“Beynəlxalq ticarət” işçi qrupunun iclasında Yol xəritəsində nəzərdə tutulmuş bəndlərin icrası ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Beynəlxalq ticarət” işçi qrupunun video-konfrans formatında növbəti iclası keçirilib.
İclasda müvafiq dövlət qurumlarının, həmçinin özəl sektorun nümayəndələrinin iştirakı ilə işçi qrupun Yol xəritəsində nəzərdə tutulmuş bəndlərin icrası ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Dünya Bankının “B-Ready” layihəsinin Beynəlxalq ticarət indikatoru üzrə sorğusu və gələcəkdə müvafiq reytinqlərdə ölkənin mövqeyinin yaxşılaşdırılması ilə əlaqədar fikir mübadiləsi aparılıb.
İclasda həmçinin müvafiq sahədə təkmilləşdirmələrin aparılması məqsədilə Dövlət Gömrük Komitəsinin rəhbərliyi ilə “Beynəlxalq ticarət” işçi qrupunun tərkibində yaradılmış “Sərhəddə ticarət üzrə dövlət xidmətlərinin səmərəliliyinin artırılması” altqrupunun Yol xəritəsinin hazırlanması barədə işlərin görüldüyü bildirilib.
İşçi qrupun gələcək fəaliyyəti, o cümlədən qarşıdakı dövr üzrə Yol xəritəsi və müvafiq Yol xəritəsinə salınacaq bəndlər nəzərdən keçirilib.

Discussions were held at the meeting of the "International trade" working group regarding the implementation of the items provided for in the Roadmap.
The next meeting of the "International Trade" working group of the Commission on Business Environment and International Ratings was held in video-conference format.
Discussions were held at the meeting, with the participation of representatives of the relevant state institutions and the private sector, regarding the implementation of the items provided for in the Roadmap of the working group. Opinions were exchanged regarding the World Bank's "B-Ready" project survey on the International trade indicator and the improvement of the country's position in the relevant ratings in the future.
In order to make improvements in the relevant field, it was also reported that work was done on the preparation of the Roadmap of the subgroup "Increasing the efficiency of state services on border trade" created within the "International trade" working group under the leadership of the State Customs Committee.
The future activities of the working group, including the Roadmap for the upcoming period and the items to be included in the corresponding Roadmap, were reviewed.