İqtisadiyyat Nazirliyində Dünya Bankının Davamlı İnkişaf üzrə regional direktoru ilə görüşdə Bankla əməkdaşlığın genişləndirilməsi məqsədilə hazırlanmış Yol Xəritəsi müzakirə edilib.
İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev Dünya Bankının Avropa və Mərkəzi Asiya regionunun Davamlı İnkişaf üzrə regional direktoru Sameh Naquib Vahba ilə görüşüb. Görüşdə Dünya Bankı ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi məqsədilə hazırlanmış Yol Xəritəsi təqdim edilib. Yaşıl və dayanıqlı şəhərlər, rəqəmsallaşma, gəmiqayırma sənayesinin inkişafı, bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin artırılması, məşğulluğa dəstək və digər layihələr barədə məlumat verilib.
Sameh Naquib Vahba Dünya Bankının Azərbaycanla əməkdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə edib. Əməkdaşlığın genişləndirilməsi məqsədilə hazırlanmış Yol Xəritəsinin tərəfdaşlığı gücləndirəcəyini diqqətə çatdırıb. Regional direktor BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının - COP29-un ev sahibi kimi Azərbaycanı təbrik edib. Təşkilatın COP29-la bağlı Azərbaycana dəstək göstərməyə hazır olduğunu bildirib.
Görüşdə Azərbaycan və Dünya Bankı arasında işbirliyinin müxtəlif istiqamətləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, qurumun Azərbaycanda xüsusilə şəhər, su və kənd təsərrüfatı sahələrində həyata keçirdiyi proqramlar və gələcək layihələr müzakirə edilib.

The Road Map developed for the purpose of expanding cooperation with the Bank was discussed at the meeting with the World Bank's Regional Director for Sustainable Development at the Ministry of Economy.
First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev met with Sameh Naquib Vahba, Regional Director for Sustainable Development of Europe and Central Asia region of the World Bank. The Road Map prepared for the purpose of expanding cooperation with the World Bank was presented at the meeting. Green and sustainable cities, digitization, development of shipbuilding industry, increasing use of renewable energy sources, employment support and other projects were reported.
Sameh Naquib Vahba expressed satisfaction with the World Bank's cooperation with Azerbaijan. He pointed out that the Road Map developed for the purpose of expanding cooperation will strengthen the partnership. The regional director congratulated Azerbaijan as the host of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change - COP29. He mentioned that the organization is ready to support Azerbaijan regarding COP29.
Views were exchanged on various directions of cooperation between Azerbaijan and the World Bank, and the programs and future projects implemented by the institution in Azerbaijan, especially in the fields of urban, water and agriculture, were discussed at the meeting.