Hacıqabul Sənaye Məhəlləsində yeni müəssisə fəaliyyətə başlayıb
Hacıqabul Sənaye Məhəlləsində investisiya dəyəri 18,4 milyon manat olan istilik izolyasiya lövhələrinin istehsalı müəssisəsi fəaliyyətə başlayıb
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin idarəçiliyində olan Hacıqabul Sənaye Məhəlləsində “Penoplex Prikavkazye” MMC-nin istilik izolyasiya lövhələrinin istehsalı müəssisəsi fəaliyyətə başlayıb.
İllik istehsal gücü 100 min m3 olan Rusiya kapitallı müəssisənin investisiya dəyəri 18,4 milyon manatdır və istehsal olunan məhsulların 60%-nin daxili bazarda satışı, 40%-nin isə ixracı planlaşdırılır.
Sənaye Məhəlləsinin 6,7 hektar ərazisində inşa edilmiş müəssisə dövlət vəsaiti hesabına hazır infrastrukturla (qaz, işıq, su, kanalizasiya, yol) təmin olunub.
Müəssisənin fəaliyyətə başlaması ilə bağlı keçirilən tədbirdə çıxış edən iqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli ölkədə rəqabətqabiliyyətli qeyri-neft məhsulları istehsalının stimullaşdırılmasına, idxalı əvəz edən yeni istehsal sahələrinin yaradılmasına və ixrac imkanlarının genişləndirilməsinə dövlət dəstəyinin artırılması tədbirlərindən danışıb. Bildirilib ki, Hacıqabul Sənaye Məhəlləsində “Penoplex Prikavkazye” MMC-nin istilik izolyasiya lövhələrinin istehsalı müəssisəsinin fəaliyyətə başlaması tikinti sektorunun inkişafına və bölgədə məşğulluğun artmasına töhfə verəcək.
Rusiya Federasiyasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mixail Yevdokimov yüksək səviyyəli səfərlər və keçirilən görüşlərin tərəfdaşlığın inkişafına əlverişli zəmin yaratdığını vurğulayıb, iki ölkə arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsinə, birgə layihələrin icrasına dair fikirlərini bölüşüb.
“Penopleks” Holdinqin baş direktoru Qeorqiy Protosenya Azərbaycanda sahibkarlar üçün yaradılan əlverişli investisiya mühitinin cəlbedici olduğunu və əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar açdığını qeyd edib, müəssisənin fəaliyyəti barədə məlumat verib.
Qeyd: Hacıqabul Sənaye Məhəlləsi mikro, kiçik və orta sahibkarların fəaliyyətinin dəstəklənməsi, qeyri-neft sektorunun davamlı inkişafının təmin edilməsi, əhalinin istehsal sahəsində məşğulluğunun artırılması məqsədilə dövlət başçısının 2017-ci il 25 iyul tarixli Sərəncamı ilə yaradılıb. 200 nəfərdən çox şəxsin daimi işlə təmin edildiyi Sənaye Məhəlləsində ümumi investisiya həcmi 163 milyon manatdan çox olan 14 sahibkarlıq subyekti rezident kimi qeydiyyatdan keçib və bunlardan 8-i artıq fəaliyyətə başlayıb. Mövcud layihələr üzrə əlavə olaraq Sənaye Məhəlləsinə 120 milyon manata yaxın investisiyanın yatırılması, 1500-dən artıq iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur.
2023-cü ilin 9 ayında Sənaye Məhəlləsində 51 milyon manat dəyərində məhsul istehsal edilib ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 97% artıb. 2022-ci ilin 9 ayında 25,8 milyon manatlıq məhsul istehsal edilib.
İndiyədək Sənaye Məhəlləsinin rezidentləri tərəfindən 95 milyon manata yaxın məhsul istehsal olunub ki, bunun da 1 milyon manatlıq hissəsi ixracın payına düşür.

The production enterprise of thermal insulation boards with an investment value of 18.4 million manats has started to operate in Hajigabul Industrial District.
"Penoplex Prikavkazye" LLC's thermal insulation board manufacturing facility has started operating in Hajigabul Industrial District, which is managed by the Economic Zones Development Agency under the Ministry of Economy.
The investment cost of the Russian capital enterprise with an annual production capacity of 100,000 m3 is 18.4 million manats, and 60% of the produced products are planned to be sold in the domestic market and 40% to be exported.
The enterprise, built on the territory of 6.7 hectares of the Industrial Quarter, is provided with ready-made infrastructure (gas, electricity, water, sewerage, road) at the expense of state funds.
Deputy Minister of Economy Samad Bashirli, making a speech at the event held in connection with the establishment of the enterprise, spoke about measures to increase state support for stimulating the production of competitive non-oil products in the country, creating new production areas that replace imports, and expanding export opportunities. It was reported that the start of operation of the thermal insulation boards production enterprise by "Penoplex Prikavkazye" LLC in the Hajigabul Industrial District will contribute to the development of the construction sector and the increase of employment in the region.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to our country Mikhail Yevdokimov emphasized that the high-level visits and meetings created a favorable basis for the development of partnership, and shared his views on the expansion of economic and trade relations between the two countries and the implementation of joint projects.
General Director of "Penoplex" Holding Gheorgiy Protosenya pointed out that the favorable investment environment created for entrepreneurs in Azerbaijan is attractive and opens wide opportunities for cooperation, and informed about the activity of the enterprise.
Note: Hajigabul Industrial District was established by the Decree of the Head of State dated July 25, 2017 in order to support the activities of micro, small and medium entrepreneurs, ensure the continuous development of the non-oil sector, and increase the employment of the population in the production field. 14 business entities with a total investment amount of more than 163 million manats have registered as residents, and 8 of them have already started operating in the Industrial Quarter, where more than 200 people are permanently employed. In addition to the existing projects, it is planned to invest about 120 million manats in the Industrial District and create more than 1,500 jobs.
Products worth 51 million manats were produced in the 9th month of 2023, in the Industrial Quarter, which increased by 97% compared to the same period last year. Products worth 25.8 million manats were produced in 9 months of 2022.
Until now, the residents of the Industrial District have produced products worth 95 million manats, of which 1 million manats are exported.