Azərbaycanda “SPECA regionunun qlobal miqyaslı rabitə qovşağına çevrilməsi” mövzusunda İqtisadi Forum keçirilir.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov vurğulayıb ki, Bakıda SPECA (BMT-nin Mərkəzi Asiya Ölkələrinin İqtisadiyyatları üçün Xüsusi Proqramı) həftəsi proqramın 25 illiyinə həsr olunub. Nazir İqtisadi Forumun proqram ölkələri arasında məlumat mübadiləsini asanlaşdıracağına, birgə səyləri dəstəkləyəcəyinə əminliyini bildirib. Qeyd olunub ki, SPECA regionda ortaq iqtisadi məqsədlərə nail olmaq, bərabərsizlikləri azaltmaq və regionda rifahı artırmaq məqsədinə əsaslanır. Şərqlə Qərb arasında körpü rolu oynayan Azərbaycan çoxillik transsərhəd ticarət və mədəni mübadilə ənənələri ilə seçilir. Bununla belə, SPECA çərçivəsində ticarət əlaqələri dərinləşdikcə, infrastrukturun inkişafına ehtiyac duyulur. Bu sahədə təşəbbüslərin artırılması qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıqda önəm kəsb edir.
Bildirilib ki, 2022-ci ildə Azərbaycanın SPECA ölkələri ilə ticarət dövriyyəsi 3,6 dəfə artaraq 1,3 mlrd. dollara çatıb. Bu ilin ilk on ayında isə həmin göstərici 1,2 mlrd. dollar təşkil edib ki, bu da ötən ilin eyni dövrünə nisbətən təxminən 16% çoxdur. Bundan əlavə, Azərbaycan proqram çərçivəsində ixracın həcminə görə də müsbət nəticələrə nail olub. Ötən ilin eyni dövrünə nisbətən bu ilin ilk 10 ayında Azərbaycanın proqram iştirakçısı olan ölkələrə ixracı təxminən 82% artıb. Bu sahədə daha yüksək nəticələr əldə etmək üçün imkanlar genişdir. Gömrük prosedurlarının sadələşdirilməsi, ticarət maneələrinin azaldılması və tranzit daşımaların optimallaşdırılması kimi tədbirlər bu məsələdə mühüm töhfələr verə bilər. İqtisadiyyat naziri SPECA çərçivəsində ölkəmizin Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan, Türkmənistan və Özbəkistanla ikitərəfli faydalı iqtisadi-ticarət tərəfdaşlığı və bu sahədə daha yaxşı nəticələr üçün mövcud potensial barədə fikirlərini bildirib. Forumda Azərbaycanın artan nəqliyyat-tranzit potensialının ölkəmizin Mərkəzi Asiya ilə əlaqələrinin gücləndirilməsinə mühüm töhfəsi qeyd olunub. Azərbaycanın Milli Prioritetlərinin, əlverişli biznes və investisiya mühitinin, ərazilərimizin azad edilməsinin yaratdığı yeni reallıqların bu kontekstdə önəmi diqqətə çatdırılıb.
BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyasının icraçı katibinin müavini Dmitri Maryasin vurğulayıb ki, son 25 il ərzində SPECA ölkələrinin qlobal ticarətdə rolu dəfələrlə artıb, iqtisadiyyatları nəzərəçarpacaq dərəcədə inkişaf edib. Qeyd olunub ki, proqram iştirakçısı olan dövlətlərin davamlı iqtisadi inkişafı üçün bir sıra məsələlərə diqqət gücləndirilməlidir. Buraya rəqəmsal transformasiya, təchizat zəncirindəki problemlərin aradan qaldırılması, gender bərabərliyinə tam nail olunması, “yaşıl” iqtisadiyyata keçidin sürətləndirilməsi və digər məsələlər daxildir. Bildirilib ki, SPECA Fondunun yaradılması üzərində iş aparılır. Həmin fonda daxil olacaq vəsait Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olunmasına yönəldiləcək.
