Maliyyə lizinqi ilə bağlı qanunvericiliyin müddəaları təkmilləşdirilib
Sahibkarlıq subyektlərinin vergi yükünün azaldılması və sahibkarlıq fəaliyyətinin təşviqi istiqamətində Vergi Məcəlləsinə edilmiş dəyişikliklərdən biri də maliyyə lizinqi ilə bağlı qanunvericilikdə olan müddəaların təkmilləşdirilməsidir.
Son dəyişikliklərə qədər lizinq şirkətləri lizinqə verdikləri aktivləri əldə edərkən ödədikləri ƏDV məbləğlərini əvəzləşdirə bilmədiklərindən vergi məbləği aktivin dəyərinə daxil olurdu. Bu isə aktivi maliyyə lizinqi çərçivəsində əldə edən biznes subyektlərinin ƏDV-ni əvəzləşdirmək imkanını məhdudlaşdırır və kapital qoyuluşu üzrə vergi yükü yaradırdı. Lakin aktivlər bank kreditləri hesabına əldə edildiyi halda, biznes subyektləri həmin aktivlərə görə ödənilən ƏDV məbləğlərini əvəzləşdirə bilirdi və nəticədə maliyyə sektorunda maliyyələşmə alətləri üzrə vergi yükü fərqləri yaranmış olurdu ki, bu da lizinq bazarının rəqabətliliyinə mənfi təsir göstərirdi.
Vergi Məcəlləsində edilən son dəyişikliklə həm lizinq şirkətlərinə, həm də lizinq alan sahibkarlara aktivləri əldə edərkən ödənilmiş ƏDV məbləğlərini əvəzləşdirmə imkanları yaradılıb. Beləliklə, dəyişikliyin əsas məqsədi maliyyələşmə alətləri üzrə bərabər vergi rejiminin yaradılması, səmərəliliyin artırılması, ƏDV-nin dəyər zənciri üzrə son istehlakçıya ötürülməsi yolu ilə vergi yükünün azaldılması, biznes subyektlərinə ödənilmiş ƏDV-ni əvəzləşdirmək hüququ verməklə vergi yükünün optimallaşdırılmasıdır.
Lizinq şirkətlərinin gəliri olan ssuda faizlərinin isə maliyyə xidmətləri kimi ƏDV-dən azad olunması davam etməkdədir. Bununla yanaşı, lizinq şirkətləri tərəfindən aktivlər ƏDV ödənilmədən əldə edilibsə, həmin aktivlərin maliyyə lizinqi çərçivəsində biznes subyektlərinə təqdim edilməsi üzrə həm aktivin dəyəri, həm də ssuda faizlərinin tam şəkildə ƏDV-dən azad olunması davam etdiriləcək.
Daha bir vacib dəyişiklik lizinq alanın maliyyə lizinqi müqaviləsi üzrə hüquq və öhdəliklərini digər şəxsə ötürdüyü halda lizinq verənlə yeni alıcı arasında yaranan münasibətlərin maliyyə lizinqi hesab olunması, əvvəlki müqavilənin davamı sayılmasıdır.
Maliyyə lizinqi müqaviləsinə vaxtından əvvəl xitam verildikdə və həmin əməliyyat Vergi Məcəlləsinin 140.2-ci maddəsinin tələblərinə uyğun gəlmədiyi  təqdirdə, belə əməliyyat maliyyə lizinqi hesab edilməyəcək. Bu zaman vergilərin dəqiqləşdirilməsi Vergi Məcəlləsinə əsasən aparılacaq.
Beləliklə, dəyişikliklərin yekun nəticəsində lizinq alətinin təşviqi və bu prosesdə iştirak edəcək subyektlərin bu alətdən daha çox istifadə etməsinə şərait yaranacaq.

One of the changes made to the Tax Code in the direction of reducing the tax burden of entrepreneurial subjects and promoting entrepreneurial activity is the improvement of the provisions in the legislation on financial leasing.
Leasing companies could not offset the VAT amount they paid upon acquiring the assets they leased, so the amount of tax was included in the value of the asset until the recent changes. And this limited the ability of business entities acquiring assets under financial leasing to offset VAT and created a tax burden on capital investment. However, in case the assets were acquired through bank loans, business subjects could offset the VAT amounts paid for those assets, and as a result, differences in the tax burden on financing instruments arose in the financial sector, which had a negative impact on the competitiveness of the leasing market.
Both leasing companies and leasing entrepreneurs have the opportunity with the latest changes in the Tax Code, to offset the VAT amounts paid upon acquiring assets. Thus, the main goal of the change is to create an equal tax regime for financing instruments, increase efficiency, reduce the tax burden by transferring VAT to the final consumer along the value chain, and optimize the tax burden by providing business entities the right to offset the paid VAT.
Interest on loans, which is the income of leasing companies, continues to be exempted from VAT as financial services. In addition, if the assets were acquired by the leasing companies without paying VAT, both the value of the asset and the loan interest on providing those assets to business entities within the framework of financial leasing will continue to be fully exempted from VAT.
Another important change is that if the lessee transfers the rights and obligations under the financial leasing contract to another person, the relationship between the lessor and the new buyer is considered a financial lease, a continuation of the previous contract.
In case the financial leasing contract is terminated prematurely and if the transaction does not comply with the requirements of Article 140.2 of the Tax Code, such transaction will not be considered as financial leasing. At this time, the taxes will be determined according to the Tax Code.
Thus, the final result of the changes will be the promotion of the leasing tool and the conditions for the subjects who will participate in this process to use this tool more.