İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə fəaliyyət göstərən sahibkarların biznes kreditlərinin 90%-dək hissəsinə dövlət zəmanəti verilir.
Sahibkarlığın İnkişafı Fondunda “İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə fəaliyyət göstərən sahibkarlara dəstək mexanizmi” üzrə "Elektron kredit və zəmanət” informasiya sisteminin təqdimatı keçirilib. Fondun İdarə Heyətinin sədri Osman Xaliyev bildirib ki, fevralın 1-dən etibarən Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində fəaliyyət göstərən sahibkarlar üçün zəmanət və subsidiya mexanizmi üzrə müraciət imkanı yaradılıb. Belə ki, sahibkarlar e-gov portalı və edf.gov.az saytı üzərindən "Elektron kredit və zəmanət” informasiya sistemində qeydiyyatdan keçərək mexanizmdən yararlanmaq üçün müraciət edə bilərlər.
Mexanizm çərçivəsində bu ərazilərdə investisiya layihəsi həyata keçirən sahibkarların məbləği 5 milyon manatadək, müddəti 7 ilədək, illik faiz dərəcəsi 15%-dək olan biznes kreditlərinin 90%-dək hissəsinə dövlət zəmanəti verilir. Bununla yanaşı, həmin kreditlərin illik faiz dərəcəsinin 10% bəndi 36 aya qədər müddətdə dövlət tərəfindən subsidiyalaşdırılır və kreditin müddətinin yarısından çox olmamaqla, 36 aya qədər güzəşt müddəti tətbiq edilir.
Qeyd edək ki, “İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə fəaliyyət göstərən sahibkarlara dəstək” mexanizmi İqtisadiyyat Nazirliyinin Sahibkarlığın İnkişafı Fondu tərəfindən bu ərazilərdə iqtisadi aktivliyin bərpa olunması və investisiya qoyuluşlarının sürətlənməsinə dəstək məqsədilə həyata keçirilir. Mexanizm həmin ərazilərdə qeyri-neft sektoru üzrə qanunla qadağan olunmayan bütün iqtisadi sahələrdə fəaliyyət göstərən sahibkarlar üçün nəzərdə tutulub.

Up to 90% of the business loans of entrepreneurs operating in the liberated territories are guaranteed by the state.
The presentation of the "Electronic credit and guarantee" information system was held at the Entrepreneurship Development Fund on the "Mechanism of support for entrepreneurs operating in territories liberated from occupation". Osman Khaliyev, Chairman of the Management Board of the Fund, mentioned that the opportunity to apply for the guarantee and subsidy mechanism has been created since February 1 for entrepreneurs operating in the liberated territories of Azerbaijan. Thus, entrepreneurs can apply to take advantage of the mechanism by registering in the "Electronic credit and guarantee" information system through the e-gov portal and the edf.gov.az website.
Up to 90% of business loans with an amount of up to 5 million manats are provided with a state guarantee for a term of up to 7 years, and with an annual interest rate of up to 15% within the framework of the mechanism. In addition, 10% of the annual interest rate of those loans is subsidized by the state for up to 36 months, and a grace period of up to 36 months is applied, not exceeding half of the loan period.
It should be noted that the "Support to entrepreneurs operating in areas liberated from occupation" mechanism is implemented by the Entrepreneurship Development Fund of the Ministry of Economy in order to support the recovery of economic activity and the acceleration of investments in these areas. The mechanism is intended for entrepreneurs operating in all economic fields not prohibited by law in the non-oil sector in those areas.