Azərbaycanın və regionun inkişafına yönəlmiş layihələrdə İslam İnkişaf Bankı ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları müzakirə olunub.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli İslam İnkişaf Bankı (İİB) Qrupuna daxil olan Ticarətin Maliyyələşdirilməsi üzrə Beynəlxalq İslam Korporasiyasının (ITFC) baş icraçı direktoru, Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyasının (ICD) rəhbəri Hani Salem Sonbol ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanın İslam İnkişaf Bankı, həmçinin İİB Qrupuna daxil olan institutlarla uğurla əməkdaşlıq etdiyi vurğulanıb və bu tərəfdaşlığa uyğun olaraq özəl sektorun inkişafı istiqamətində ölkəmizə göstərilən dəstəyin yüksək qiymətləndirildiyi qeyd edilib. Azərbaycanın ITFC və ICD ilə əlaqələrin genişlənməsində maraqlı olduğu, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin bərpası sahəsində əməkdaşlıq imkanları diqqətə çatdırılıb, bu ərazilərdə dayanıqlı infrastruktur şəbəkəsinin qurulması ilə bağlı layihələrin dəstəklənməsinin önəmi bildirilib.
Görüşdə bərpa olunan enerji, dövlət-özəl əməkdaşlığı layihələri, KOB-ların inkişaf proqramları, ITFC-nin “Ticarətə Qoşulma Mərkəzi Asiya+” layihəsi çərçivəsində Mərkəzi Asiya ölkələri ilə tərəfdaşlıq, İslam Maliyyəsi alətlərindən istifadə, ölkəmizdə iqtisadi zonalarda qeydiyyatdan keçmiş rezidentlərlə ICD arasında əməkdaşlıq kimi məsələlər müzakirə olunub.
Qeyd: “Ticarətə Qoşulma Mərkəzi Asiya+” layihəsinin məqsədi ITFC-nin dəstəyi ilə üzv ölkələr arasında ixracın artımı, eləcə də ticarət sahəsində potensialın reallaşdırılmasından ibarətdir. Proqram çərçivəsində Korporasiyanın MDB regionundakı üzv ölkələrində ticarət sahəsində texniki yardım və təşviq tədbirləri nəzərdə tutulur. Bu mexanizmlər iqtisadi inteqrasiya, inklüziv iqtisadi artım, ixrac imkanlarının genişləndirilməsi, eləcə də rəqabət qabiliyyətliliyin yüksəldilməsinə hədəflənib.

Meeting held with CEO of ITFC
Opportunities to expand cooperation with the Islamic Development Bank in projects aimed at the development of Azerbaijan and the region were discussed.
Deputy Minister of Economy Samad Bashirli met with Hani Salem Sonbol, chief executive officer of the International Islamic Trade Finance Corporation (ITFC), a member of the Islamic Development Bank (IDB) Group, and head of the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD).
It was emphasized at the meeting that the Islamic Development Bank of Azerbaijan has successfully cooperated with the institutions included in the IDB Group, and it was noted that the support given to our country in the direction of the development of the private sector in accordance with this partnership was highly appreciated. It was pointed out that Azerbaijan is interested in expanding relations with ITFC and ICD, the possibilities of cooperation in the field of restoration of our territories liberated from occupation, and the importance of supporting projects related to the establishment of a sustainable infrastructure network in these territories was also pointed out.
Renewable energy, public-private cooperation projects, SME development programs, partnership with Central Asian countries within the framework of ITFC's "Trade Connect Central Asia+" project, issues such as the use of Islamic Finance tools, cooperation between residents registered in economic zones in our country and ICD were discussed at the meeting.
Note: The goal of the "Trade Connect Central Asia+" project is to increase exports between member countries, as well as realize potential in the field of trade, with the support of ITFC. The Corporation provides technical assistance and promotion measures in the field of trade in the member countries of the CIS region within the framework of the program. These mechanisms are aimed at economic integration, inclusive economic growth, expanding export opportunities, as well as increasing competitiveness.