BMT-nin Asiya və Sakit Okean ölkələri üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının icraçı katibinin müavini Hirohito Toda proqram ölkələri arasında energetika, nəqliyyat, ətraf mühit, gömrük, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, ticarət və digər sahələrdə əlaqələrin gücləndirilməsi, gələcəkdə birgə layihələrin gerçəkləşdirilməsinin önəmini qeyd edib. Onun fikrincə, proqram ölkələrinin iqtisadiyyatları şaxələndirilməli, rəqəmsal inkişafa, iqlim dəyişikliyi problemlərinin aradan qaldırılmasına, ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunmasına və s. diqqət gücləndirilməlidir.
Tədbirdə Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkmənistan və Tacikistan nümayəndələri SPECA çərçivəsində əməkdaşlıq, iqtisadi və investisiya potensialı, müxtəlif istiqamətlər üzrə münasibətlərin inkişaf etdirilməsi təşəbbüsləri barədə fikirlərini bildiriblər.

An Economic Forum on "Transformation of the SPECA region into a global communication hub" was opened in Baku.
An Economic Forum on "Transformation of the SPECA region into a global communication hub" is being held in Azerbaijan.
Making an opening speech at the event, Minister of Economy Mikayil Jabbarov emphasized that SPECA (UN Special Program for the Economies of Central Asian Countries) week in Baku is dedicated to the 25th anniversary of the program. The Minister expressed confidence that the Economic Forum will facilitate the exchange of information between the program countries and support joint efforts. It was pointed out that SPECA is based on the goal of achieving common economic goals in the region, reducing inequalities and increasing prosperity in the region. Playing the role of a bridge between the East and the West, Azerbaijan stands out for its many years of cross-border trade and cultural exchange traditions. However, infrastructure development is needed as trade relations deepen under SPECA. Increasing initiatives in this field is important in mutually beneficial cooperation.
It was reported that Azerbaijan's trade turnover with SPECA countries increased 3.6 times and reached to 1.3 billion dollars in 2022. This indicator was 1.2 billion dollars in the first ten months of this year, which is about 16% more than the same period last year. In addition, Azerbaijan achieved positive results in terms of the volume of exports within the program. Azerbaijan's exports to the countries participating in the program increased by approximately 82% in the first 10 months of this year, compared to the same period last year. There are many opportunities to achieve higher results in this area. Measures such as simplification of customs procedures, reduction of trade barriers and optimization of transit transportation can make important contributions in this matter. The Minister of Economy expressed his views on the bilateral beneficial economic-trade partnership of our country with Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan and Uzbekistan within the framework of SPECA and the existing potential for better results in this field. The important contribution of Azerbaijan's growing transport and transit potential to the strengthening of our country's relations with Central Asia was noted at the forum. The importance of the National Priorities of Azerbaijan, the favorable business and investment environment, and the new realities created by the liberation of our territories has been brought to attention in this context.
Dmitry Maryasin, the deputy executive secretary of the UN Economic Commission for Europe, emphasized that the role of the SPECA countries in global trade has increased many times , and their economies have significantly developed over the past 25 years. It was noted that attention should be paid to a number of issues for the sustainable economic development of the countries participating in the program. This includes digital transformation, addressing supply chain issues, achieving full gender equality, accelerating the transition to a "green" economy, and more. It was reported that work is underway to establish the SPECA Fund. The funds that will be included in that fund will be directed towards achieving the Sustainable Development Goals.
Hirohito Toda, the deputy executive secretary of the UN Economic and Social Commission for Asia and the Pacific countries, noted the importance of strengthening relations between the program countries in energy, transport, environment, customs, information and communication technologies, trade and other fields, as well as the implementation of joint projects in the future. According to him, the economies of the program countries should be diversified, emphasis should be placed on digital development, elimination of climate change problems, ensuring food security, etc.
The representatives of Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Turkmenistan and Tajikistan expressed their views at the event on cooperation, economic and investment potential within SPECA, and initiatives to develop relations in various directions.