SPECA həftəsi çərçivəsində keçirilən Rəhbər Şuranın 18-ci iclasında 2023-cü il SPECA Rəhbər Şurasının qərarları, İqtisadi Forumunun yekun sənədi, Nizamnaməsinə dəyişikliklər qəbul edilib, Proqramın işçi qruplarının 2024-2025-ci illər üzrə iş planı təsdiq olunub. SPECA-nın növbəti sədr ölkəsi Tacikistan seçilib.
Bakıda SPECA həftəsi çərçivəsində Rəhbər Şuranın 18-ci iclası keçirilib.
İclasın açılışında iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov 32 il öncə müstəqilliyini bərpa edən Azərbaycanın həmin dövrdən başlayaraq beynəlxalq birliyin, o cümlədən BMT-nin fəal və dinamik üzvünə çevrildiyini vurğulayıb. Bu il Azərbaycanın sədrlik etdiyi SPECA-nın önəminə toxunan nazir proqramın regionun inkişafına hərtərəfli yanaşdığını qeyd edib. Bildirilib ki, SPECA ölkələrinin okeana çıxışının olmaması onların nəqliyyat infrastrukturunun və ticarət əlaqələrinin daha da inkişaf etdirilməsinə zəmin yaradıb. Bu baxımdan, Orta Dəhlizin önəmi, Azərbaycanın dəhlizin səmərəliliyini və davamlılığını təmin edən əsas katalizator kimi rolu dəyərləndirilib. SPECA ölkələrinin ortaq dəyərləri, zəngin resursları, nəqliyyat, logistika və alternativ enerji potensialı qarşılıqlı faydalı iqtisadi-ticarət əməkdaşlığına münbit zəmin yaradır. Bu kontekstdə rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişaf etdirilməsi də önəmlidir. Azərbaycanla SPECA ölkələri arasında ticarət artan dinamika ilə inkişaf edir, investisiya əməkdaşlığı genişlənir. Artıq Azərbaycan Özbəkistan və Qırğızıstanla birgə investisiya qurumları yaradıb. Digər üzv ölkələrlə birgə investisiya fondlarının yaradılması ikitərəfli əməkdaşlığın şaxələndirilməsinə töhfə verə bilər.
Nazir Azərbaycanın əldə etdiyi sosial-iqtisadi uğurlar barədə məlumat verib. Qeyd edilib ki, son 20 ildə ümumi daxili məhsulumuz 4 dəfə, büdcə gəlirlərimiz 30 dəfədən çox, xarici ticarət dövriyyəmiz isə 10 dəfədən çox artıb. Hazırda xarici borcumuz ÜDM-in 10%-i civarındadır. Azərbaycanın valyuta ehtiyatları xarici borcunu 10 dəfə üstələyir. Ölkədə təkcə enerji deyil, digər sektorlar üçün də əlverişli investisiya mühiti yaradılıb. Son 20 ildə ümumi investisiyalar 300 milyard ABŞ dollarından çox olub, bunun 190 milyard dolları qeyri-enerji sektoruna qoyulub. Bununla yanaşı, yeni mərhələdə ölkənin sosial-iqtisadi prioritetləri barədə məlumat verilib, davamlı və innovativ iqtisadi quruculuq planları və atılan addımlar qeyd edilib. Bildirilib ki, azad edilmiş ərazilərimizdə genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri aparılır. İndiyədək bu məqsədlər üçün dövlət büdcəsindən 7 milyard ABŞ dolları xərclənib. 2024-cü il üçün bu məqsədlə 2,4 milyard ABŞ dollarının ayrılması nəzərdə tutulur.
Qeyd olunub ki, SPECA-nın 25 illik yubileyi münasibətilə Dövlət Başçılarının SPECA Sammiti keçiriləcək və Rəhbər Şuranın 18-ci iclasında müzakirə olunan məsələlər bu kontekstdə xüsusilə vacibdir.
İqtisadiyyat naziri iclasda aparılan müzakirələr və qəbul edilən qərarların SPECA-nın gələcək dövr üçün kursunu istiqamətləndirəcəyini vurğulayıb.
İclasda Qırğızıstanın iqtisadiyyat və ticarət naziri Daniar Amangeldiyev, Tacikistanın iqtisadi inkişaf və ticarət naziri Zavki Zavkizoda, Özbəkistanın investisiya, sənaye və ticarət naziri Laziz Kudratov, Türkmənistanın maliyyə və iqtisadiyyat nazirinin müavini Begmırat Allakbayev, Qazaxıstanın milli iqtisadiyyat nazirinin müavini Abzal Abdikarimov, BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyasının icraçı katibi Tatyana Molçan və müavini Dmitri Mariyasin, BMT-nin Asiya və Sakit okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının icraçı katibinin müavini Hirohito Toda, həmçinin tədbirdə müşahidəçi qismində iştirak edən Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto proqram ölkələri arasında müxtəlif istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın inkişaf etdiyini, ticarət dövriyyəsinin artdığını, region ölkələri arasında inteqrasiya prosesinin sürətləndiyini vurğulayıblar. Bununla belə, nəqliyyat-tranzit, rəqəmsal transformasiya, “yaşıl” enerji, iqlim dəyişikliyi nəticələrinin aradan qaldırılması, gender məsələləri, dayanıqlı inkişaf və s. istiqamətlər üzrə birgə təşəbbüslərin gücləndirilməsinin vacibliyi qeyd edilib.
