İtaliya və Azərbaycan arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin şaxələndirilməsi müzakirə olunub, bir sıra sənədlər imzalanıb.
Azərbaycan Prezidentinin İtaliyaya işgüzar səfəri çərçivəsində İtaliyanın Şirkətlər və “Made in Italy” Nazirliyi, Azərbaycanın İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və İtaliya Sənaye Konfederasiyasının (“Confindustria”) birgə təşkilatçılığı ilə İtaliya – Azərbaycan dəyirmi masası keçirilib. Tədbirdə hər iki ölkədən rəsmi şəxslərlə yanaşı enerji sektoru, kimya sənayesi, avtomobil istehsalı, mühəndislik, əczaçılıq, kənd təsərrüfatı, metallurgiya, tikinti, qida və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 40-a yaxın sahibkar iştirak edib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov ölkələrimiz arasında münasibətlərin strateji xarakter daşıdığını qeyd edərək, İtaliyanın Azərbaycanın ən böyük ticarət tərəfdaşı olduğunu vurğulayıb. Bildirilib ki, ölkəmiz İtaliya ilə çoxşaxəli iqtisadi əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinə böyük əhəmiyyət verir və bunun nəticəsi olaraq ölkə iqtisadiyyatının müxtəlif sahələrində, o cümlədən işğaldan azad olunan ərazilərdə çoxsaylı İtaliya şirkətləri uğurla fəaliyyət göstərir. Vurğulanıb ki, dəyimi masa çərçivəsində aparılan müzakirələr və əldə edilən razılaşmalar əlaqələrimizi daha da gücləndirəcək və yeni imkanlar açacaqdır.
Dəyirmi masada çıxış edən İtaliyanın şirkətlər və “Made in Italy” naziri Adolfo Urso və İtaliya Sənaye Konfederasiyasının prezidenti Emanuele Orsini Azərbaycanın İtaliya ilə strateji enerji tərəfdaşlığı və ikitərəfli əlaqələrin qeyri-neft sahəsində inkişafı imkanları haqqında danışıblar.
Tədbirdə həmçinin AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinin icraçı direktoru Ülvi Mansurov, ADA Universitetinin prorektoru Elkin Nurməmmədov Azərbaycanın ixrac və investisiya potensialı haqqında məlumat verib, ortaq faydalı fəaliyyət istiqamətləri və perspektivli layihələrə dair çıxış ediblər. Bununla yanaşı, sənaye, bərpa olunan enerji, infrastruktur, nəqliyyat, tekstil, kimya, əczaçılıq və digər prioritet sektorlarda əməkdaşlığın gücləndirilməsi barədə müzakirələr aparılıb, hər iki ölkənin şirkət nümayəndələri biznes tərəfdaşlığının qurulması və inkişaf etdirilməsi ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Tədbir çərçivəsində İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO ilə İtaliya Sənaye Konfederasiyasının (Confindustria), “Mətanət A” şirkəti ilə İtaliyanın Dromont Comec şirkəti, "Improtex Industries" MMC ilə İtaliyanın "Leonardo Electronics" şirkəti, “Saloğlu” şirkəti ilə İtaliyanın "Visionnaire - İPA" və "Biesse S.P.A” şirkətləri arasında anlaşma memorandumları imzalanıb. Sənədlər yeni birgə istehsal və xidmət, tədqiqat və inkişaf layihələrinin həyata keçirilməsi və təcrübə mübadiləsi kimi istiqamətləri əhatə edir.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvləri ilə İtaliya Ticarət Agentliyi, aqrar və qida texnologiyaları sahəsində ixtisaslaşmış Annatura şirkəti, Scorpio Group və İtaliyanın Coldiretti kənd təsərrüfatı təşkilatının nümayəndələri arasında görüşlər təşkil olunub, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın perspektivləri nəzərdən keçirilib.

The diversification of the economic and trade relations between Italy and Azerbaijan was discussed; a number of agreements were signed.
Within the framework of the Azerbaijani President’s working visit to Italy, the Italy – Azerbaijan Round Table was organized by the Export and Investment Promotion Agency – AZPROMO and the General Confederation of Italian Industry (Confindustria) with the support of Italy’s Ministry of Enterprises and “Made in Italy” and Azerbaijan’s Ministry of Economy. Along with officials from both countries, nearly 40 entrepreneurs operating in the fields of energy, chemical industry, automobile production, engineering, pharmaceuticals, agriculture, metallurgy, construction, food and others participated in the event.
Highlighting the strategic nature of the relations between the two countries, Minister of Economy Mikayil Jabbarov noted that Italy is Azerbaijan’s biggest trading partner. It was emphasized that Azerbaijan attaches great importance to strengthening the multifaceted economic cooperation with Italy, and as a result of that, numerous Italian companies are successfully operating in the country’s various economic areas, including in the liberated territories. The parties underlined that the discussions held and the agreements reached as part of the Round Table will further foster our relations and create new opportunities.
Addressing the Round Table, Adolfo Urso, Italy’s Minister of Enterprises and “Made in Italy”, and Emanuele Orsini, the President of the General Confederation of Italian Industry, talked about the strategic energy partnership between Azerbaijan and Italy and opportunities for developing the bilateral relations in the non-oil sector.
At the event, Yusif Abdullayev, the Executive Director of AZPROMO, Orkhan Mammadov, the Chairman of the Board of Directors of KOBIA, Ulvi Mansurov, the Executive Director of Azerbaijan Investment Company, Elkin Nurmammadov, the prorector of ADA University, provided information about Azerbaijan’s export and investment potential, delivered a speech regarding the joint beneficial activity directions. Moreover, discussions were held regarding fostering the cooperation in the fields of industry, renewable energy, infrastructure, transport, textiles, chemicals, pharmaceuticals and other priority sectors. The representatives of the companies of both countries exchanged views on establishing and developing the business partnership.
Within the framework of the event, Memorandums of Understanding were signed between AZPROMO and the General Confederation of Italian Industry (Confindustria), “Matanat A” company and Italy’s “Dromont Comec” company, “Improtex Industries” LLC and “Leonardo Electronics” company, Saloglu company and “Visionnaire – IPA” and “Biesse S.P.A.” The agreements envisage implementing new joint production and services, as well as research and development projects, as well as knowledge exchange.
As part of the visit, meetings were held between members of the Azerbaijani delegation and representatives of the Italian Trade Agency, “Annatura” company specializing in agricultural and food technologies, Scorpio Group and Italy’s Coldiretti agricultural organization. The parties discussed prospects for the mutually beneficial cooperation.