Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistanın müvafiq nazirliklərinin rəhbərlərinin Birgə Kommünikesi
Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistanın müvafiq nazirliklərinin rəhbərlərinin görüşündə bərpa olunan enerji mənbələrinə fokuslanan enerji mübadiləsi, o cümlədən “yaşıl” enerjinin ixracı sahəsində əməkdaşlıq məsələlərini nəzərdə tutan Birgə Kommünike qəbul edilib.
14 noyabr 2023-cü il tarixində Bakıda Azərbaycan, Özbəkistan və Qazaxıstan arasında Mərkəzi Asiya ölkələrindən Azərbaycan ərazisi vasitəsilə Avropaya elektrik enerjisinin ixracı perspektivlərinin müzakirə edildiyi üçtərəfli görüşün nəticəsi olaraq Birgə Kommünike qəbul edilib. Sənədi Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, energetika naziri Pərviz Şahbazov, Özbəkistanın energetika naziri Jurabek Mirzamahmudov, investisiya, sənaye və ticarət naziri Laziz Kudratov,  Qazaxıstanın energetika naziri Almasadam Satkaliyev imzalayıblar.
Birgə Kommünikedə bərpa olunan enerji mənbələrinə fokuslanan enerji mübadiləsi, “yaşıl” hidrogen və “yaşıl” ammonyakın inkişafı və ixracı, müvafiq infrastrukturun yaradılması sahəsində əməkdaşlıq kimi məsələlər əks olunub. Sənədə əsasən tərəflər elektrik enerjisinin ixracı ilə bağlı birgə müəssisənin yaradılması və layihənin iqtisadi əsaslandırılmasına hazırlıqla bağlı razılığa gəliblər. Birgə Kommünikeyə uyğun olaraq regionda üçüncü ölkələr bu layihədə iştirak edə bilər.
Azərbaycan Respublikasının, Qazaxıstan Respublikasının, Özbəkistan Respublikasının müvafiq nazirliklərinin rəhbərlərinin
BİRGƏ KOMMÜNİKESİ
Azərbaycan ilə Mərkəzi Asiya regionu ölkələri arasında iqtisadi və energetika əməkdaşlığının, o cümlədən Orta Dəhlizin imkanlarının daha da inkişaf etdirilməsi və möhkəmləndirilməsi məqsədilə;
Bərpa olunan enerji mənbələrindən geniş istifadənin tətbiqinə əsaslanan davamlı inkişafa alternativin olmadığını, eləcə də tərəflərin öz iqtisadiyyatlarını inkişaf etdirmək hüququndan məhrum etmədən gələcək karbonsuzlaşma üçün ayrı-ayrılıqda və birgə səylərini davam etdirmək niyyətlərini vurğulayaraq;
Müxtəlif sahələrdə, o cümlədən enerji sahəsində birgə fəaliyyətin və əməkdaşlığın uğurlu təcrübəsini nəzərə alaraq;
Azərbaycan Respublikasının region ölkələrinin enerji sistemlərinin gələcək inkişafının koordinasiyası və sinxronlaşdırılması təşəbbüsünü, enerji sistemlərinin davamlı birləşdirilməsi potensialı, həmçinin təmiz elektrik enerjisinin, tərəflərin qarşılıqlı maraqlarına uyğun olaraq, o cümlədən üçüncü ölkələrin bazarlarına tədarükü və mübadiləsi səylərini alqışlayaraq;
Xəzər-Qara dəniz-Avropa ixrac dəhlizinin birgə layihəsinin Azərbaycan, Gürcüstan, Macarıstan və Rumıniya tərəfindən həyata keçirilməsini nəzərə alaraq;
Naxçıvan-Türkiyə-Avropa enerji dəhlizinin perspektivlərini qeyd edərək;
“Yaşıl” elektronların və molekulların daşınması üçün infrastruktur yaratmaq səylərinin əlaqələndirilməsindən ortaya çıxan perspektivləri vurğulayaraq;
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin bu istiqamətdə aidiyyəti nazirliklərin və kommersiya təşkilatlarının səylərinin birləşdirilməsi tapşırığını nəzərə alaraq;
Nazir Almasadam Satkaliyev tərəfindən təmsil olunan Qazaxıstan Respublikasının Energetika Nazirliyi;
Nazir Jurabek Mirzamahmudov tərəfindən təmsil olunan Özbəkistan Respublikasının Energetika Nazirliyi;
Nazir Laziz Kudratov tərəfindən təmsil olunan Özbəkistan Respublikasının İnvestisiya, Sənaye və Ticarət Nazirliyi;
Nazir Mikayıl Cabbarov tərəfindən təmsil olunan Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi;
Nazir Pərviz Şahbazov tərəfindən təmsil olunan Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi
14 noyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Bakı şəhərində iclas keçiriblər.
