Albaniya ilə iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi müzakirə olunub
Albaniyanın Baş nazirinin müavini, infrastruktur və energetika naziri Belinda Balluku ilə görüşdə ikitərəfli biznes tərəfdaşlığının, sərmayə qoyuluşunun və birgə fəaliyyətin təşviqi imkanları barədə müzakirə aparılıb, iqtisadi əməkdaşlıq haqqında saziş imzalanıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf və Albaniyanın Baş nazirinin müavini, infrastruktur və energetika naziri Belinda Balluku arasında görüş keçirilib.
Görüşdə Albaniya ilə əlaqələrin inkişaf etdiyi, əməkdaşlığın genişləndirilməsində yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin, aparılan danışıqların önəmi vurğulanıb. Qeyd olunub ki, ölkələrimiz arasında iqtisadi əməkdaşlığın gücləndirilməsi ikitərəfli münasibətlər kontekstində mühüm yer tutur. Bu baxımdan işgüzar səfərlərin, görüşlərin və müxtəlif formatlarda tədbirlərin təşkili səmərəli iqtisadi tərəfdaşlığın qurulmasında faydalıdır.
Görüşdə ölkəmizin əlverişli biznes və investisiya mühiti, sərmayədarlar üçün yaradılan imkanlar barədə məlumat verilib, Albaniya ilə enerji, ticarət, investisiya, sənaye, aqrar, turizm, nəqliyyat və infrastruktur sahələrində tərəfdaşlığın gücləndirilməsi potensialı diqqətə çatdırılıb.
Tərəflər ikitərəfli biznes tərəfdaşlığının, sərmayə qoyuluşunun və birgə fəaliyyətin təşviqi imkanları barədə müzakirə aparıblar.
Görüş çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Albaniya Respublikası Nazirlər Şurası arasında iqtisadi əməkdaşlıq haqqında Saziş imzalanıb. Sənədə əsasən Azərbaycan və Albaniya arasında prioritet layihələr, o cümlədən ticarət, investisiya, enerji, nəqliyyat, infrastruktur, kənd təsərrüfatı, turizm, ətraf mühit, humanitar və digər istiqamətləri üzrə əməkdaşlığın təşviqi nəzərdə tutulur.

Investment and joint activities were discussed, and an agreement on economic cooperation was signed in a meeting with the Deputy Prime Minister, Minister of Infrastructure and Energy Belinda Balluku, the possibilities of promoting bilateral business partnership.
A meeting was held between Minister of Economy Mikayil Jabbarov, President of SOCAR Rovshan Najaf and Deputy Prime Minister of Albania, Minister of Infrastructure and Energy Belinda Balluku.
The importance of high-level mutual visits and negotiations in the development of relations with Albania was emphasized at the meeting. It was mentioned that the strengthening of economic cooperation between our countries occupies an important place in the context of bilateral relations. From this point of view, the organization of business trips, meetings and events in various formats is useful in establishing an effective economic partnership.
Information was provided at the meeting about the favorable business and investment environment of our country, the opportunities created for investors, and the potential of strengthening partnership with Albania in the fields of energy, trade, investment, industry, agriculture, tourism, transport and infrastructure was brought to the attention.
The parties discussed the possibilities of promoting bilateral business partnership, investment and joint activities.
The Agreement on economic cooperation was signed within the framework of the meeting, between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Council of Ministers of the Republic of Albania. As per the document, promotion of cooperation between Azerbaijan and Albania in priority projects, including trade, investment, energy, transport, infrastructure, agriculture, tourism, environment, humanitarian and other areas is envisaged.