2023-cü ilin 9 ayında KOB evlərində sahibkarlara 285 minə yaxın xidmət göstərilib
Cari ilin doqquz ayında sahibkarlar KOB evlərinə daha çox mənşə sertifikatının alınması, bank, nəqliyyat, vergi, gömrük və digər xidmətlər üçün müraciət ediblər.
2023-cü ilin yanvar-sentyabr aylarında KOB evlərində sahibkarlara 285 minə yaxın xidmət göstərilib. Bu xidmətlərin 224 mindən çoxu “Bakı KOB evi”nin, 44 mindən çoxu “Yevlax KOB evi”nin, 17 minə yaxını isə “Xaçmaz KOB evi”nin payına düşür.
Xidmətlərin 271 mindən çoxu dövlət qurumları (“G2B”), 14 minə yaxını isə biznes qurumları (“B2B”) tərəfindən göstərilib.
Sahibkarlar daha çox mənşə sertifikatının alınması, bank, nəqliyyat, vergi, gömrük, kommunal, poçt və s. xidmətlər üçün KOB evlərinə müraciət ediblər.
Sahibkarların KOB evlərində göstərilən xidmətlərdən məmnunluq səviyyəsi 98% təşkil edir.
Qeyd: KOB evlərində sahibkarlara vahid məkanda operativ, şəffaf və vətəndaş məmnunluğu əsasında biznes xidmətləri göstərilir. Hazırda KOB evlərində biznes subyektlərinə sahibkarlıq fəaliyyəti üçün zəruri olan biznesin qeydiyyatı, lisenziya və icazələrin alınması, biznes planın hazırlanması, güzəştli maliyyə vəsaitlərinə çıxış, vergi, gömrük, qida təhlükəsizliyi, kommunal xidmətlərə qoşulma, bank, sığorta, notariat və digər xidmətlər göstərilir. Ümumilikdə Bakı, Xaçmaz və Yevlax KOB evlərində sahibkarlara dövlət və özəl qurum tərəfindən 300-dən çox “G2B” və 100-ə yaxın “B2B” xidmətlər təqdim edilir.

About 285,000 services provided to entrepreneurs in SME houses in 9 months of 2023
Entrepreneurs applied to SME houses in nine months of the current year for more certificates of origin, banking, transport, tax, customs and other services.
About 285,000 services were provided to entrepreneurs in SME houses in January-September 2023. More than 224 thousand of these services belong to "Baku SME House", more than 44 thousand to "Yevlakh SME House", and about 17 thousand to "Khachmaz SME House".
More than 271,000 services were provided by government agencies ("G2B"), and nearly 14,000 by business organizations ("B2B").
Entrepreneurs have turned to SME houses for obtaining certificates of origin, banking, transport, tax, customs, utilities, postal and other services.
The satisfaction level of entrepreneurs with the services provided in SME houses is 98%.
Note: Business services are provided to entrepreneurs in SME houses, in a single space on the basis of operational, transparent and citizen satisfaction. Currently, business subjects in SME houses are provided with business registration, obtaining licenses and permits, preparation of a business plan, access to preferential financial resources, tax, customs, food safety, connection to communal services, banking, insurance, notary and other services necessary for entrepreneurial activity. ​ In general, more than 300 "G2B" and about 100 "B2B" services are provided to entrepreneurs in Baku, Khachmaz and Yevlakh SME houses by state and private institutions.