Azərbaycanın hərb tarixinə qızıl hərflərlə yazılmış Vətən müharibəsinin başlamasından dörd il ötür. Dövlət başçısı, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi, Ordumuzun şücaəti ilə doğma torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi uğrunda mübarizə vətənpərvərlik, qətiyyət və həmrəyliyin təntənəsidir.
27 Sentyabr - Anım Günündə İqtisadiyyat Nazirliyinin kollektivi Vətən müharibəsində əldə edilmiş şanlı qələbənin, Zəfər tariximizin əbədiləşdirilməsi və şəhidlərimizin əziz xatirəsinə ehtiramın növbəti ifadəsi olan Zəfər Parkında olublar.
Parkdakı xatirə daşının önünə gül dəstələri düzülüb, ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən qəhrəmanlarımız dərin hörmətlə yad edilib.

Four years have passed since the beginning of the Patriotic War, engraved in golden letters in the military history of Azerbaijan. The struggle for the liberation of our native lands from occupation under  the leadership of the head of state, the victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev, and the bravery of our Army is a celebration of patriotism, determination and solidarity.
On September 27 - Day of Remembrance, the staff of the Ministry of Economy visited the Zafar Park, which is another expression of the glorious victory achieved in the Patriotic War, the perpetuation of our Victory history and the dear memory of our martyrs.
Bunches of flowers were arranged in front of the memorial stone in the park, and our heroes who died for the territorial integrity of our country were commemorated with deep respect.