“Yaşıl biznes”lər dayanıqlı istehsala nail olunmasında, resurs və enerji səmərəliliyinin artırılmasında əhəmiyyətli rol oynayır. Sahibkarların “yaşıl layihə”ləri müxtəlif dövlət dəstəyi mexanizmləri vasitəsilə, o cümlədən Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən dəstəklənir.
“Yaşıl layihə”ləri olan sahibkarlıq subyektləri qrant, “Startap” şəhadətnaməsi, daxili bazar araşdırmasının aparılması, təlim, sərgilərə çıxış kimi dəstək alətləri üçün KOBİA-ya müraciət edə bilərlər.
İndiyədək KOBİA tərəfindən KOB-ların “yaşıl layihə”lərinin inkişaf etdirilməsinə və “yaşıl iqtisadiyyat”a keçidə töhfə verə biləcək 19 layihəyə qrant ayrılıb, 10-a yaxın “Startap” şəhadətnaməsi verilib. Belə ki, KOB subyektlərinin bərpa olunan enerji qaynaqlarından elektrik enerjisi istehsal edə bilən şarj stansiyasının və şarj cihazının istehsalı, bunun üçün lazım olan proqram təminatının hazırlanması, aşağı temperaturlu geotermal suların istiliyindən səmərəli yolla elektrik və istilik enerjisinin alınması, smart polimer kompozisiya materiallarından istifadə etməklə binalarda enerji sərfiyyatının azaldılması, “ağıllı suvarma” texnologiyasının yaradılması və onun praktiki fəaliyyətinin araşdırılması, ekoloji R2 (Responsible Recycling) sertifikatının alınmasına dəstək, atmosferdən suyun əldə edilməsi üçün innovativ su generatorunun istehsalı və satışı, tullantıların ağıllı yolla toplanması və emalı, yeni tipli külək enerjisi turbinlərinin hazırlanması və s. layihələrə Agentlik tərəfindən 338 min manatdan çox qrant ayrılıb. Alternativ içməli su mənbəyinin yaradılması, üzvü tullantıları emal edərək yem istehsalında istifadə oluna biləcək protein, yağ və yüksək verimli gübrənin istehsalı, kənd təsərrüfatında suvarma səmərəliliyinin artırılması üçün ağıllı su depolayıcı materialın hazırlanması və s. layihələr üçün KOB subyektlərinə vergi güzəştini nəzərdə tutan “Startap” şəhadətnamələri verilib.
Təkrar emal və tibbi tullantıların zərərsizləşdirilməsinə dair sahibkarların müraciəti əsasında daxili bazar araşdırmaları aparılıb.
Eyni zamanda KOBİA tərəfindən sahibkarlara “yaşıl iqtisadiyyat” ilə bağlı təlim və məsləhət xidmətləri göstərilib. Təkcə 2024-cü ildə Agentlik Bakı şəhərində, Lənkəran, Şəki və Xaçmaz rayonlarında 140-a yaxın KOB subyektinin iştirakı ilə “Yaşıl iqtisadiyyat və yaşıl biznes”, “Yaşıl maliyyələşmə”, “Yaşıl innovasiyaların inkişafında mövcud imkanlar, çətinlik və perspektivlər” mövzularında təlim, seminar və maarifləndirmə tədbirləri təşkil edib.
Sahibkarların yaşıl layihələrinin Agentliyin təşkilatçılığı və dəstəyi ilə keçirilən müxtəlif sərgi və yarmarkalara çıxarılmasına da dəstək göstərilib.
Yerigəlmişkən, biznes subyektlərinin ətraf mühitə təsirini ölçmək, istifadə etdikləri resurslardan isifadənin səmərəliliyini qiymətləndirmək məqsədilə Agentlik tərəfindən sahibkarlar üçün özünüqiymətləndirmə platforması (https://yb.smb.gov.az/) yaradılıb. Biznes subyektləri bu platformada qeydiyyatdan keçərək müvafiq sualları cavablandırmaqla enerji və sudan nə dərəcədə səmərəli istifadə etdiklərini, tullantıların effektiv idarə olunması və ətraf mühitə təsirlərini qiymətləndirərək zəif nöqtələrini müəyyən edə və onların aradan qaldırılması üçün zəruri tədbirlər görə bilərlər.

Entrepreneurs' 'green projects' supported by SMBDA
"Green businesses" play a significant role in achieving sustainable production and increasing resource and energy efficiency. Entrepreneurs' "green projects" are supported through various state support mechanisms, including the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA).
Entrepreneurs with "green projects" can apply to SMBDA for support tools such as grants, "Startup" certificates, conducting market research, training, and access to exhibitions.
To date, SMBDA has allocated grants to 19 projects that can contribute to the development of "green projects" and the transition to a "green economy" for small and medium-sized enterprises (SMEs). Nearly 10 "Startup" certificates have also been issued. The grants, totaling over 338,000 manats, support various projects such as the production of charging stations and chargers capable of generating electricity from renewable energy sources, the development of necessary software for this purpose, efficient extraction of electricity and heat energy from low-temperature geothermal waters, reduction of energy consumption in buildings using smart polymer composite materials, the creation and practical investigation of "smart irrigation" technologies, support for obtaining the ecological R2 (Responsible Recycling) certification, the production and sale of innovative water generators to extract water from the atmosphere, and the intelligent collection and processing of waste, as well as the development of new types of wind energy turbines. Additionally, "Startup" certificates have been issued to SMEs for projects that involve the creation of alternative drinking water sources, production of proteins, oils, and high-efficiency fertilizers from organic waste for use in feed production, and the development of smart water-storing materials to increase irrigation efficiency in agriculture.
Based on the requests of entrepreneurs, internal market research has been conducted regarding the recycling and disposal of medical waste.
At the same time, the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) has provided training and consulting services to entrepreneurs related to the "green economy." In 2024 alone, the Agency organized training sessions, seminars, and awareness-raising events on topics such as "Green Economy and Green Business," "Green Financing," and "Opportunities, Challenges, and Prospects for the Development of Green Innovations," with the participation of nearly 140 SMEs in Baku, as well as the Lankaran, Sheki, and Khachmaz districts.
Support has also been provided for showcasing entrepreneurs' green projects at various exhibitions and fairs organized and supported by the Agency.
Incidentally, a self-assessment platform (https://yb.smb.gov.az/ ) has been created by the Agency for business entities to measure their environmental impact and evaluate the efficiency of resource use. By registering on this platform and answering relevant questions, businesses can assess how efficiently they use energy and water, manage waste, and impact the environment. This allows them to identify weak points and take necessary measures to address them.