Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 23-də Sumqayıtda olub.
Dövlətimizin başçısı əvvəlcə Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında yeni istehsal müəssisələrinin açılış və təməlqoyma mərasimlərində iştirak edib.
Qeyd edək ki, Sumqayıt Kimya Sənaye Parkı Azərbaycan Prezidentinin 2011-ci il 21 dekabr tarixli Fərmanı ilə yaradılıb. Bu, Azərbaycanda yaradılmış ilk, Cənubi Qafqazda isə ən böyük sənaye parkıdır.
Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov dövlətimizin başçısına Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında görülən işlər barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, hazırda ərazisi 583,5 hektar təşkil edən sənaye parkında neft-kimya və digər prioritet sənaye sahələri üzrə rəqabətqabiliyyətli məhsulların istehsalı və emalı müəssisələri fəaliyyət göstərir. Parkda ümumi investisiyaların həcmi təqribən 5,8 milyard manata yaxın olan 38 sahibkarlıq subyektinə rezidentlik statusu verilib. İndiyədək sənaye parkına rezidentlər tərəfindən 5,4 milyard manatdan çox investisiya yatırılıb. Qeydiyyata alınmış 38 rezidentdən artıq 20-si fəaliyyət göstərir. Bu gün “Azərbaycan Vanhong Ceramics Co.” MMC, “Novus Plastica” MMC və “UPI - Universal Packing Industry” QSC-nin açılışı ilə Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında fəaliyyət göstərən müəssisələrin sayı 23-ə çatır.
İndiyədək Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının rezidentləri tərəfindən ümumilikdə 9,5 milyard manatlıq məhsul satışı həyata keçirilib ki, onun da 3,3 milyard manatdan çox hissəsi - təqribən 35 faizi ixracın payına düşür. Sənaye parkında 2023-cü ilin 9 ayında 2,1 milyard manatlıq məhsul istehsal edilib ki, bunun da 674,4 milyon manatlıq hissəsi ixrac olunub.
Qeyd edildi ki, hazırda burada 6600-dən çox insan daimi işlə təmin olunub. Bundan əlavə, mövcud layihələr üzrə sənaye parkına əlavə olaraq 394 milyon manatdan artıq investisiyanın yatırılması, 2000-dən çox daimi iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur.
Parkda istehsal olunan məhsullar Türkiyə, Rusiya, Ukrayna, Belarus, Çin, Tayvan, Bolqarıstan, Rumıniya, Polşa, Niderland, İtaliya, Makedoniya, Litva, Avstriya, Estoniya, Danimarka, Qazaxıstan, Özbəkistan, Türkmənistan, Tacikistan, Gürcüstan, Qırğızıstan, Braziliya, Misir, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Livan, İraq, Yaponiya, Amerika Birləşmiş Ştatları, Kanada və digər ölkələrə ixrac olunub.
x x x
Prezident İlham Əliyev əvvəlcə parkda “Çinar-Servis” İstehsal-kommersiya firmasının Texniki qazların istehsalı müəssisəsinin təməlqoyma mərasimində iştirak etdi.
Məlumat verildi ki, “Çinar-Servis” 2022-ci ilin mayında Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının rezidenti kimi qeydiyyatdan keçib. Şirkət sənaye parkının 2 hektara yaxın ərazisində sıxılmış azot, oksigen, arqon və maye helium qaz məhsullarının istehsalı ilə məşğul olacaq.
İnvestisiya həcmi 13,3 milyon manat olan layihə çərçivəsində 70 nəfərin daimi işlə təmin edilməsi nəzərdə tutulur. İstehsal olunan məhsulların daxili bazarda satılması ilə yanaşı, xarici ölkələrə də ixracı planlaşdırılır. “Çinar-Servis” tərəfindən istehsal olunan sənaye qazları ölkəmizdə bu məhsullara tələbatı ödəməklə yanaşı, Gürcüstana, Türkiyəyə, Rusiyaya da ixrac ediləcək.
Dövlətimizin başçısı istehsal müəssisəsinin təməlini qoydu.
Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının rezidentlərindən biri də “Novus Plastica” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətdir. Prezident İlham Əliyev “Novus Plastica” MMC-nin Polimer qatqıları istehsalı müəssisəsinin açılışını etdi.
Bildirildi ki, “Novus Plastica” MMC-yə 2020-ci ilin avqustunda Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının rezidenti statusu verilib. Sənaye parkının 3,5 hektar ərazisində inşa edilmiş müəssisədə iki növ məhsulun – polietilen borular üçün qara karbon konsentrat qatqısının və sənaye sahəsində qablaşdırmada istifadə edilən polietilen örtüklərin istehsalı həyata keçirilir. İtaliyanın qabaqcıl texnologiyalarının tətbiqi ilə istehsal olunan məhsulların daxili bazarda satışı ilə yanaşı, Türkiyəyə, MDB ölkələrinə ixracı da planlaşdırılır. İnvestisiya kapitalı 12,1 milyon manatdan çox olan müəssisədə 50-dək insan daimi işlə təmin ediləcək.
