İqtisadiyyat Nazirliyi könüllü fəaliyyəti ilə bağlı müraciətlərin qəbulunu davam etdirir. Könüllülər sırasına qoşulmaq istəyən gənclər İqtisadiyyat Nazirliyinin www.economy.gov.az internet səhifəsində “Könüllü fəaliyyəti” bölməsinə daxil olmaqla elektron müraciət edə və ya CV-ni Nazirliyə (Bakı şəhəri, Heydər Əliyev prospekti, 155) təqdim edə bilərlər.
Könüllü fəaliyyətinə gənclər 2 ay müddətinə qoşulur. Məqsəd gənclərin bilik və bacarıqlarının artırılması, onlarda əmək vərdişlərinin aşılanmasıdır. Könüllülük müddətini uğurla başa vuranlara sertifikatlar veriləcək.

The Ministry of Economy continues to receive applications related to voluntary activities. Young people intending to join the ranks of volunteers can apply electronically on the website of the Ministry of Economy www.economy.gov.az in the "Voluntary activities" section or submit their CV to the Ministry (Baku city, Heydar Aliyev avenue, 155).
Young people participate in voluntary activities for a period of 2 months. The goal is to increase the knowledge and skills of young people, to inculcate work habits in them. Certificates will be awarded to those who successfully complete the volunteering period.
It should be noted that during the selection of volunteers, priority will be given to those who have language (English, Russian) and computer skills.