Avropa İttifaqı investisiyalarının müəyyən edilməsi və prioritetləşdirilməsi üçün yaradılan yüksək səviyyəli İşçi Qrupunun 2-ci iclasında prioritet məsələlər müzakirə olunub.
Avropa İttifaqı investisiyalarının müəyyən edilməsi və prioritetləşdirilməsi üçün yaradılan yüksək səviyyəli İşçi Qrupunun 2-ci iclası keçirilib.
İclasda iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev, Avropa Komissiyasının Şərq Qonşuluğu və İnstitusional Quruculuq üzrə direktoru Adrienn Kirali, Avropa İttifaqının Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyinin rəhbəri Peter Mixalko, xarici işlər və maliyyə nazirliklərinin, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının, Avropa İnvestisiya Bankının nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə ölkəmizin beynəlxalq maliyyə institutları və Avropa İttifaqı ilə tərəfdaşlığa verdiyi önəm diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, Azərbaycanın 2030-cu ilədək sosial-iqtisadi inkişafına dair milli prioritetləri üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsi, xüsusilə rəqabətqabiliyyətli iqtisadiyyatın təmini, müasir innovasiya sahələrinin qurulması, rəqabətqabiliyyətli insan kapitalının formalaşdırılması, təmiz ətraf mühit və “yaşıl artım” ölkəsinə çevrilmək kimi məqsədlərə çatmaq beynəlxalq maliyyə institutları ilə əməkdaşlığı zəruri edir. Təqdirəlayiq haldır ki, Avropa Komissiyası tərəfindən irəli sürülən flaqman təşəbbüslər ölkəmizin növbəti onillikdə sosial-iqtisadi inkişafının milli prioritetləri ilə üst-üstə düşür.
İclasda işçi qrupunun qarşısında duran məsələlər müzakirə olunub, xanım Kirali tərəfindən gələcək fəaliyyətlərə dair fikirlər səsləndirilib.

Priority issues were discussed at the 2nd meeting of the high-level Working Group created for the identification and prioritization of European Union investments.
The 2nd meeting of the high-level Working Group created for the identification and prioritization of European Union investments was held.
First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev, Director of Neighborhood East and Institutional Building of the European Commission Adrienn Kiraly, Head of the Delegation of the European Union in the Republic of Azerbaijan Peter Michalko, representatives of the Ministries of Foreign Affairs and Finance, the European Bank for Reconstruction and Development, and the European Investment Bank took part in the meeting.
The importance of our country's partnership with international financial institutions and the European Union was brought to the attention of the event. It was stated that the implementation of measures on the national priorities for the socio-economic development of Azerbaijan until 2030, especially the provision of a competitive economy, the establishment of modern innovation areas, the formation of competitive human capital, and the achievement of the goals of a clean environment and becoming a "green growth" country are international financial resources. requires cooperation with institutions. It is commendable that the flagship initiatives put forward by the European Commission coincide with the national priorities of the socio-economic development of our country in the next decade.
The issues facing the working group were discussed at the meeting and Mrs. Kiraly reported her thoughts on future activities.