Tədbirdə 2023-cü il SPECA İqtisadi Forumunun nəticələri, SPECA Sammitinin keçirilməsi, SPECA üzrə BMT Baş Assambleyasının qətnaməsi, SPECA Nizamnaməsi və gündəlikdə duran digər məsələlər müzakirə edilib.
İclasda 2023-cü il SPECA Rəhbər Şurasının qərarları, İqtisadi Forumunun yekun sənədi, Nizamnaməsinə dəyişikliklər qəbul edilib, Proqramın işçi qruplarının 2024-2025-ci illər üzrə iş planı təsdiq olunub. SPECA-nın növbəti sədr ölkəsi Tacikistan seçilib.

The decisions of the 2023 SPECA Governing Council, the final document of the Economic Forum, changes to the Charter were adopted, and the work plan of the Program's working groups for 2024-2025 was approved at the 18th meeting of the Governing Council held within the SPECA week. Tajikistan has been elected as the next chairman of SPECA.
The 18th meeting of the Governing Council was held in Baku within the SPECA week.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov emphasized at the opening of the meeting that Azerbaijan, which regained its independence 32 years ago, has become an active and dynamic member of the international community, including the UN, since that period. Touching on the importance of SPECA, chaired by Azerbaijan this year, the minister mentioned that the program has a comprehensive approach to the development of the region. It was reported that SPECA countries' lack of access to the ocean created the basis for further development of their transport infrastructure and trade relations. The importance of the Middle Corridor and the role of Azerbaijan as the main catalyst ensuring the efficiency and sustainability of the corridor have been evaluated in this regard. The shared values, rich resources, transport, logistics and alternative energy potential of the SPECA countries create a fertile ground for mutually beneficial economic and trade cooperation. In this context, the development of the digital economy is also important. Trade between Azerbaijan and SPECA countries is developing with increasing dynamics and investment cooperation is expanding. Azerbaijan has already created joint investment institutions with Uzbekistan and Kyrgyzstan. The establishment of joint investment funds with other member countries can contribute to the diversification of bilateral cooperation.
The minister informed about the socio-economic successes achieved by Azerbaijan. It was noted that, our gross domestic product has increased 4 times in the last 20 years, our budget revenues have increased more than 30 times, and our foreign trade turnover has increased more than 10 times. Currently, our foreign debt is around 10% of GDP. Azerbaijan's foreign exchange reserves exceed its foreign debt 10 times. A favorable investment environment has been created in the country not only for energy, but also for other sectors. Over the past 20 years, total investments have exceeded 300 billion US dollars, of which 190 billion dollars have been invested in the non-energy sector. At the same time, information was given in the new stage on the socio-economic priorities of the country, sustainable and innovative economic construction plans and taken steps were mentioned. It was reported that large-scale restoration and reconstruction works are being carried out in our liberated territories. So far, 7 billion US dollars have been spent from the state budget for these purposes. It is planned to allocate 2.4 billion US dollars for this purpose for 2024.
It was noted that the SPECA Summit of Heads of State will be held on the occasion of SPECA's 25th anniversary, and the issues discussed at the 18th meeting of the Governing Council are particularly important in this context.
The Minister of Economy emphasized that the discussions and decisions taken at the meeting will guide SPECA's course for the future period.
Minister of Economy and Commerce of the Kyrgyz Republic Daniyar Amangeldiyev, Minister of Economic Development and Trade of the Republic of Tajikistan Zavqi Zavqizoda, Minister of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan Laziz Kudratov, Deputy Minister of Finance and Economy of Turkmenistan Begmyrat Allakbayev, Vice Minister of National Economy of the Republic of Kazakhstan Abzal Abdikarimov, Executive Secretary of the UN Economic Commission for Europe Tatiana Molchan and her Deputy Dmitry Mariyasin, Deputy Executive Secretary of the UN Economic and Social Commission for Asia and the Pacific countries Hirohito Toda, as well as the Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary, Peter Sziijártó, who participated in the event as an observer, emphasized at the meeting that the cooperation between the countries of the program is developing in various directions, the trade turnover is increasing, and the integration process between the countries of the region is accelerating. However, the importance of strengthening joint initiatives on transport-transit, digital transformation, "green" energy, elimination of the consequences of climate change, gender issues, sustainable development and other directions was pointed out.
The results of the 2023 SPECA Economic Forum, the holding of the SPECA Summit, the resolution of the UN General Assembly on SPECA, the SPECA Charter and other issues on the agenda were discussed at the event.
The decisions of the 2023 SPECA Governing Council, the final document of the Economic Forum, changes to the Charter were adopted, and the work plan of the Program's working groups for 2024-2025 was approved at the meeting. Tajikistan has been elected as the next chairman of SPECA.