÇXR) səfər çərçivəsində bir sıra görüşlər keçirib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun Çin Xalq Respublikasının kommersiya nazirinin müavini Linq Ci ilə görüşündə diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan müxtəlif beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində Çinlə fəal əməkdaşlıq edir, Çin ölkəmizin əsas ticarət tərəfdaşlarından biridir və iki ölkə arasında ticarət, investisiya və nəqliyyat-tranzit sahələrində əməkdaşlıq əlaqələri durmadan inkişaf edir. Tərəflərin məqsədi iqtisadi və ticarət əlaqələrini siyasi əlaqələrimizlə eyni səviyyəyə çatdırmaqdan ibarətdir.
İqtisadiyyat naziri bildirib ki, Azərbaycanın Çinin “Bir Kəmər və Yol” Təşəbbüsünə qoşulmasında fəal mövqeyi dəniz ticarət limanlarının, magistral yolların və hava limanlarının tikintisi də daxil olmaqla infrastrukturun inkişafına əhəmiyyətli investisiyaların qoyulmasına səbəb olub. Orta Dəhlizin potensialından istifadə edən Azərbaycan Çin və Avropa arasında malların daşınmasını gücləndirir. Bununla belə, ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi üçün nəqliyyat marşrutlarının optimallaşdırılmasına ehtiyac var. Ölkələrimizin Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində (ŞƏT) tərəfdaşlığı da qarşılıqlı fayda gətirir.
Buna baxmayaraq, iki ölkə arasında alternativ və bərpa olunan enerji, yüksək texnologiyalar, rəqəmsal iqtisadiyyat, istehsal və elektron ticarət kimi sahələrlə yanaşı, SOCAR-la Çinin enerji sektorunda fəaliyyət göstərən şirkətlərin birgə fəaliyyəti üçün böyük potensial və perspektivlər mövcuddur. Həmçinin çinli investorlar beynəlxalq dəhlizlərin kəsişməsində yerləşən Ələt Azad İqtisadi Zonasının nəqliyyat və logistika imkanlarından yararlana bilərlər.
Görüşdə həmçinin, Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının (ŞƏT) Dövlət Başçıları Şurasının 22-ci iclası çərçivəsində Səmərqənddə keçirilən görüşdə əldə olunmuş mühüm razılaşmaların həyata keçirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparıb, Azərbaycan və Çin arasında ticarət-investisiya əlaqələrinin inkişafı, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın genişləndirilməsinə xidmət edən tədbirlər müzakirə olunub.
Diqqətə çatdırılıb ki, “Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi və Çin Xalq Respublikasının Milli İnkişaf və İslahat Komissiyası arasında istehsal gücləri və investisiya əməkdaşlığının gücləndirilməsi haqqında Çərçivə Saziş"inin imzalanması da öz növbəsində iki ölkə arasında iqtisadiyyatın müxtəlif sahələri ilə yanaşı, ticarət əlaqələrinin inkişafına da müsbət töfhə veəcək.
Nazir müavini Linq Ci bildirib ki, Çin şirkətlərinin Azərbaycanda uğurlu fəaliyyəti məmnunluq doğurur və Çin şirkətləri Azərbaycanın biznes və investisiya mühitini dəyərləndirərək tərəfdaşlığı dərinləşdirməkdə maraqlıdırlar.
Nazir müavini qeyd edib ki, 2022-ci ilin əvvəlindən etibarən Azərbaycanın onlayn ticarət evi Çinin e-ticarət landşaftının tanınmış platforması JD.com-da fəaliyyətə başlayıb. Azərbaycan məhsullarının bu platformada təmsil olunması Azərbaycan məhsullarının Çin istehlakçılarına çatmasında və daha çox tanıdılmasında əhəmiyyətli olacaqdır.
Tərəflər ikitərəfli iqtisadi əlaqələrin gücləndirilməsi üçün mövcud imkanlar, investisiya qoyuluşu sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi və infrastruktur layihələri çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyətin təşviqi barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
ÇXR-in sənaye və informasiya texnologiyaları nazirinin müavini Sin Quobin ilə görüşdə Çinin aparıcı şirkətləri ilə işgüzar dialoqun genişlənməsinin önəmi qeyd edilib, Azərbaycanın əlverişli biznes və investisiya mühiti, sərmayədarlar üçün yaradılan imkanlar, ölkəmizdə alternativ və bərpa olunan enerji sahəsində reallaşdırılan və perspektiv layihələr barədə məlumat verilib.
Azərbaycan və Çin arasında sənaye sahəsində investisiya əlaqələrinin hazırkı vəziyyəti, o cümlədən qeyd olunan sahədə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın genişləndirilməsini təmin etmək üçün həyata keçirilə biləcək potensial tədbirlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Vurğulanıb ki, gəmiqayırma, bərpa olunan enerji, o cümlədən külək və günəş enerjisinin istehsalı üçün lokallaşdırma, şəhər infrastrukturunun qurulması kimi sahələrdə birgə layihələrin reallaşdırılması üçün potensial var və bu istiqamətdə işlər davam etdirilir.
