“Yaşıl iqtisadiyyatda kiçik və orta biznesin rolu” mövzusunda konfrans çərçivəsində iki panel iclas təşkil olunub.
İqtisadiyyat, ekologiya və təbii sərvətlər nazirliklərinin dəstəyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə keçirilən “Yaşıl iqtisadiyyatda kiçik və orta biznesin rolu” mövzusunda konfrans panel müzakirələrlə davam edib.
“KOB subyektlərinin yaşıl iqtisadiyyata keçidinin zərurəti” mövzusunda paneldə İqtisadiyyat Nazirliyinin Dayanıqlı inkişaf və sosial siyasət şöbəsinin müdiri Hüseyn Hüseynov, Dövlət Vergi Xidməti rəisinin müavini Samirə Musayeva, “SmartNation” Platformasının rəhbəri, COP29 Təşkilat Komitəsinin üzvü Şəbnəm Məmmədova, “ACWA Power Azerbaijan Renewable Energy” MMC-nin layihə direktoru Eşli Roulands, energetika üzrə ekspert Cahangir Əfəndiyev və “Sustainera Solutions” şirkətinin partnyoru İlkin Hacıyev yaşıl iqtisadiyyatın inkişafda rolunun artırılmasında dövlətin prioritetləri, karbon izi indikatorlarının ixraca təsiri, bərpa olunan enerji tərəfdaşlığı vasitəsilə KOB-ların potensialının artırılması, enerji səmərəliliyinin karbon emissiyasının azaldılmasında rolu, xalis sıfır hədəflərinə çatmaqda KOB-ların əhəmiyyəti, KOB-ların yaşıl iqtisadiyyata keçidinin sürətləndirilməsi üçün potensialın artırılması barədə məlumat veriblər.
“İqlim maliyyəsi və KOB-lar” mövzusunda paneldə isə Energetika Nazirliyinin İqtisadiyyat şöbəsi müdirinin müavini Eldar Əhmədov, Mərkəzi Bankın Dayanıqlı maliyyə şöbəsinin aparıcı iqtisadçısı Kənan Məmmədov, Azərbaycan Bank Tədris Mərkəzinin fəxri direktoru Cavanşir Abdullayev, strateji və idarəetmə məsələləri üzrə ekspert və “Caspian Group”un təsisçi partnyoru Mehman Abbas, Azərbaycan Beynəlxalq Bankının Strategiya ofisi direktorunun müavini Berk Öztürk yaşıl maliyyənin genişlənməsi sahəsində vizyona və strateji planlara, Enerji Fondunun yaşıl keçidin maliyyələşdirməsi üçün mexanizmlərinə, maliyyə bazarı iştirakçılarının yaşıl maliyyələşməyə hazırlığı barədə fikirlərini bölüşüblər.

Within the framework of the conference on "The Role of Small and Medium-Sized Enterprises in the Green Economy," two panel sessions were organized.
The conference on "The Role of Small and Medium-Sized Enterprises in the Green Economy," organized by the Small and Medium Business Development Agency with the support of the Ministries of Economy, Ecology, and Natural Resources, continued with panel discussions.
At the panel discussion on "The Necessity of SMEs Transitioning to a Green Economy," speakers provided insights into various topics, including the state's priorities in promoting green economic development, the impact of carbon footprint indicators on exports, and the role of partnerships in renewable energy to enhance SME potential. Participants included Huseyn Huseynov, Head of the Sustainable Development and Social Policy Department at the Ministry of Economy; Samira Musayeva, Deputy Head of the State Tax Service; Şabnam Məmmədova, Head of the “SmartNation” Platform and COP29 Organizing Committee member; Eshli Roulands, Project Director of “ACWA Power Azerbaijan Renewable Energy” LLC; energy expert Cahangir Afandiyev; and İlkin Hacıyev, Partner at “Sustainera Solutions.” They highlighted the importance of improving energy efficiency to reduce carbon emissions, the significance of SMEs in achieving net-zero targets, and the need to enhance capacities to accelerate SMEs' transition to a green economy.
At the panel discussion on "Climate Finance and SMEs," key speakers included Eldar Ahmadov, Deputy Head of the Economics Department of the Ministry of Energy; Kanan Mammadov, Lead Economist of the Sustainable Finance Department at the Central Bank; Cavanshir Abdullayev, Honorary Director of the Azerbaijan Bank Training Center; Mehman Abbas, expert on strategic and management issues and founding partner of Caspian Group; and Berk Ozturk, Deputy Director of the Strategy Office at the International Bank of Azerbaijan. They shared insights on the vision and strategic plans for expanding green finance, the mechanisms of the Energy Fund for financing green transitions, and the preparedness of financial market participants for green financing initiatives.