Azərbaycan-Qırğız İnkişaf Fondunun Şurasının 3-cü iclasında gündəlikdə duran təşkilati-hüquqi məsələlər, qurumun kredit, investisiya və uçot siyasətinə dair məsələlər müzakirə edilib.
Azərbaycan-Qırğız İnkişaf Fondunun Şurasının sədri, Azərbaycanın iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyevin sədrliyi ilə onlayn formatda Şuranın 3-cü iclası keçirilib.
Azərbaycan və Qırğızıstanın aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirak etdiyi iclasda iki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin inkişafı vurğulanıb. Bildirilib ki, birgə investisiya layihələrinin həyata keçirilməsi və ölkələrimizin ixrac-idxal imkanlarından daha səmərəli istifadə üçün tədbirlər görülür. Bu baxımdan, Azərbaycan-Qırğızıstan İnkişaf Fondu əhəmiyyətli platformadır.
İqtisadi əməkdaşlığın şaxələndirilməsi və mövcud potensialın reallaşdırılmasına yardım məqsədilə yaradılmış Fond Qırğızıstanda qeydiyyatdan keçmiş və fəaliyyət göstərən sahibkarlıq subyektlərinin prioritet layihələrinin maliyyələşməsinə dəstək verəcək. Bu platforma çərçivəsində müxtəlif maliyyə alətlərindən istifadə etməklə aqrar-sənaye kompleksi, energetika, bağçılıq, tekstil, turizm və digər sahələr üzrə prioritet layihələr maliyyələşdiriləcək.
İclasda gündəlikdə duran məsələlər, o cümlədən bazar araşdırmalarının aparılması, kredit təşkilatları ilə işgüzar əlaqələrin qurulması, Fondun kredit, investisiya və uçot siyasətinə dair müzakirələr aparıblar.

The organizational and legal issues on the agenda, the credit, investment and accounting policy of the institution were discussed at the 3rd meeting of the Council of the Azerbaijan-Kyrgyz Development Fund.
The 3rd meeting of the Council was held online under the chairmanship of Elnur Aliyev, Chairman of the Council of Azerbaijan-Kyrgyz Development Fund, First Deputy Minister of Economy of Azerbaijan.
The development of economic relations between the two countries was emphasized at the meeting attended by representatives of relevant state institutions of Azerbaijan and Kyrgyzstan. It was reported that measures are being taken for the implementation of joint investment projects and more effective use of the export-import opportunities of our countries. From this point of view, Azerbaijan-Kyrgyzstan Development Fund is an important platform.
The Fund, established for the purpose of diversifying economic cooperation and helping to realize the existing potential, will support the financing of priority projects of business entities registered and operating in Kyrgyzstan. Priority projects in agro-industrial complex, energy, horticulture, textile, tourism and other areas will be financed within the framework of this platform using various financial instruments.
They discussed issues on the agenda, including conducting market research, establishing business relations with credit organizations, and the Fund's credit, investment and accounting policy at the meeting.