Bundan başqa, sənaye sahələrinin modernləşdirilməsinin əhəmiyyəti və Çinin bu sahədə qabaqcıl təcrübəsi nəzərə alınaraq bu sahələrdə də birgə layihələrin həyata keçirilməsi və qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi üçün imkanları genişdir.
Görüşdə Dördüncü Sənaye İnqilabı texnologiyalarının tətbiqi, iqtisadiyyatın rəqəmsallaşdırılması sahəsində əməkdaşlıq imkanları və digər potensial layihələr barədə müzakirələr aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Çinə səfər çərçivəsində “Envision Energy” şirkətinin vitse-prezidenti Con Li ilə də görüşüb. Görüşdə Çinin işgüzar dairələri ilə əlaqələrin genişləndiyi vurğulanıb, Azərbaycanın biznes və investisiya mühiti, sərmayədarlar üçün yaradılan imkanlar qeyd olunub. Diqqətə çatdırılıb ki, enerji səmərəliliyi sahəsində ən mütərəqqi alətlərin tətbiqi, alternativ enerji sahəsinin inkişaf etdirilməsi iqtisadi artımın davamlılığının təmin edilməsində vacib məsələlərdəndir. Azərbaycanda bu istiqamət üzrə ixtisaslaşan müəssisələrin fəaliyyətini təmin etmək məqsədilə tərəfdaşlıq üçün geniş imkanlar var.
Tərəflər alternativ enerji sahəsində yeni texnologiyaların tətbiqi, müvafiq avadanlıqlarla təchizat, sıfır emissiyalı sənaye parkının yaradılması məqsədilə əməkdaşlıq qurulmasını müzakirə ediblər.
Sentyabrın 4-də Pekin şəhərində CIFTIS sərgisi çərçivəsində təşkil olunan “Summit Forum on China’s International Economic Cooperation - Going Global” tədbirində çıxış edən iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov ölkəmizin iqtisadi uğurları barədə məlumat verib. Bildirilib ki, qlobal iqtisadi böhran nəticəsində tədarük zəncirlərindəki çətinliklərə və digər uğursuzluqlara baxmayaraq, Azərbaycan iqtisadiyyatı davamlı inkişaf edib. 2022-ci ildə Azərbaycanda real ÜDM-də 4,6%, qeyri-neft ÜDM-də isə təsirli 9,1% artım müşahidə olunub. 1995-ci ildən 2022-ci ilə qədər ölkəmizə 320 milyard ABŞ dollarından çox investisiya yatırılıb ki, bunun da yarısından çoxu xarici investisiyalardır.
Qeyd edilib ki, 2017-ci ildə Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun istifadəyə verilməsi ilə Azərbaycanın təşəbbüsü ilə Çin və Avropanı birləşdirən Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizi formalaşıb.
Nazir müavini bildirib ki, Orta Dəhliz yalnız ölkələrimiz üçün deyil, regiondakı digər dövlətlərin də iqtisadi maraqlarını əks etdirən irihəcmli nəqliyyat layihəsidir. Bu gün Azərbaycan Orta Dəhlizin reallaşmasına töhfə verən əsas ölkələrdəndir. Sözügedən marşrut isə Asiya və Avropanı birləşdirən vacib nəqliyyat dəhlizlərindən birinə çevrilmək üzrədir. Qeyd edilib ki, Avropa ilə Çin arasında ən qısa dəmir yolu əlaqəsini təmin edən Bakı-Tbilisi-Qars xətti, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı, Ələt Azad İqtisadi Zonası kimi önəmli infrastruktur layihələri bu qlobal təşəbbüs və ümumilikdə regional əməkdaşlıq üçün böyük əhəmiyyət daşıyır.

Expansion of investment relations between Azerbaijan and China in the field of industry and high technologies, development of economic and trade relations, possible joint cooperation on the Azerbaijani segment of the Middle Corridor and other issues were discussed.
The Azerbaijani delegation led by the Minister of Economy Mikayil Jabbarov held a number of meetings within the framework of the visit to the People's Republic of China (PRC).
It was brought to attention during the meeting of Minister of Economy Mikayil Jabbarov with Deputy Minister of Commerce of the People's Republic of China Ling Ji that, Azerbaijan actively cooperates with China within the framework of various international organizations, China is one of the main trading partners of our country, and cooperation relations between the two countries in the fields of trade, investment and transport-transit are constantly developing. The aim of the parties is to bring economic and trade relations to the same level as our political relations.
