İnnovativ fəaliyyət üzrə vergi güzəştlərini nəzərdə tutan “Startap” şəhadətnaməsini almış KOB subyektlərinin sayı 110-a çatıb.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən daha 5 KOB subyektinə “Startap” şəhadətnaməsi verilib. Bununla da indiyədək “Startap” şəhadətnaməsi almış KOB subyektlərinin sayı 110-a çatıb.
“Startap” şəhadətnamələri "Kipias" MMC-nin təmir-dizayn işini asanlaşdıran onlayn platforması, fiziki şəxs Ramin Əkbərovun rəqəmsal biznes şəbəkəsi platforması, "Baku Carsharing Company" MMC-nin avtomobillərin icarəsi üçün proqram təminatı, "Parqour" MMC-nin parkinq üçün proqram təminatı, "Yeni Zeon" MMC-nin mütəxəssislər üçün onlayn xidmətlər layihələri üçün təqdim edilib.
“Startap” şəhadətnaməsi KOB subyektlərini şəhadətnaməni aldıqları tarixdən etibarən innovasiya fəaliyyətindən əldə etdikləri gəlirlər üzrə mənfəət və gəlir vergisindən 3 il müddətinə azad edir. Layihələri inkişaf mərhələsində olan mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri “Startap” şəhadətnaməsi üçün KOBİA-ya müraciət edə bilərlər. Müraciət üçün ərizə formasını, lazım olan digər sənədləri, eləcə də müvafiq meyarlarla bağlı ətraflı məlumatı KOBİA-nın www.smb.gov.az saytından öyrənmək olar.
Qeyd edək ki, 2023-cü ilin yanvar-sentyabr aylarında “Startap” şəhadətnaməsinin verilməsi üçün KOBİA-ya mikro və kiçik sahibkarlardan 77 müraciət daxil olub. Nazirlər Kabinetinin 29 yanvar 2021-ci il tarixli Qərarı ilə təsdiq olunmuş “Startapın müəyyən olunması meyarları”na əsasən Ekspertlər Şurasının rəyi əsasında 23-ü mikro, 1-i kiçik sahibkar olmaqla 24 KOB subyektinə şəhadətnamə verilib. “Startap” şəhadətnaməsi almış layihələr fintek, təhsil, səhiyyə, turizm, biznesin rəqəmsallaşması, elektron ticarət üzrə innovativ həlləri özündə ehtiva edən mobil tətbiq və onlayn xidmətləri əhatə edir.

The number of SME entities reached 110 that received the "Startup" certificate, which provides tax benefits for innovative activities.
The Small and Medium Business Development Agency (SMB) awarded the "Startup" certificate to 5 more SMEs. So, the number of SMEs that have received the "Startup" certificate has reached 110.
"Startup" certificates were awarded for online platform by "Kipias" LLC that facilitates repair and design work, digital business network platform by natural person Ramin Akbarov, for software by "Baku Carsharing Company" LLC for car rental, parking software by "Pargour" LLC and for projects of online services for specialists by "Yeni Zeon" LLC.
The "Startup" certificate exempts SME entities from profit and income tax on their income from innovation activities for a period of 3 years from the date of receipt of the certificate. Micro and small business entities whose projects are in the development stage can apply to KOBIA for a "Startup" certificate. The application form, other necessary documents, as well as detailed information about the relevant criteria can be found on the KOBIA website www.smb.gov.az.
It should be noted that KOBIA received 77 applications in January-September 2023 from micro and small entrepreneurs for the issuance of the "Startup" certificate. According to the "Criteria for determining a startup" approved by the Cabinet of Ministers' Decision dated January 29, 2021, certificates were issued to 24 SMEs, 23 of which are micro and 1 are small entrepreneurs, based on the opinion of the Council of Experts. Projects that have received the "Startup" certificate include mobile applications and online services that include innovative solutions in fintech, education, healthcare, tourism, business digitalization, e-commerce.