BMT nümayəndəsi Alessandra Rokkasalvo ilə görüşdə dayanıqlı inkişaf üçün maliyyələşmə mexanizmləri, COP29-la bağlı potensial tərəfdaşlıq və digər məsələlər müzakirə olunub.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramının (BMTİP) rezident nümayəndəsinin səlahiyyətlərini icra edən Alessandra Rokkasalvo ilə görüşüb.
Görüşdə iqtisadiyyat naziri ölkəmizin BMT və onun təşkilatları ilə əməkdaşlığa önəm verdiyini vurğulayıb. Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişaf tendensiyası və əldə edilən nəticələr, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM) ilə bağlı görülən işlər, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizin reinteqrasiyası istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərlə bağlı məlumat verilib.
Alessandra Rokkasalvo təmsil etdiyi qurumun Azərbaycanla əməkdaşlıq çərçivəsindən məmnunluğunu ifadə edib, müxtəlif sektorlar üzrə inkişaf tədbirlərini nəzərdə tutan layihələrin, həmçinin, DİM-lərə investisiyaların cəlb olunmasının əhəmiyyətini qeyd edib, COP29-la bağlı dəstəyə hazır olduqlarını bildirib.
Görüşdə əməkdaşlığın gündəliyində olan məsələlər, o cümlədən, dayanıqlı inkişaf üçün maliyyələşmə mexanizmlərinin tətbiqi, işğaldan azad olunmuş ərazilərə qayıdış, enerji səmərəliliyinə investisiyaların artırılması istiqamətində layihələrin perspektivləri, COP29-la bağlı potensial tərəfdaşlıq müzakirə olunub.

Financing mechanisms for sustainable development, potential partnership related to COP29 and other issues were discussed at the meeting with UN representative Alessandra Roccasalvo.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Alessandra Roccasalvo, acting resident representative of the United Nations Development Program (UNDP).
the Minister of Economy emphasized at the meeting that our country attaches importance to cooperation with the UN and its organizations. The development trend of Azerbaijan's economy and the achieved results, the work done in connection with the Sustainable Development Goals (SDGs), and the measures implemented in the direction of the reintegration of our territories liberated from occupation were reported.
Alessandra Roccasalvo expressed her satisfaction with the framework of the cooperation of her institution with Azerbaijan, noted the importance of attracting investments to the SDGs and projects involving development measures in various sectors, and mentioned that they are ready to support COP29.
İssues on the agenda of cooperation were discussed at the meeting, including the implementation of financing mechanisms for sustainable development, return to the territories liberated from occupation, perspectives of projects aimed at increasing investments in energy efficiency, and potential partnership related to COP29.