Dünya Bankı ilə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
Dünya Bankının Cənubi Qafqaz üzrə regional direktoru xanım Rolande Prays ilə görüşdə Bankın hazırladığı investisiya layihələrinin indikativ proqramı, 2023-2028-ci illəri əhatə edən yeni Ölkə Tərəfdaşlıq Çərçivəsinin hazırlanması üzrə növbəti addımlar və əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Dünya Bankının Cənubi Qafqaz üzrə regional direktoru xanım Rolande Praysla görüşüb.
İqtisadiyyat naziri Azərbaycanın Dünya Bankı ilə uğurla əməkdaşlıq etdiyini, ölkəmizdə Bankın göstərdiyi texniki yardım və maliyyə dəstəyi layihələrinin yüksək qiymətləndirildiyini bildirib. Qeyd olunub ki, Bankla özəl sektorun diaqnostikası, innovasiyalar, rəqəmsal inkişaf, idarəetmə texnologiyalarının inkişafı, mikro, kiçik və orta sahibkarlığın dəstəklənməsi, Azərbaycanda beynəlxalq təcrübənin tətbiqi sahəsində tərəfdaşlıq ölkə iqtisadiyyatının inkişafına töhfələr verib.
Dünya Bankı ilə əməkdaşlıq çərçivəsində bərpa olunan enerji və “yaşıl” iqtisadiyyata keçid, eləcə də Azərbaycanın icrasında maraqlı olduğu digər layihələr diqqətə çatdırılıb.
Rolande Prays Bankın Azərbaycan hökuməti ilə səmərəli əməkdaşlığını vurğulayıb, əlaqələrin daha da genişlənəcəyinə əminliyini ifadə edib, tərəfdaşlığın inkişaf etdirilməsi barədə fikirlərini bölüşüb.
Tərəflər Bankın hazırladığı investisiya layihələrinin indikativ proqramı, 2023-2028-ci illəri əhatə edən Ölkə Tərəfdaşlıq Çərçivəsi və əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri barədə müzakirə aparıblar.
Qeyd: Ölkə Tərəfdaşlıq Çərçivəsi - Dünya Bankı Qrupunun üzv ölkələrin iqtisadiyyatının dayanıqlı inkişafına göstəriləcək dəstəyin əsas məqsədlərini və inkişaf nəticələrini müəyyən edən sənəddir. Sənəd Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası və Çoxtərəfli İnvestisiyalar üzrə Zəmanət Agentliyi ilə birgə hazırlanır və üzv ölkələrin milli inkişaf strategiyasında əks olunan inkişaf məqsədləri ilə uyğunlaşdırılır.

Issues of cooperation discussed with the World Bank
The indicative program of investment projects developed by the Bank, the next steps in the preparation of the new Country Partnership Framework covering the years 2023-2028 and the prospects for the development of cooperation were exchanged at the meeting with the World Bank Regional Director for the South Caucasus Mrs. Rolande Pryce.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with the World Bank Regional Director for the South Caucasus Mrs. Rolande Pryce.
​The Minister of Economy pointed out that Azerbaijan has successfully cooperated with the World Bank, and the Bank's technical assistance and financial support projects in our country are highly appreciated. It was noted that partnership with the Bank in the field of diagnostics of the private sector, innovations, digital development, development of management technologies, support of micro, small and medium entrepreneurship, application of international experience in Azerbaijan contributed to the development of the country's economy.
Renewable energy and the transition to a "green" economy, as well as other projects that Azerbaijan is interested in implementing, were brought to attention within the framework of cooperation with the World Bank.
Rolande Pryce emphasized the effective cooperation of the Bank with the government of Azerbaijan, expressed his confidence that the relations will expand further, and shared his views on the development of the partnership.
The parties discussed the indicative program of investment projects developed by the Bank, the Country Partnership Framework covering the years 2023-2028 and the development prospects of cooperation.
Note: The Country Partnership Framework is a document that defines the main goals and development results of the World Bank Group's support to the sustainable development of the economies of member countries. The document is prepared jointly with the International Finance Corporation and the Multilateral Investment Guarantee Agency and is aligned with the development goals reflected in the national development strategy of the member countries.