Nazirlər ölkələrin bərpa olunan enerji sahəsində potensialını vurğulayıb, alternativ mənbələrdən alınan elektrik enerjisinin Avropaya ixracı layihəsinə qoşulmağa hazır olduqlarını qeyd ediblər. Bu kontekstdə Azərbaycanın enerji sisteminə inteqrasiya edəndən sonra Qara dənizin dibi ilə yüksək gərginlikli xətlərin çəkilməsi imkanlarının araşdırılmasına maraq ifadə olunub.
Nazirlər təsdiqləyiblər ki, “yaşıl” enerjinin ötürülməsi layihəsinin inkişafı iştirakçı ölkələrin iqtisadiyyatları və enerji sistemləri arasında əlaqələri daha da gücləndirəcək, həmçinin milli enerji sənayelərinə yeni təkan verəcək.
1) İclasda iştirak edən tərəflər (bundan sonra “Tərəflər”) aşağıdakı istiqamətlər üzrə texniki tapşırığı hazırlamaq üçün Birgə İşçi Qrupun yaradılması barədə razılığa gəldilər:
- bərpa olunan enerji mənbələrinə fokuslanaraq enerji mübadiləsi sahəsində əməkdaşlıq;
- “yaşıl” hidrogen və “yaşıl” ammonyakın inkişafı və ixracı imkanları sahəsində əməkdaşlıq;
- müvafiq infrastrukturun yaradılmasında əməkdaşlıq.
2) Tərəflərin təsdiq etdiyi texniki tapşırıq əsasında ilkin texniki-iqtisadi əsaslandırmanın hazırlanması üçün tender elan ediləcək;
3) Tərəflər qısa müddət ərzində layihənin həyata keçirilməsi üçün birgə müəssisənin yaradılması perspektivini nəzərdən keçirəcəklər;
4) Tərəflər regionda üçüncü ölkələrin iştirakına imkan verən layihə formatından istifadə etmək niyyətlərini təsdiq edirlər.
Tərəflər üçtərəfli görüşün yüksək səviyyədə təşkilinə görə Azərbaycan tərəfinə minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Layihənin təşviqi üzrə sistemli işin təşkili məqsədilə Tərəflər razılığa gəliblər:
- həftəlik əsasda, o cümlədən onlayn formatda ekspertlər səviyyəsində Birgə İşçi Qrupun iclaslarını keçirmək;
- hər ay onlayn rejimdə energetika nazirləri səviyyəsində danışıqları təşkil etmək;
- rübdə bir dəfə müvafiq nazirliklərin rəhbərləri səviyyəsində üzbəüz görüşlər keçirmək.
Tərəflər müvafiq nazirliklərin rəhbərləri səviyyəsində növbəti görüşün Özbəkistan Respublikasının Daşkənd şəhərində keçirilməsi barədə razılığa gəliblər.

A Joint Communiqué was adopted at the meeting of the heads of the relevant ministries of Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan, which envisages issues of cooperation in the field of energy exchange focusing on renewable energy sources, including the export of "green" energy.
