Azərbaycan bütün türkdilli dövlətlərlə olduğu kimi, Qırğızıstanla da əlaqələrin inkişafına önəm verir, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün tədbirlər görülür.
Azərbaycan-Qırğız İnkişaf Fondu bu istiqamətdə səmərəli platformadır. İqtisadi əməkdaşlığa, iqtisadiyyatın modernləşdirilməsi və potensialın reallaşdırılmasına yardım məqsədilə yaradılan Fond Azərbaycan və Qırğızıstanın biznes qurumlarının birgə fəaliyyətinə dəstək göstərməklə ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafına və genişləndirilməsinə xidmət edir. Fond müxtəlif maliyyə alətlərindən istifadə etməklə Qırğızıstanda qeydiyyatdan keçmiş və fəaliyyət göstərən sahibkarlıq subyektlərinin prioritet layihələrinə investisiyalar yatıracaq. Bu platforma çərçivəsində Azərbaycan və Qırğızıstan sahibkarlıq subyektlərinin aqrar-sənaye kompleksi, energetika, bağçılıq, tekstil, turizm və digər sahələr üzrə prioritet layihələri maliyyələşdiriləcək.
Mənzil-qərargahı Bişkek şəhərində yerləşən Azərbaycan-Qırğızıstan İnkişaf Fondunun nizamnamə kapitalı 25 milyon ABŞ dolları təşkil edir. Nizamnamə kapitalına qoyulan vəsait Azərbaycan tərəfindən, beynəlxalq maliyyə institutları, xarici hökumətlərin maliyyə təşkilatları tərəfindən, habelə Qırğız Respublikasının qanunvericiliyi ilə qadağan olunmayan digər mənbələrdən formalaşır.
Qeyd edək ki, 11 oktyabr 2022-ci il tarixində Qırğızıstanın paytaxtı Bişkek şəhərində “Azərbaycan-Qırğız İnkişaf Fondunun yaradılması haqqında Saziş” imzalanıb. Fondun Qırğızıstanın Çolpon-Ata və Bakı şəhərlərində keçirilən iclaslarında qurumun fəaliyyətinin təşkilinə dair sənədlər qəbul edilib, İdarə Heyətinə üzvlər təsdiqlənib.

Azerbaijan attaches importance to the development of relations with Kyrgyzstan as with all Turkic-speaking countries, measures are being taken to expand cooperation in various fields of the economy.
Azerbaijan-Kyrgyz Development Fund is an efficient platform in this direction. The Fund, established for the purpose of economic cooperation, modernization of the economy and realization of the potential, supports the joint activities of the business organizations of Azerbaijan and Kyrgyzstan and serves the development and expansion of relations between our countries. The fund will invest in priority projects of business entities registered and operating in Kyrgyzstan using various financial instruments. Priority projects of Azerbaijani and Kyrgyz business entities in the agro-industrial complex, energy, horticulture, textiles, tourism and other fields will be financed within the framework of this platform.
The registered capital of the Azerbaijan-Kyrgyz Development Fund, which is headquartered in Bishkek, is 25 million US dollars. Funds invested in the charter capital are formed by Azerbaijan, international financial institutions, financial organizations of foreign governments, as well as other sources not prohibited by the legislation of the Kyrgyz Republic.
It should be noted that the "Agreement on the establishment of the Azerbaijan-Kyrgyz Development Fund" was signed in Bishkek, the capital of Kyrgyzstan on October 11, 2022. Documents on the organization of the institution's activities were accepted, and the members of the Board of Directors were approved at the meetings of the Foundation held in Cholpon-Ata and Baku, Kyrgyzstan.