Qeyd edək ki, “Novus Plastica” MMC tərəfindən “SOCAR Polymer” MMC-nin və “Azərikimya” İstehsalat Birliyinin məhsullarından xammal kimi istifadə olunacaq.
Dövlətimizin başçısı müəssisəni işə saldı.
Sonra Prezident İlham Əliyev “Universal Qablaşdırma Sənaye” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin Qablaşdırma məhsulları istehsalı müəssisəsinin açılışında iştirak etdi.
Diqqətə çatdırıldı ki, sənaye parkının bir hektar ərazisində inşa edilmiş müəssisədə qablaşdırmada istifadə olunan qofro karton, fayl və digər məhsullar istehsal ediləcək. İtaliya və Çin texnologiyalarının tətbiq edildiyi müəssisədə 20 çeşiddə məhsul istehsal olunacaq. Ümumi investisiya dəyəri 4,8 milyon manat olan müəssisədə ilkin mərhələdə 50 nəfər daimi işlə təmin ediləcək. Növbəti mərhələdə isə işçilərin sayının 65 nəfərə çatdırılması nəzərdə tutulur.
Daha sonra “Azərbaycan Vanhong Ceramics Co.” MMC-nin Keramik plitələr istehsalı müəssisəsinin açılışı oldu.
Prezident İlham Əliyev müəssisədə yaradılan şəraitlə tanış oldu.
Məlumat verildi ki, sənaye parkının 20 hektardan çox ərazisində Çinin qabaqcıl texnologiyalarının tətbiqi ilə yüksəkkeyfiyyətli, müxtəlif ölçülərdə keramik plitələrin istehsalı həyata keçiriləcək. Yüz faiz Çin kapitallı müəssisə üçün investisiya dəyəri 40 milyon ABŞ dolları, işçi sayı 400 nəfər nəzərdə tutulsa da, hazırda müəssisəyə 50 milyon ABŞ dolları məbləğində investisiya yatırılıb və 484 nəfər işlə təmin olunub. İllik istehsal gücü 18 milyon kvadratmetr olan müəssisənin məhsulları daxili bazarda satılmaqla yanaşı, region və MDB ölkələrinə ixrac olunacaq.
Qeyd edək ki, “Vanhong Ceramics”in hazırda Çində 5 zavodu var, həmçinin dünyanın 5 ölkəsində müəssisələri fəaliyyət göstərir.
“Azərbaycan Vanhong Ceramics Co.” MMC-nin baş direktoru Ciyi Vanq dedi: Möhtərəm cənab Prezident, “Azərbaycan Vanhong Ceramics Co.” MMC-nin Keramik plitələr istehsalı müəssisəsinin açılış mərasimində iştirakınızla bizi qürurlandırdığınız üçün Sizə minnətdarlığımı bildirirəm.
Prezident İlham Əliyev: Azərbaycana bu qədər vəsait qoyursunuz, 81 milyon manat investisiya çox böyük rəqəmdir. Bu investisiyalar şirkətiniz, yəni, Çin şirkəti tərəfindən qoyulur. İndi mən gördüm ki, işçilərin sayı da 500-ə yaxındır. Bu, eyni zamanda, iş yerlərinin yaradılması proqramımıza da növbəti töhfədir. Əlbəttə ki, belə müəssisələr Çin-Azərbaycan dostluğunu daha da gücləndirir. Bu zavod cəmi bir il yarıma inşa edildi. Yəni, ilyarım bundan əvvəl mən onun təməlini qoymuşam.
Ciyi Vanq: Bəli.
Prezident İlham Əliyev: Ona görə əminəm ki, fəaliyyəti də uğurlu olacaq və siz işinizi davam etdirəcəksiniz.
Ciyi Vanq: Sizin köməyinizlə hər şey yaxşı olacaq.
Prezident İlham Əliyev: Gözəl məhsuldur. İdxala da ehtiyac qalmır. Daxili bazarı təmin edəcəksiniz?
Ciyi Vanq: Təmin edəcəyik.
Daha sonra “Kartaş Kimya” MMC-nin Tikinti kimyəvilərinin istehsalı müəssisəsinin təməli qoyuldu.
Prezident İlham Əliyevə müəssisə barədə məlumat verildi.
Diqqətə çatdırıldı ki, “Kartaş Kimya” MMC-yə 2022-ci ilin iyulunda Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının rezidenti statusu verilib. Şirkət tərəfindən sənaye parkının 2,5 hektar ərazisində müxtəlif tikinti kimyəvilərinin istehsalını həyata keçirəcək müəssisə inşa ediləcək. İnvestisiya dəyəri 17 milyon manat olan müəssisədə 250 daimi iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur. İstehsal olunan məhsullar daxili bazara satılmaqla yanaşı, Türkiyə və MDB ölkələrinə ixrac ediləcək.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has visited Sumgayit.
The head of state first attended the opening and groundbreaking ceremonies of new enterprises in the Sumgayit Chemical Industrial Park.