A Joint Communiqué was adopted on November 14, 2023, in Baku between Azerbaijan, Uzbekistan and Kazakhstan as a result of the tripartite meeting in which prospects for the export of electricity from Central Asian countries to Europe through the territory of Azerbaijan were discussed. The document was signed by Minister of Economy of Azerbaijan Mikayil Jabbarov, Minister of Energy Parviz Shahbazov, Minister of Energy of Uzbekistan Jurabek Mirzamahmudov, Minister of Investment, Industry and Trade Laziz Kudratov, Minister of Energy of Kazakhstan Almasadam Satkaliyev.
The Joint Communiqué reflected issues such as energy exchange focusing on renewable energy sources, development and export of "green" hydrogen and "green" ammonia, and cooperation in the field of creating relevant infrastructure. As per the document, the parties agreed on the establishment of a joint venture for the export of electricity and preparation for the economic justification of the project. According to the Joint Communiqué, third countries in the region can participate in this project.
JOINT COMMUNICATION
of the heads of the relevant ministries of the Republic of Azerbaijan, the Republic of Kazakhstan, and the Republic of Uzbekistan
In order to further develop and strengthen economic and energy cooperation between Azerbaijan and the countries of the Central Asian region, including the possibilities of the Middle Corridor;
Emphasizing that there is no alternative to sustainable development based on the widespread use of renewable energy sources, as well as the intention of the parties to continue their separate and joint efforts for future decarbonization without depriving them of the right to develop their economies;
Taking into account the successful experience of joint action and cooperation in various fields, including energy;
Welcoming the initiative of coordinating and synchronizing the future development of the energy systems of the regional countries of the Republic of Azerbaijan, the potential of sustainable integration of energy systems, as well as efforts to supply and exchange clean electric energy to the markets of third countries, in accordance with the mutual interests of the parties;
Taking into account the implementation of the joint project of the Caspian-Black Sea-European export corridor by Azerbaijan, Georgia, Hungary and Romania;
Pointing out the prospects of the Nakhchivan-Turkey-Europe energy corridor;
Highlighting the prospects emerging from coordinating efforts to build infrastructure for the transport of "green" electrons and molecules;
Taking into account the task of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, to unite the efforts of relevant ministries and commercial organizations in this direction;
Ministry of Energy of the Republic of Kazakhstan represented by Minister Almassadam Satkaliyev;
Ministry of Energy of the Republic of Uzbekistan, represented by Minister Jurabek Mirzamahmudov;
Ministry of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan, represented by Minister Laziz Kudratov;
Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, represented by Minister Mikayil Jabbarov;
the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, represented by Minister Parviz Shahbazov, held a meeting on November 14, 2023 in Baku, Azerbaijan.
The ministers emphasized the potential of the countries in the field of renewable energy and mentioned that they are ready to join the project of exporting electricity from alternative sources to Europe. Interest was expressed in this context in exploring the possibility of laying high-voltage lines through the bottom of the Black Sea after integrating it into the energy system of Azerbaijan.
The ministers confirmed that the development of the "green" energy transmission project will further strengthen the links between the economies and energy systems of the participating countries, as well as give new impetus to national energy industries.
1) The parties participating in the meeting (hereinafter "Parties") agreed on the establishment of a Joint Working Group to prepare a technical task in the following areas:
- cooperation in the field of energy exchange, focusing on renewable energy sources;
- cooperation in the development and export opportunities of "green" hydrogen and "green" ammonia;
- cooperation in creating appropriate infrastructure.
2) A tender will be announced for the preparation of the initial technical and economic justification based on the technical assignment approved by the parties;
3) The parties will consider the prospect of establishing a joint venture for the implementation of the project in a short period of time;
4) The parties confirm their intention to use the project format, which allows the participation of third countries in the region.
The parties expressed their gratitude to the Azerbaijani side for organizing the tripartite meeting at a high level.
In order to organize systematic work on project promotion, the Parties have agreed:
- holding meetings of the Joint Working Group at the level of experts on a weekly basis, including in an online format;
- to organize monthly online negotiations at the level of energy ministers;
- to hold face-to-face meetings at the level of heads of relevant ministries once a quarter.
The parties agreed to hold the next meeting at the level of heads of relevant ministries in Tashkent, Republic of Uzbekistan.