Sentyabrın 25-də Bakıda Karbon Qiymətqoyma üzrə Beynəlxalq Forum işə başlayıb. Avropadaxili Vergi Administrasiyaları Təşkilatı (IOTA) və İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin (DVX) birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə IOTA üzvü ölkələrdən 40-dan çox yüksək vəzifəli vergi rəsmisi, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyası (UNFCCC UN), Dünya Bankı, Beynəlxalq Valyuta Fondu, Avropa Komissiyası, İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (OECD), Beynəlxalq İqlim Dəyişikliyi və İnkişaf Mərkəzi (ICCCAD), Asiya İnkişaf Bankı (AİB) kimi beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, biznes liderləri iştirak edirlər. İki gün davam edəcək Beynəlxalq Forumda karbon qiymətlərinin müəyyənləşdirilməsi mexanizmləri, onların tətbiqi ilə bağlı beynəlxalq təcrübə və yeni yanaşmalar müzakirə olunur.
Tədbirin açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin rəisi Orxan Nəzərli, Beynəlxalq Valyuta Fondunun rəsmisi xanım Marqaret Kotton çıxış ediblər.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Karbon Qiymətqoyma üzrə Bakı Beynəlxalq Forumunun mühüm bir dövrə təsadüf etdiyini, ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) kimi mötəbər tədbirə ev sahibliyi edəcəyini, Forumun gündəliyinin karbonsuzlaşma prosesində fiskal alətlərin rolunu dəyərləndirmək olduğunu bildirib. Nazir qeyd edib ki, mövzu ilə bağlı nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar, habelə İOTA-ya üzv ölkələrin nümayəndələri ilə müzakirələr aparmaq səmərəli və xoş fürsətdir. Nazir Forumun qlobal miqyasda zəruri olan təmiz ətraf mühit gündəliyinin prioritetlərinin reallığa çevrilməsi yolunda təşəbbüslərə töhfə verən və yeni yanaşmaların təməlinin qoyulmasına fürsət yaradan platformalardan biri olduğunu qeyd edib.
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin rəisi Orxan Nəzərli iqlim dəyişikliyi ilə mübarizənin yaratdığı yeni reallıqların müzakirə platforması olan BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransı - COP29-a ev sahibliyi öncəsi Karbon Qiymətqoyma üzrə Beynəlxalq Forumun keçirilməsini çox əhəmiyyətli bir hadisə adlandırıb. Forumun ədalətli yanaşma üçün yeni yolları araşdırmaq, qabaqcıl təcrübələri paylaşmaq və əməkdaşlığı təşviq etmək imkanı yaratdığını qeyd edib. Orxan Nəzərli bildirib ki, iqlim dəyişikliyi getdikcə daha geniş miqyasda və təxirəsalınmaz bir şəkildə beynəlxalq gündəmdə yer almaqdadır. Çünki bu, yalnız bir ölkənin deyil, bütün dünya ölkələrinin üzləşdiyi bir problemdir. Bu səbəbdən də qlobal iqlim dəyişikliyi ilə mübarizənin ən təsirli alətlərindən biri olan karbon qiymətqoyma istixana qazı emissiyalarının azaldılması məqsədilə iqtisadi aktorları hərəkətə gətirən və dayanıqlı inkişafı təşviq edən mühüm bir vasitədir.
Bildirilib ki, bu prosesdə birgə təşəbbüslər çox vacibdir, yəni hökumət, vətəndaş cəmiyyəti, özəl sektor, beynəlxalq təşkilatlar və ölkələr müştərək formatda çalışmalıdır. Yalnız bu halda iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə uğur qazanmaq və gələcək nəsillər üçün daha dayanıqlı və yaşıl bir dünya yaratmaq mümkün olacaq.
Beynəlxalq Valyuta Fondunun rəsmisi xanım Marqaret Kotton karbon vergisinin tətbiqi məsələlərinin dünyanın gündəmində olduğunu qeyd edib, bu prosesdə nailiyyətlər və çətinliklər barədə məlumat verib.

The International Forum on Carbon Pricing started its activity in Baku on September 25. More than 40 senior tax officials from IOTA member countries, representatives of international organizations such as United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC UN), World Bank, International Monetary Fund, European Commission, Organization for Economic Cooperation and Development (OECD), International Center for Climate Change and Development (ICCCAD), Asian Development Bank (AİB) and business leaders participate at the event organized jointly by Intra-European Organization of Tax Administrations (IOTA) and the State Tax Service under the Ministry of Economy. The two-day International Forum will discuss carbon pricing mechanisms, international experience and new approaches related to their application.
Mikayil Jabbarov, Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan, Orkhan Nazarli, Head of the State Tax Service under the Ministry of Economy, and Mrs. Margaret Cotton, an official of the International Monetary Fund, made a speech at the opening ceremony of the event.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov stated that the Baku International Forum on Carbon Pricing coincides with an important period, that our country will host a prestigious event such as the 29th Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), and that the agenda of the Forum is to evaluate the role of fiscal instruments in the decarbonization process. The Minister noted that it is an effective and pleasant opportunity to hold discussions on the subject with the representatives of the prestigious international organizations and the member countries of IOTA. The Minister mentioned that the Forum is one of the platforms that contribute to the initiatives towards the realization of the priorities of the clean environment agenda, which is necessary on a global scale, and creates an opportunity to lay the foundations of new approaches.
The head of the State Tax Service under the Ministry of Economy, Orkhan Nazarli, called the holding of the International Forum on Carbon Pricing a very important event before hosting the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change - COP29, which is a platform for discussing the new realities created by the fight against climate change. He noted that the forum created an opportunity to explore new ways for a fair approach, share best practices and promote cooperation. Orkhan Nazarli stated that climate change is becoming increasingly widespread and relevant on the international agenda. Because this is a problem faced by not only one country, but all the countries of the world. For this reason, carbon pricing, which is one of the most effective tools for combating global climate change, is an important tool that mobilizes economic actors to reduce greenhouse gas emissions and promotes sustainable development.
It was stated that joint initiatives are very important in this process, that is, the government, civil society, private sector, international organizations and countries should work in a joint format. Only then will it be possible to succeed in the fight against climate change and create a more sustainable and green world for future generations.
The official of the International Monetary Fund, Mrs. Margaret Cotton, noted that the implementation of the carbon tax is on the agenda of the world, and informed about the achievements and difficulties in this process.