The Sumgayit Chemical Industrial Park was established by a Decree of the President of Azerbaijan dated 21 December 2011. This is the first industrial park established in Azerbaijan and the largest in the South Caucasus.
Azerbaijan`s Minister of Economy Mikayil Jabbarov informed the head of state of the works carried out in the Sumgayit Chemical Industrial Park.
The industrial park occupies a total area of 583.5 hectares. 38 business entities with a total investment of nearly 5.8 billion manats had been granted residency status in the industrial park. So far, about 5.4 billion manats have been invested in the industrial park by its residents. 20 out of 38 registered residents are already operating. The commissioning today of “Azerbaijan Vanhong Ceramics Co.” LLC, “Novus Plastica” LLC and “UPI - Universal Packing Industry” CJSC brings the number of enterprises operating in the Sumgayit Chemical Industrial Park to 23.
To date, a total of 9.5 billion manats worth of products have been sold by residents of the Sumgayit Chemical Industrial Park, of which more than 3.3 billion manats - nearly 35 percent - worth were exported.
The industrial park employs more than 6,600 people on a permanent basis.
The products manufactured in the park were exported to Türkiye, Russia, Ukraine, Belarus, China, Taiwan, Bulgaria, Romania, Poland, the Netherlands, Italy, North Macedonia, Lithuania, Austria, Estonia, Denmark, Kazakhstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Tajikistan, Georgia, Kyrgyzstan, Brazil, Egypt, the United Arab Emirates, Lebanon, Iraq, Japan, the United States of America, Canada and other countries.
x x x
President Ilham Aliyev first attended a ceremony of the laying of the foundation stone for the technical gases production enterprise owned by the “Chinar-Service” Production Commercial Company. The “Chinar-Service" was registered as a resident of the Sumgayit Chemical Industrial Park in May 2022.
It is planned to provide permanent employment to 70 people as part of the project with the investment value of 13.3 million manats. The manufactured products will also be exported to Georgia, Türkiye and Russia.
The head of state laid the foundation stone for the enterprise.
President Ilham Aliyev also inaugurated the polymer additives production enterprise owned by “Novus Plastica” LLC.
The “Novus Plastica” LLC was registered as a resident of the Sumgayit Chemical Industrial Park in August 2020. The enterprise occupies an area of 3.5 hectares. The manufactured products by the application of advanced technologies of Italy will also be exported to Türkiye and the CIS countries. The enterprise with the investment value of more than 12,1 million manats will employ nearly 50 people on a permanent basis.
The head of state launched the enterprise.
President Ilham Aliyev attended the opening of the packaging manufacturing enterprise owned by “Universal Packing Industry” CJSC.
The enterprise, which occupies an area of 1 hectares, will manufacture corrugated cardboard and other packaging products. The enterprise will use Italian and Chinese-made technologies to manufacture 20 types of products. The enterprise, which received 4.8 million manats in investments, will employ 50 people initially and 65 in the following stage.
The ceramic tile manufacturing enterprise owned by “Azerbaijan Vanhong Ceramics Co.” LLC was opened then.
President Ilham Aliyev got acquainted with the conditions created in the enterprise.
The enterprise, which occupies an area of 20 hectares, will utilize Chinese cutting-edge technologies for production of ceramic tiles. Although, the investment value of the enterprise fully owned by Chinese investors was scheduled to be USD 40 million and headcount to be 400 initially, it received USD 50 million in investments and employed 484 people to date. The enterprise with the annual capacity of 18 million square meters will sell its products both domestically and export to the regional and CIS countries.
“Vanhong Ceramics” currently owns 5 plants in China and other enterprises in 5 countries.
Director General of “Azerbaijan Vanhong Ceramics Co.” LLC Chiyi Wang said: Dear Mr. President, thank you for making us proud with your participation in a ceremony to open the ceramic tile manufacturing enterprise owned by “Azerbaijan Vanhong Ceramics Co.” LLC.
President Ilham Aliyev: You have invested so much in Azerbaijan as 81 million manats investment is a big figure. These investments are made by your, namely, Chinese company. Now, I saw that the number of workers is nearly 500. This is, at the same time, another contribution to our employment program. Of course, such enterprises strengthen the Chinese-Azerbaijan friendship even more. This plant has been built for a year and half. It means I laid its foundation a year and half ago.
Chiyi Wang: Yes.
President Ilham Aliyev: That is why, I am sure that its operations will be successful and you will continue your work.
Chiyi Wang: Everything will be alright with your assistance.
President Ilham Aliyev: Very good product. No need for import any more. Will you supply the market?
Chiyi Wang: Yes, we will.
A foundation stone was laid for the construction chemicals production enterprise owned by “Kartas Kimya” LLC.
President Ilham Aliyev was informed about the enterprise.
The “Kartas Kimya” LLC was registered as a resident of the Sumgayit Chemical Industrial Park in July 2022. The company will build construction chemicals production enterprise in the area of 2.5 hectares. The enterprise with the investment value of 17 million manats is expected to employ 250 people on a permanent basis. The products will sell both domestically and be imported to Türkiye and CIS countries.