Azərbaycan Texniki Universitetində yaradılmış KOB Model Müəssisəsinin, Mühəndis Emalatxanasının və “AzTU Texnoparkı - Bilişim Vadisi Bakı”nın fəaliyyəti ilə tanışlıq olub.
KOB subyektlərinin inkişafına dəstək məqsədilə Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) KOB Model Müəssisəsi yaradılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, elm və təhsil nazirinin müavini İdris İsayev KOB Model Müəssisəsinin fəaliyyəti ilə tanış olublar. Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru Vilayət Vəliyevin, İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədovun, Milli Aviasiya Akademiyasının (MAA) birinci prorektoru Ədalət Səmədovun da iştirak etdiyi tədbirdə bildirilib ki, Model Müəssisə sənaye sahəsində fəaliyyət göstərən KOB subyektlərinə və gələcəkdə öz bizneslərini qurmaq istəyən tələbələrə təcrübə keçməyə, bacarıqlarını artırmağa, xüsusilə də universitet-sahibkarlıq əməkdaşlığını inkişaf etdirməyə imkan verəcək.
KOBİA tərəfindən beynəlxalq təcrübə araşdırılmaqla yaradılmış Model Müəssisədə ilkin planlaşdırmadan başlayaraq müəsisənin qurulmasına qədər real biznes prosesini əyani müşahidə etmək mümkün olacaq. Model Müəssisə zəruri avadanlıqlarla təchiz olunub ki, bu da müasir texnoloji avadanlıqların fəaliyyətini əyani görməyə, resursa, vaxta və xərclərə qənaət üsullarını öyrənməyə imkan verir. Model Müəssisənin təlim-tədris audutoriyalarında həmçinin sahibkarlıqla bağlı ilkin biliklər veriləcək.
KOB Model Müəssisənin universitet-sahibarkalıq modelinə inteqrasiyasını təmin etmək məqsədilə AzTU-da qurulan Mühəndis Gəliştirmə Proqramının (MGP) Emalatxanası ilə də tanışlıq olub.
Diqqətə çatdırılıb ki, MGP Türk Aviasiya və Kosmik Sənaye Şirkətinin (TUSAŞ) sənayeyönümlü proqramı əsasında AzTU və Milli Aviasiya Akademiyası ilə birgə ərsəyə gətirilib. Proqram çərçivəsində hər il orta hesabla 100 yüksəkixtisaslı mühəndisin hazırlanması nəzərdə tutulur. Bu il MGP proqramı TUSAŞ-ın mütəxəssisləri tərəfindən yerinə yetirilir. Proqram dinləyiciləri AzTU və MAA-nın gənc müəllimləri, yuxarı kurs bakalavr, magistr və doktorant tələbələrdir.
Daha sonra "AzTU - Texnologiya Transfer Ofisi" və "Bilişim Vadisi Bakı" ilə tanışlıq zamanı bildirilib ki, AzTU şirkətlərin cəlbi yolu ilə ali təhsil sistemində innovasiya fəaliyyətinin dəstəklənməsi, eləcə də gənclərin bu istiqamətdə ideya və praktiki bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi üçün əlverişli ekosistem yaratmağı hədəfləyir. Bu baxımdan inkubasiya və akselerasiya proseslərinə də dəstək veriləcək.

There was an introduction to the activities of the SME Model Enterprise, Engineer Workshop and "AzTU Technopark - Information Valley Baku" created at the Azerbaijan Technical University.
The SME Model Enterprise was established at the Azerbaijan Technical University (AzTU) in order to support the development of SMEs.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov and Deputy Minister of Science and Education Idris Isayev got acquainted with the activities of the SME Model Enterprise. It was stated at the event attended by Vilayat Valiyev, Rector of Azerbaijan Technical University, Orkhan Mammadov, Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency under the Ministry of Economy, and Adalat Samadov, First Vice-Rector of the National Aviation Academy (MAA) that, the Model Enterprise will allow SME subjects operating in the industrial field and students intending to establish their own businesses in the future to gain experience, improve their skills, and especially develop university-entrepreneurship cooperation.
It will be possible to visually observe the real business process from the initial planning to the construction of the enterprise in the Model Enterprise created by KOBIA by researching international experience. The Model Enterprise is equipped with the necessary equipment, which allows you to clearly see the operation of modern technological equipment, learn ways to save resources, time and costs. Basic knowledge about entrepreneurship will also be provided in the training auditoriums of the Model Enterprise.
In order to ensure the integration of the SME Model Enterprise into the university-entrepreneurial model, the Workshop of the Engineer Development Program (MGP) established at AzTU was also introduced.
It was brought to attention that MGP was created jointly with AzTU and the National Aviation Academy based on the industry-oriented program of the Turkish Aviation and Space Industry Company (TUSAŞ). It is planned within the framework of the program to train an average of 100 highly qualified engineers every year. This year, the MGP program is performed by TUSAŞ specialists. The listeners of the program are young teachers of AzTU and MAA, senior bachelor's, master's and doctoral students.
Later, it was stated during the meeting with "AzTU - Technology Transfer Office" and "Information Valley Baku", that AzTU aims to create a favorable ecosystem for supporting innovation activities in the higher education system through the involvement of companies, as well as for developing ideas and practical skills of young people in this direction. In this regard, incubation and acceleration processes will also be supported.