InMerge İnnovasiya Sammiti çərçivəsində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi, Təhsilin İnkişafı Fondu, SOCAR və “Paşa Holdinq” arasında “Azərbaycan Respublikasında innovasiya və startap ekosisteminin inkişafı üçün əməkdaşlıq ilə bağlı Anlaşma Memorandumu” imzalanıb.
Bakıda keçirilən InMerge İnnovasiya Sammiti çərçivəsində İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM), Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondu, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi, SOCAR və “Paşa Holdinq” arasında “Azərbaycan Respublikasında innovasiya və startap ekosisteminin inkişafı üçün əməkdaşlıq ilə bağlı Anlaşma Memorandumu” imzalanıb.
Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) təşkilatçılığı ilə keçirilən imzalanma mərasimində elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev, iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev, SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf və “PAŞA Holdinq”in baş icraçı direktoru Cəlal Qasımov iştirak ediblər.
Sənədə əsasən, tərəflər innovasiya və startap ekosisteminin inkişafı üzrə tədbirlərin keçirilməsi, layihələrin icrası, ilkin ideya mərhələsində olan startapların inkişafı üçün inkubasiya proqramlarının təşkili sahəsində əməkdaşlıq edəcəklər. Bundan başqa, startapların qlobal bazara çıxışı və akselerasiya proqramlarının həyata keçirilməsi, təhsil müəssisələrində korporativ mühitdə işləmək və biznesin əsas elementlərini daha dərindən qavramaq istəyən tələbələrə “Sahibkarlığa giriş” mövzusunda təlimlərin, innovasiya və startap ekosisteminin təbliği üçün “Bakı İnvestisiya Günü” (“Baku ID”) tədbirinin keçirilməsi barədə razılığa gəliblər.
Anlaşma Memorandumunu 4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov, Təhsilin İnkişafı Fondunun sədri Elnur Nəsibov, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin sədri İnarə Vəliyeva, SOCAR-ın vitse-prezidenti Kənan Nəcəfov və “PAŞA Holdinq”in İnnovasiyalar şöbəsinin müdiri Fərrux Əliyev imzalayıblar.

The "Memorandum of Understanding on Cooperation for the Development of Innovation and Startup Ecosystem in the Republic of Azerbaijan" was signed within the framework of the InMerge Innovation Summit, between the Fourth Industrial Revolution Analysis and Coordination Center, Innovation and Digital Development Agency, Education Development Fund, SOCAR and Pasha Holding.
"Memorandum of Understanding on cooperation for the development of innovation and startup ecosystem in the Republic of Azerbaijan" was signed within the framework of the InMerge Innovation Summit held in Baku between the Fourth Industrial Revolution Analysis and Coordination Center (4SIM) under the Ministry of Economy, the Education Development Fund under the Ministry of Science and Education, the Innovation and Digital Development Agency under the Ministry of Digital Development and Transport, SOCAR and Pasha Holding.
Minister of Science and Education Emin Amrullayev, Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev, First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev, President of SOCAR Rovshan Najaf and Chief Executive Officer of "PASHA Holding" Jalal Gasimov participated at the signing ceremony organized by the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (4SIM).
As per the document, the parties will cooperate in the field of holding events for the development of the innovation and startup ecosystem, implementation of projects, organization of incubation programs for the development of startups in the initial idea stage. In addition, it was agreed to hold the "Baku Investment Day" ("Baku ID") event to promote "Entrepreneurship" training, innovation and startup ecosystem for students intending to gain a deeper understanding of the fundamentals of business and the implementation of startups' access to the global market and acceleration programs, working in a corporate environment in educational institutions.
The Memorandum of Understanding was signed by 4SIM Executive Director Fariz Jafarov, Education Development Fund Chairman Elnur Nasibov, Innovation and Digital Development Agency Chairman Inare Valiyeva, SOCAR Vice President Kanan Najafov and PASHA Holding Innovation Department Head Farrukh Aliyev.