Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı ilə bərpa olunan enerji, informasiya texnologiyaları ekosisteminin təkmilləşdirilməsi sahəsində birgə fəaliyyətin genişləndirilməsi imkanları müzakirə olunub.
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankında (AYİB) Azərbaycandan müdir, iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovla Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının birinci vitse-prezidenti Yurgen Rigterink arasında virtual formatda görüş keçirilib.
İqtisadiyyat naziri bildirib ki, ölkəmiz Bankla əlaqələrin inkişafına önəm verir və AYİB-lə birgə həyata keçirilən layihələr üzrə qabaqcıl təcrübənin, innovativ texnoloji yeniliklərin ölkəmizdə tətbiqi xüsusilə əhəmiyyətlidir. AYİB-lə enerji, xüsusilə bərpa olunan və alternativ enerji, “Hökumət buludu” Məlumat Mərkəzi (G-Cloud) və s. kimi gündəlikdə duran pioritet layihələrin müzakirəsi vacibdir.
Yurgen Riqterink ikitərəfli əməkdaşlıq portfelinin mühüm məsələləri əhatə etdiyini və Azərbaycanın qlobal əhəmiyyətli təşəbbüslərinin tərəfdaşlığı stimullaşdırdığını diqqətə çatdırıb. Bankının birinci vitse-prezidenti BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29-un Azərbaycanda keçirilməsinin əhəmiyyətinə toxunub, AYİB-in bu istiqamətdə Azərbaycana dəstək verməyə hazır olduğunu bildirib.
Görüşdə Bankın dəstəyi ilə ölkəmizdə həyata keçirilən layihələr, "Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi" QSC ilə əməkdaşlığın perspektivləri, bərpa olunan enerji, informasiya texnologiyaları ekosisteminin təkmilləşdirilməsi sahəsində birgə fəaliyyətin genişləndirilməsi imkanları nəzərdən keçirilib.

Possibilities of expanding joint activities in the field of improving the ecosystem of renewable energy and information technologies were discussed with the European Bank for Reconstruction and Development.
A virtual meeting was held between the head of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), Minister of Economy Mikayil Jabbarov and the first vice-president of the European Bank for Reconstruction and Development, Jurgen Rigterink.
The Minister of Economy pointed out that our country attaches importance to the development of relations with the Bank, and the application of advanced experience and innovative technological innovations in the projects implemented jointly with the EBRD is particularly important. It is important to discuss with EBRD priority projects such as energy, especially renewable and alternative energy, "Government Cloud" Data Center (G-Cloud) and others.
Jurgen Rigterink mentioned that the portfolio of bilateral cooperation covers important issues and that Azerbaijan's globally important initiatives stimulate partnership. The first vice-president of the bank touched on the importance of holding the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change - COP29 in Azerbaijan, and reported that the EBRD is ready to support Azerbaijan in this direction.
The projects implemented in our country with the support of the Bank, the prospects of cooperation with "Azerbaijan Caspian Shipping" CJSC, the possibilities of expanding joint activities in the field of improving the ecosystem of renewable energy and information technologies were reviewed at the meeting.