KOB-ların yaşıl iqtisadiyyata keçidi, iqlim dəyişiklikləri ilə qlobal mübarizəyə verə biləcəyi töhfə müzakirə edilib.
Dünya üzrə şirkətlərin 90%-dən çoxu kiçik və orta bizneslərdir. KOB-lar dünyada məşğulluğun 70%-ni, ümumi daxili məhsulun 50%-ni təmin edir. KOB-ların ətraf mühitə fərdi təsiri nisbətən kiçik olsa da, qlobal miqyasda istixana qazı emissiyasının 50%-i, biznes sektorunun enerji istifadəsinin isə 30–60%-i onların payına düşür. Milyonlarla KOB-un yaşıl iqtisadiyyata keçidi iqlim dəyişiklikləri ilə qlobal mübarizəyə öz müsbət töhfəsini verə bilər.
Azərbaycanda fəaliyyətdə olan sahibkarların 99,6%-ni KOB subyektləri təşkil edir. KOB-ların iqlim dəyşiklikləri ilə mübarizəyə, yaşıl iqtisadiyyata keçidə verə biləcəkləri töhfəni bir daha diqqətə çatdırmaq, bu sahədə görüləcək birgə tədbirləri müzakirə etmək məqsədilə “Yaşıl iqtisadiyyatda kiçik və orta biznesin rolu” mövzusunda konfrans keçirilib. İqtisadiyyat, ekologiya və təbii sərvətlər nazirliklərinin dəstəyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə aidiyyəti dövlət qurumlarının rəhbər şəxsləri, beynəlxalq təşkilatların və sahibkarların ictimai birliklərinin nümayəndələri, müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən iş adamları iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və ekologiya və təbii sərvətlər naziri, COP29-un müəyyən edilmiş prezidenti Muxtar Babayev çıxışlarında yaşıl iqtisadiyyatın dayanıqlı inkişafda rolu, Prezident İlham Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilən milli prioritetlərdən olan "Təmiz ətraf mühit və "yaşıl artım" ölkəsi" prioriteti üzrə görülən tədbirlər, ekoloji təmiz texnologiyaların tətbiqi və yaşıl istehsalın artırılması, təkrar emal, çirklənmiş ərazilərin bərpasının təşviqi üzrə qarşıda duran vəzifələr barədə məlumat veriblər. Qeyd olunub ki, Azərbaycanda KOB subyektlərinin sosial-iqtisadi inkişafda çəkisi və rolu artmaqdadır. KOB-lar ÜDM-nin artmasına, məşğulluğa, azad olunmuş ərazilərin iqtisadi reinteqrasiyasına mühüm töhfələr verir. Yeni dönəmdə yaşıl iqtisadiyyatın inkişafında da KOB-lar öz sözünü deməlidir. Bu istiqamətdə KOB subyektlərindən gözləntilər enerjiyə qənaət edən texnologiyaların tətbiqi, bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə yolu ilə enerji səmərəliliyinə nail olmaq, tullantıların təkrar emalı, tullantı miqdarının azaldılması və ekoloji təmiz materiallardan istifadə olunması, özəl sektorun sosial layihələrdə aktiv iştirakı, ekoloji cəhətdən təmiz məhsul və xidmətlərin istehsalı və sairdir. Konfransda BMT-nin iqlim dəyişikliyi üzrə yüksək səviyyəli çempionu Nigar Arpadarai, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi - AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev və Dünya İqlim Fondunun İdarə Heyətinin sədri Cens Nilsen çıxış ediblər.
KOB-ların yaşıl transformasiyası milli və qlobal səviyyədə maraqlı tərəflərin birgə fəaliyyəti nəticəsində mümkündür. Bu zərurətdən irəli gələrək KOBİA tərəfindən KOB-ların yaşıl keçidinin asanlaşdırılmasına dəstək üçün qlobal təşəbbüs irəli sürülüb və bu, KOB-ların Yaşıl İqlim Keçidi üçün Bakı Koalisiyası Bəyannaməsində öz əksini tapıb. Tədbir çərçivəsində müvafiq bəyannamə COP29-un prezidentinə təqdim edilib.