The Minister of Economy mentioned that Azerbaijan's active position in joining China's "One Belt and Road" Initiative has led to significant investments in the development of infrastructure, including the construction of commercial seaports, highways and airports. Taking advantage of the potential of the Middle Corridor, Azerbaijan is strengthening the transportation of goods between China and Europe. However, there is a need to optimize transport routes to expand trade links. Our countries' partnership within the framework of the Shanghai Cooperation Organization (SCO) also brings mutual benefits.
Nevertheless, there are great potentials and prospects for joint activities between SOCAR and companies operating in the Chinese energy sector, in addition to areas such as alternative and renewable energy, high technologies, digital economy, manufacturing and e-commerce between the two countries. At the same time, Chinese investors can take advantage of the transportation and logistics facilities of the Alat Free Economic Zone locating at the intersection of international corridors.
Views were also exchanged on the implementation of important agreements reached at the meeting held in Samarkand within the framework of the 22nd meeting of the Council of Heads of State of the Shanghai Cooperation Organization (SCO) and the development of trade-investment relations between Azerbaijan and China, measures serving to expand mutually beneficial cooperation were discussed at the meeting.
It was pointed out that the signing of the "Framework Agreement on strengthening production capacity and investment cooperation between the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and the National Development and Reform Commission of the People's Republic of China " will in turn make a positive contribution to the development of trade relations between the two countries, in addition to various sectors of the economy.
Deputy Minister Ling Ji pointed out that the successful activity of Chinese companies in Azerbaijan is a source of satisfaction, and Chinese companies are interested in deepening partnership by valuing Azerbaijan's business and investment environment.
The deputy minister noted that Azerbaijan's online trading house started operating on JD.com, a well-known platform of China's e-commerce landscape from the beginning of 2022. Representation of Azerbaijani products on this platform will be important in reaching and promoting Azerbaijani products to Chinese consumers.
The parties exchanged views on available opportunities for strengthening bilateral economic relations, expansion of cooperation in the field of investment and promotion of mutual activity within infrastructure projects.
The importance of expanding business dialogue with leading Chinese companies was noted in a meeting with the Vice Minister of the Ministry of Industry and Information Technology of the People's Republic of China, Xin Guobin and information was provided on favorable business and investment environment of Azerbaijan, opportunities created for investors, implemented and prospective projects in the field of alternative and renewable energy in our country.
Opinions were exchanged on the current state of investment relations between Azerbaijan and China in the field of industry, as well as potential measures that can be implemented to ensure the expansion of mutually beneficial cooperation in the mentioned field. It was emphasized that there is potential for the implementation of joint projects in areas such as shipbuilding, localization of renewable energy, including wind and solar energy production, construction of urban infrastructure, and work in this direction is being continued.
In addition, given the importance of modernization of industries and China's advanced experience in this field, there are ample opportunities for implementing joint projects and exchanging mutual experience in these fields.
Discussions were held at the meeting on the application of Fourth Industrial Revolution technologies, opportunities for cooperation in the field of digitization of the economy, and other potential projects.
The Minister of Economy also met with the Vice President of the Envision Energy, John Li during his visit to China. The expansion of relations with Chinese business circles was emphasized, and the business and investment environment of Azerbaijan, the opportunities created for investors were noted at the meeting. It has been pointed out that the application of the most advanced tools in the field of energy efficiency and the development of the alternative energy field are important issues in ensuring the sustainability of economic growth. There are wide opportunities in Azerbaijan for partnership in order to ensure the activities of enterprises specializing in this direction.
The parties discussed the implementation of new technologies in the field of alternative energy, the provision of appropriate equipment, and the establishment of cooperation for the purpose of creating a zero-emission industrial park.
Making a speech at the "Summit Forum on China's International Economic Cooperation - Going Global" organized within the CIFTIS exhibition in Beijing on September 4, Deputy Minister of Economy Sahib Mammadov informed about the economic success of our country. It was reported that despite the difficulties in the supply chains and other failures as a result of the global economic crisis, the economy of Azerbaijan has developed continuously. Real GDP in Azerbaijan increased by 4.6%, and non-oil GDP increased by an impressive 9.1% in 2022., more than 320 billion US dollars have been invested from 1995 to 2022 in our country, more than half of which are foreign investments.
It was noted that the Trans-Caspian International Transport Corridor connecting China and Europe was formed at the initiative of Azerbaijan with the commissioning of the Baku-Tbilisi-Kars railway in 2017.
The Deputy Minister said that the Middle Corridor is a large-scale transport project that reflects the economic interests of not only our countries, but also other states in the region. Azerbaijan is one of the main countries today contributing to the realization of the Middle Corridor. The mentioned route is about to become one of the important transport corridors connecting Asia and Europe. It was reported that important infrastructure projects such as the Baku-Tbilisi-Kars, which provides the shortest railway connection between Europe and China, Baku International Sea Trade Port, Alat Free Economic Zone, are of great importance for this global initiative and regional cooperation in general.