İqtisadiyyat Nazirliyində Türkiyənin “TYÖ Yatırım” şirkətinin təsisçisi ilə görüşdə ölkəmizdə natrium sianid istehsalı layihəsi müzakirə edilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Türkiyənin “TYÖ Yatırım” şirkətinin təsisçisi Yasin Öztürklə görüşüb.
Azərbaycan və qardaş Türkiyə arasında iqtisadi münasibətlərin bütün sahələrdə uğurla inkişaf etdiyi vurğulanıb. Qarşılıqlı etimada əsaslanan əlaqələrin biznes nümayəndələrini əməkdaşlığın inkişafına həvəsləndirdiyi və özəl sektor tərəfindən icra edilən birgə layihələrin hər iki ölkənin iqtisadiyyatının inkişafında mühüm rola malik olduğu qeyd edilib. Ölkəmizdə yaradılmış əlverişli biznes və investisiya mühiti, sənaye zonaları, azad edilmiş ərazilərimizdə investorlar üçün nəzərdə tutulmuş güzəştlər və imkanlar barədə məlumat verilib. Eyni zamanda, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə Türkiyə şirkətlərinin aktiv fəaliyyət göstərməsindən məmnunluq ifadə olunub.
Görüşdə ölkəmizdə natrium sianid istehsalı layihəsi müzakirə edilib. Dağ-mədən sənayesində mühüm xammal sayılan natrium sianidin ölkəmizdə istehsalı üçün mövcud resurslar və layihənin perspektivləri nəzərdən keçirilib.

The sodium cyanide production project in our country was discussed in a meeting with the founder of Turkey's "TYÖ Yatırım" company at the Ministry of Economy.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Yasin Oztürk, the founder of Turkey's "TYÖ Yatırım" company.
It was emphasized that the economic relations between Azerbaijan and brother Turkey are developing successfully in all areas. It was stated that relations based on mutual trust encourage business representatives to develop cooperation, and joint projects implemented by the private sector have an important role in the development of the economy of both countries. The favorable business and investment environment created in our country, industrial zones, concessions and opportunities for investors in our liberated areas were reported. At the same time, satisfaction was expressed with the active activity of Turkish companies in our territories liberated from occupation.
The project of sodium cyanide production in our country was discussed at the meeting. The available resources and prospects of the project for the production of sodium cyanide, which is an important raw material in the mining industry, were reviewed in our country.