Tədbirdə KOBİA və “ACWA Power Azerbaijan Renewable Energy” MMC arasında KOB-ların yaşıl keçidi üzrə əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və “ACWA Power Azerbaijan Renewable Energy” MMC-nin direktoru Səlim Güven tərəfindən imzalanmış sənəd kiçik və orta sahibkarlıq subyketlərinin yaşıl iqtisadiyyata keçidinə dəstək məqsədilə birgə əməkdaşlıq tədbirlərini nəzərdə tutur.
Konfransda BMT-nin Qlobal Sazişi tərəfindən korporativ dayanıqlılıq mədəniyyətinin təşviqində fəal iştirakına görə KOBİA-ya sertifikat təqdim edilib.
Tədbir “KOB subyektlərinin yaşıl iqtisadiyyata keçidinin zərurəti” və “İqlim maliyyəsi və KOB-lar” mövzularında panel iclaslarla davam edib.

Conference held on 'the role of small and medium enterprises in the green economy'
The transition of small and medium-sized enterprises (SMEs) to a green economy and their potential contributions to the global fight against climate change were discussed.
At the conference, Minister of Economy Mikayil Jabbarov and Minister of Ecology and Natural Resources, Mukhtar Babayev—designated as the President of COP29—discussed the role of the green economy in sustainable development. They highlighted actions taken under the national priority of “A Clean Environment and a Country of Green Growth,” as outlined by President Ilham Aliyev. Key topics included the implementation of eco-friendly technologies, expansion of green production, encouragement of recycling, and rehabilitation of polluted areas.
At the event, Minister of Economy Mikayil Jabbarov and Minister of Ecology and Natural Resources, Mukhtar Babayev—designated as the President of COP29—spoke about the role of the green economy in sustainable development. They discussed initiatives undertaken to advance the national priority “A Clean Environment and a Country of Green Growth,” as established by President Ilham Aliyev. Key points included the implementation of eco-friendly technologies, the expansion of green production, the promotion of recycling, and the rehabilitation of polluted areas.
It was noted that SMEs are playing an increasingly significant role in Azerbaijan's socio-economic development, contributing greatly to GDP growth, employment, and the economic reintegration of liberated territories. In the new phase, SMEs are also expected to make their mark in the development of the green economy. Expectations from SMEs in this regard include the adoption of energy-saving technologies, achieving energy efficiency through the use of renewable energy sources, recycling and reducing waste, using environmentally friendly materials, actively participating in social projects, and producing eco-friendly products and services. Speakers at the conference included UN Climate Change High-Level Champion Nigar Arpadarai, Chairman of the Board of KOBIA Orkhan Mammadov, Executive Director of Azerbaijan's Export and Investment Promotion Agency (AZPROMO) Yusif Abdullayev, and Chairman of the Board of the World Climate Foundation Jens Nielsen.
The green transformation of SMEs is achievable through the joint efforts of stakeholders at both national and global levels. Arising from this necessity, KOBIA has launched a global initiative to support the green transition of SMEs, which has been formalized in the Baku Coalition Declaration for SMEs’ Green Climate Transition. During the event, this declaration was presented to the President of COP29.
At the event, a Memorandum of Understanding was signed between SMBDA and ACWA Power Azerbaijan Renewable Energy LLC regarding cooperation on the green transition of SMEs. The document, signed by Orkhan Mammadov, Chairman of KOBIA, and Selim Guven, Director of ACWA Power Azerbaijan Renewable Energy LLC, outlines joint cooperative measures aimed at supporting the transition of small and medium-sized enterprises to a green economy.
At the conference, SMBDA was awarded a certificate by the United Nations Global Compact in recognition of its active participation in promoting a culture of corporate sustainability.
The event continued with panel sessions on the topics “The Necessity of SMEs' Transition to a Green Economy” and “Climate Finance and SMEs.”