AZPROMO-nun 2023-cü ildəki fəaliyyəti, “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi, ixracın və investisiyaların stimullaşdırılması istiqamətində görülən işlər, keçirilən tədbirlər, eləcə də cari ilin planları haqqında məlumat verilib.
Yanvarın 29-da İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun 2023-cü ildəki fəaliyyəti və builki planlarına həsr olunan mətbuat konfransı keçirilib.
AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev qeyri-neft sektorunun inkişafı, xüsusilə qeyri-neft ixracının artırılması istiqamətində reallaşdırılan tədbirlər, ixracyönümlü qeyri-neft məhsullarının istehsalı, ixracatçılara yaradılan əlverişli şərait, "Made in Azerbaijan" brendinin xaricidə tanıdılması və xarici investisiyaların təşviqi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib.
Qeyd olunub ki, 2023-cü ildə Azərbaycandan 110-dan çox ölkəyə 3,3 mlrd. ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft məhsulları ixrac olunub ki, bu da əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 9,8% çoxdur və yeni tarixi rekord hesab olunur.
Bundan əlavə, AZPROMO-nun investisiyaların təşviqi çərçivəsində gördüyü işlər, o cümlədən “Investment Roadshow” tədbirlərinin keçirilməsi və Agentliyin 2023-cü ilin dekabr ayında ardıcıl üçüncü dəfə İnvestisiya Təşviqi Agentliklərinin Dünya Assosiasiyasının (WAIPA) Mərkəzi Asiya üzrə bölgə direktoru statusunu qazanması diqqətə çatdırılıb.
Mətbuat konfransında Azərbaycanın ixrac və investisiya imkanlarının təşviqi, yerli şirkətlərin xarici həmkarları ilə işgüzar əlaqələrinin genişləndirilməsi və tərəfdaşlığın inkişafı istiqamətində təşkil olunan tədbirlər diqqətə çatdırılıb. AZPROMO-nun ötən il 23-ü beynəlxalq tədbir olmaqla, 42 tədbir təşkil etdiyi və bu tədbirlər çərçivəsində Agentliyin 11 anlaşma memorandumu və 1 fəaliyyət planı imzaladığı qeyd olunub.
Vurğulanıb ki, “Made in Azerbaijan” brendinin ölkə xaricində tanıdılması və ixracın təşviqi mexanizmlərinin reallaşdırılması çərçivəsində 2023-ci ildə Azərbaycan şirkətlərinin məhsulları AZPROMO-nun dəstəyi ilə “IGW Green Week 2023” (“Beynəlxalq Yaşıl Həftə”), “World Food Moscow 2023”, “Anuga 2023” və 6-cı Çin Beynəlxalq İdxal Sərgisi kimi irimiqyaslı sərgilərdə vahid ölkə stendində nümayiş olunublar. Bildirilib ki, bu il yerli ixracatçılar Agentliyin dəstəyi ilə iki sərgidə - Bağdadda keçirilən “Iraq Fair” və “IGW Green Week Berlin 2024”də iştirak ediblər.
“Hesabat ilində “World Food Moscow 2023” və "Anuga 2023” kimi beynəlxalq sərgilərdə meyvə, spirtli içkilər, qənnadı məmulatları, fındıq ləpəsi, nar şirəsi kimi məhsulların ixracına dair müqavilələr imzalanıb”, - Agentliyin icraçı direktoru Yusif Abdullayev deyib.
Yerli məhsulların ölkə xaricində tanıdılması məqsədilə hazırda Azərbaycanın 12 ticarət evi fəaliyyət göstərir və bu il daha iki ticarət evimizin Çinin Çendu və Nankin şəhərlərində açılışı gözlənilir.
Azərbaycanın xaricdə fəaliyyət göstərən ticarət nümayəndəlikləri sayəsində ölkənin qeyri-neft məhsullarının ixracının genişləndirilməsi sürətlə davam edir və qeyri-neft ixracının potensialı yüksək səviyyədə reallaşdırılır.
Tədbirdə Agentliyin gələcək planları barədə məlumat verilib, KİV nümayəndələrinin sualları cavablandırlıb.

The activity of AZPROMO in 2023, the promotion of the "Made in Azerbaijan" brand, the work done in the direction of stimulating exports and investments, the events held, as well as the plans for the current year were reported.
A press conference was held on January 29, dedicated to the activities of the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO in 2023 and this year's plans.
Yusif Abdullayev, Executive Director of AZPROMO, informed about the development of the non-oil sector, especially the measures taken in the direction of increasing non-oil exports, the production of export-oriented non-oil products, the favorable conditions created for exporters, the promotion of the "Made in Azerbaijan" brand abroad and the promotion of foreign investments.
It was pointed out that non-oil products worth 3.3 billion US dollars were exported from Azerbaijan to more than 110 countries in 2023, which is 9.8% more than the corresponding period of the previous year and is considered a new historical record.
In addition, AZPROMO's work in the framework of investment promotion, including the holding of "Investment Roadshow" events and the fact that the Agency won the status of regional director for Central Asia of the World Association of Investment Promotion Agencies (WAIPA) for the third time in a row in December 2023, were brought to attention.
The measures organized in the direction of promotion of export and investment opportunities of Azerbaijan, expansion of business relations of local companies with foreign counterparts and development of partnership were brought to attention at the press conference. It was pointed out that AZPROMO organized 42 events last year, 23 of which were international events, and the Agency signed 11 memorandums of understanding and 1 action plan within the framework of these events.
It is emphasized that, the products of Azerbaijani companies were demonstrated at a single country stand at large-scale exhibitions such as "IGW Green Week 2023", "World Food Moscow 2023", "Anuga 2023" and the 6th China International Import Exhibition with the support of AZPROMO in 2023 within the framework of promotion of "Made in Azerbaijan" brand outside the country and implementation of export promotion mechanisms. It was reported that this year local exporters participated in two exhibitions with the support of the Agency - "Iraq Fair" held in Baghdad and "IGW Green Week Berlin 2024".
"Contracts were signed in the reporting year on the export of products such as fruit, alcoholic beverages, confectionery, hazelnut kernels, pomegranate juice at international exhibitions such as "World Food Moscow 2023" and "Anuga 2023", - said Yusif Abdullayev, executive director of the Agency.
Currently, 12 trading houses of Azerbaijan are operating in order to promote local products outside the country, and two more trading houses are expected to be opened in the Chinese cities of Chengdu and Nanjing this year.
Thanks to Azerbaijan's trade missions operating abroad, the expansion of the country's non-oil products export continues rapidly, and the potential of non-oil exports is realized at a high level.
Information was given at the event about the future plans of the Agency, and the questions of the media representatives were answered.