Vergi qanunvericiliyinin və inzibatçılığının təkmilləşdirilməsi məqsədilə hazırlanan “Vergi Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında” Qanun layihəsi və onunla əlaqəli olan digər normativ hüquqi akt layihələri Milli Məclis tərəfindən 3-cü oxunuşda qəbul edilib. Ötən illərdə olduğu kimi, bu dəfə də Vergi Məcəlləsində edilmiş dəyişikliklərin əsas hədəf istiqamətləri sahibkarlıq fəaliyyəti subyektlərinin vergi yükünün optimallaşdırılması, sahibkarlıq fəaliyyətinin təşviqi, sosial xarakterli vergi güzəştləri ilə əhalinin vergi yükünün azaldılması, “kölgə iqtisadiyyatı”na qarşı mübarizə tədbirlərinin təkmilləşdirilməsidir.
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti dəyişikliklər və onların əsaslandırılmasını hissə-hissə ictimaiyyətin diqqətinə təqdim edir.
Biznesin vergi yükünün azaldılması və sahibkarlıq fəaliyyətinin təşviqi istiqamətində mühüm dəyişikliklərdən biri turizm subyektlərinə (mehmanxana, hotel və sanatoriyalar) əmlak vergisi üzrə vergi təşviqinin verilməsi ilə bağlıdır.
Məlum olduğu kimi, regional turizmin gəlirləri əsas etibarilə mövsümi fəaliyyət üzrə formalaşır və digər vaxtlarda bu sektor üzrə gəlirlərin səviyyəsi kəskin azalır. Turizm sektorunda yerləşmə vasitələrinin aktivlərinin dəyəri kifayət qədər böyük həcmdə olur. Bu səbəbdən əmlak vergisi sabit xərc olmaqla mövsümi fəaliyyət göstərən biznes üzərində əhəmiyyətli vergi yükü yaradır.
Regional turizmin inkişaf etdirilməsi və sabit vergi xərclərinin azaldılması məqsədilə turizm subyektlərinə (mehmanxana, hotel və sanatoriyalar) vergi təşviqlərinin verilməsi nəzərdə tutulur. Bu məqsədlə Bakı, Sumqayıt, Xırdalan şəhərləri və Abşeron rayonu istisna olmaqla, respublikanın digər şəhər və rayonlarında mehmanxana, hotel və sanatoriya fəaliyyətində istifadə edilən (Vergi Məcəlləsinin 16.3-cü maddəsinə müvafiq olaraq sahibkarlıq fəaliyyətinin müvəqqəti dayandırıldığı dövr istisna olmaqla) daşınmaz əmlaka görə əmlak vergisinin 2024-ci il yanvarın 1-dən 3 il müddətinə 75 faiz azaldılması ilə bağlı Vergi Məcəlləsində dəyişiklik edilib.
Dəyişikliyin əsas məqsədi regional turizmi dəstəkləmək və biznes üzərindəki sabit vergi xərclərini optimallaşdırmaqdır.

The Draft Law "On Amendments to the Tax Code" developed for the purpose of improving tax legislation and administration and other normative legal act drafts related to it were adopted by the Milli Majlis in the 3rd reading. As in previous years, the main target areas of the changes made in the Tax Code this time are optimization of the tax burden of business entities, promotion of business activity, reduction of the tax burden of the population with social tax concessions, and improvement of measures to combat the "shadow economy".
The State Tax Service under the Ministry of Economy presents the changes and their justification to the attention of the public in parts.
One of the important changes in the direction of reducing the tax burden of business and promoting entrepreneurial activity is related to the provision of property tax incentives to tourism subjects (hotels and sanatoriums).
As it is known, the income of regional tourism is mainly formed on seasonal activity, and the level of income on this sector decreases sharply at other times. The value of accommodation assets in the tourism sector is quite large. For this reason, property tax, being a fixed cost, creates a significant tax burden on businesses operating seasonally.
In order to develop regional tourism and reduce fixed tax costs, it is planned to provide tax incentives to tourism entities (hotels and sanatoriums). For this purpose, the Tax Code has been amended regarding the reduction of property tax by 75 percent for a period of 3 years from January 1, 2024 (except for the period when entrepreneurial activity is temporarily suspended in accordance with Article 16.3 of the Tax Code) for real estate used in the operation of hotels and sanatoriums in other cities and regions of the republic with the exception of the cities of Baku, Sumgayit, Khirdalan and Absheron region.
The main purpose of the change is to support regional tourism and optimize fixed tax costs on business.