Sinqapurun “Trafigura Pte Ltd” şirkəti ilə anlaşma memorandumları imzalanıb
Energetika, xammal və əlvan metal sahələrində fəaliyyət göstərən “Trafigura Pte Ltd” şirkəti ilə anlaşma memorandumları imzalanıb. Sənədlərə əsasən, bərpa olunan və "yaşıl "enerji, dekarbonizasiya, alüminium istehsalı və digər istiqamətlərdə əməkdaşlıq ediləcək.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və SOCAR prezidenti Rövşən Nəcəf energetika, xammal və əlvan metal sahələrində fəaliyyət göstərən “Trafigura Pte Ltd” şirkətinin baş icraçı direktoru və sədri Ceremi Veir ilə görüşüblər.
Görüşdə ölkəmizin əlverişli biznes və investisiya mühiti, özəl sektor üçün yaradılan imkanlar qeyd olunub. Bildirilib ki, qlobal çağırışlara uyğun olaraq, təmiz ətraf mühit və “yaşıl” enerji ölkəsinə çev­rilmə Azərbaycanda əsas prioritetlərdəndir. İqtisadiyyat naziri həmçinin, enerjidən səmərəli istifadə olunması və yeni dayanıqlı enerji mənbələrinin yaradılması istiqamətində həyata keçirilən layihələr, onların icra vəziyyəti barədə məlumat verib. “Trafigura Pte Ltd” şirkəti ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasının bərpa olunan enerji, hasilat və alüminium istehsalı sahəsində Sinqapur təcrübəsinin tətbiqi baxımından əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüş çərçivəsində “Trafigura Pte Ltd” şirkəti ilə Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənədi iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və şirkətin baş icraçı direktoru və sədri Ceremi Veir imzalayıblar. Görüşdə həmçinin, “Azərbaycan Sənaye Korporasiyası” ASC ilə “Trafigura Pte Ltd” şirkəti arasında da Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənədi Azərbaycan Sənaye Korporasiyasının baş direktoru Kamran Nəbizadə və şirkətin baş icraçı direktoru və sədri Ceremi Veir imzalayıblar.
Sənədlərdə bərpa olunan və "yaşıl" enerji, dekarbonizasiya, alüminium istehsalı və digər istiqamətlərdə əməkdaşlıq məsələləri nəzərdə tutulur.
Qeyd: Sinqapurun “Trafigura Pte Ltd” şirkəti energetika, xammal və əlvan metal ticarəti ilə məşğul olan qlobal miqyaslı şirkətlərdən biridir. İllik dövriyyəsi 300 milyard ABŞ dollarından çox olan şirkət dünyanın bir sıra ölkələrində 60-dan çox ofisə malikdir.

Memorandums of understanding signed with Trafigura Pte Ltd of Singapore
Memorandums of understanding were signed with the company "Trafigura Pte Ltd", which operates in the fields of energy, raw materials and non-ferrous metals. As per the documents, there will be cooperation in renewable and "green" energy, decarbonization, aluminum production and other directions.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov and President of SOCAR Rovshan Najaf met with Chief Executive Officer and Chairman of "Trafigura Pte Ltd" company operating in energy, raw materials and non-ferrous metal fields, Jeremy Weir.
The favorable business and investment environment of our country and the opportunities created for the private sector were mentioned at the meeting. It was stated that in accordance with global challenges, transformation into a clean environment and "green" energy country is one of the main priorities in Azerbaijan. The Minister of Economy also informed about the projects implemented in the direction of efficient use of energy and the creation of new sustainable energy sources, as well as their implementation status. The importance of establishing cooperative relations with "Trafigura Pte Ltd" company in terms of application of Singapore's experience in the field of renewable energy, mining and aluminum production was emphasized.
A Memorandum of Understanding was signed within the framework of the meeting between "Trafigura Pte Ltd" and the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan. The document was signed by Minister of Economy Mikayil Jabbarov and CEO and Chairman of the company Jeremy Weir. A Memorandum of Understanding was also signed at the meeting between "Azerbaijan Industrial Corporation" OJSC and "Trafigura Pte Ltd". The document was signed by Kamran Nabizadeh, CEO of Azerbaijan Industrial Corporation, and Jeremy Weir, CEO and Chairman of the company.
The documents envisage cooperation in renewable and "green" energy, decarbonization, aluminum production and other areas.
Note: Trafigura Pte Ltd of Singapore is one of the global companies dealing in energy, raw materials and non-ferrous metals trading. The company with an annual turnover of more than 300 billion US dollars has more than 60 offices in several countries around the world.