“Acwa Power” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri ilə görüşdə Azərbaycanda həyata keçirilən külək elektrik stansiyası, dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması layihələrinin icra vəziyyəti, alternativ enerji mənbələrindən istifadənin səmərəliliyi, yaşıl enerji sahəsində potensial layihələrin reallaşdırılması imkanları barədə müzakirələr aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının “Acwa Power” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Abdullah Rəşid Abunayyanla görüşüb.
İqtisadiyyat naziri Azərbaycan-Səudiyyə Ərəbistanı iqtisadi əlaqələrinin inkişaf etdiyini, biznes dairələri ilə işgüzar münasibətlərin genişləndiyini vurğulayıb. Bildirilib ki, enerji səmərəliliyinin artırılması, bərpa olunan enerji sahəsinin inkişafı müasir çağırışlar fonunda ölkəmizin əsas prioritetlərindəndir. Bu istiqamətdə “Acwa Power” şirkəti ilə əməkdaşlığa önəm verilir.
Görüşdə Azərbaycanda həyata keçirilən külək elektrik stansiyası və dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması layihələrinin icra vəziyyəti, alternativ enerji mənbələrindən istifadənin səmərəliliyi, yaşıl enerji sahəsində potensial layihələrin reallaşdırılması imkanları müzakirə edilib.

Discussions were held at the meeting with the Chairman of the Board of Directors of Acwa Power, on the implementation status of the wind power plant, seawater desalination projects implemented in Azerbaijan, the efficiency of using alternative energy sources, and the possibilities of realizing potential projects in the field of green energy.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Chairman of the Board of Directors of "Acwa Power" company of the Kingdom of Saudi Arabia, Mohammad Abdullah Rashid Abunayyan.
The Minister of Economy emphasized that Azerbaijan-Saudi Arabia economic relations are developing and business relations with business circles are expanding. It was reported that increasing energy efficiency and development of the renewable energy field are among the main priorities of our country against the background of modern challenges. Cooperation with "Acwa Power" company is importance in this direction.
The implementation status of the wind power plant and sea water desalination projects implemented in Azerbaijan, the efficiency of using alternative energy sources, and the possibilities of realizing potential projects in the field of green energy were discussed at the meeting.