Cəbrayıl rayonunda “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” Sənaye Parkında yeni müəssisələrin təməli qoyulub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva oktyabrın 3-də Cəbrayıl rayonunda “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” Sənaye Parkında yeni müəssisələrin təməlqoyma mərasimlərində iştirak ediblər.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma sənaye parkında görülən işlər barədə məlumat verdi.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizdə həyata keçirilən iqtisadi siyasətin ən önəmli istiqamətlərindən biri sənaye sektorunun, xüsusilə də qeyri-neft sənayesinin sürətli inkişafıdır. Bu baxımdan yeni dövrün iqtisadi inkişaf tələbləri ilə uzlaşan mütərəqqi mexanizmlərin - sənaye zonalarının (sənaye parkları və məhəllələri) yaradılması və fəaliyyətinin genişləndirilməsi xüsusi önəm kəsb edir.
İşğaldan azad edilmiş torpaqlarımızın ölkə iqtisadiyyatına reinteqrasiyası, yeni əməkdaşlıq imkanları, beynəlxalq və regional nəqliyyat-logistika dəhlizlərinin artan potensialı Azərbaycanın sürətli inkişafı üçün əlavə stimul yaradır. İqtisadi resursları, təbii ehtiyatları, enerji mənbələri, yeraltı metal filizi yataqları, termal suları, tikinti materialları üçün xammal bazası, nəqliyyat-tranzit, turizm imkanları və s. azad edilmiş ərazilərimizə investorların marağını artırır. Cəbrayıl rayonunun Qarabağ regionundakı strateji coğrafi mövqeyi, Qarabağla digər bölgələrin qovuşuğunda yerləşməsi və infrastruktura çıxış imkanları rayonun gələcəkdə Qarabağın sənaye mərkəzinə çevrilməsi imkanlarını genişləndirir. “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” Sənaye Parkının yaradılması da məhz bu məqsədə xidmət edir.
Dövlətimizin başçısının 2021-ci il 4 oktyabr tarixli Fərmanına əsasən İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin (İZİA) idarəçiliyində Cəbrayıl rayonunda “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” Sənaye Parkı yaradılıb. Sənaye parkının əsas fəaliyyət istiqaməti kimi Parkda logistika və ticarət mərkəzi, anbar kompleksləri, topdan və pərakəndə satış obyektləri, TIR parkı, gömrük, yanacaqdoldurma, avtomobil və digər texnikaların təmiri məntəqələrinin yaradılması planlaşdırılır.
Ərazisi 200 hektar olan sənaye parkı logistik imkanlar baxımından çox əlverişli ərazidə təşkil olunub ki, bu da sahibkarların diqqətini cəlb edən əsas məqamlardan biridir. Belə ki, bu sənaye parkı yeni salınan magistral avtomobil və dəmir yollarının üzərində yerləşir.
Sənaye parkının hazırda 13 rezidenti və 1 qeyri-rezidenti var. İnvestorlar tərəfindən ümumi olaraq parka 133,8 milyon manat investisiyanın yatırılması, 2 mindən çox iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur. Artıq bu günədək rezidentlər tərəfindən sənaye parkına 20 milyon manatdan artıq investisiya yatırılıb, 40-dan çox daimi iş yeri yaradılıb.
Rezidentlər tərəfindən sənaye parkında fibrobeton və polistirolbeton blokların, quru inşaat qatqılarının, tamet daşların, müxtəlif çeşiddə yapışqan lentlərin, ayaqqabıların, dezinfeksiyaedici, maye yuyucu və ağardıcı məhlulların və digər məhsulların istehsalı, 40 otaqlı hotelin və 100 nəfərlik restoranın tikintisi həyata keçiriləcək, logistik mərkəz inşa olunacaq.
Hazırda “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” Sənaye Parkında bir müəssisə fəaliyyət göstərir. Müəssisədə kənd təsərrüfatı texnikalarına, yük maşınlarına texniki servis xidməti göstərilir.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva sənaye parkında əvvəlcə Litvanın “Dominari” şirkətinin mebel klasterinin təməlqoyma mərasimində iştirak etdilər.
Məlumat verildi ki, Litvanın “Dominari” şirkəti “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” Sənaye Parkının rezidenti kimi qeydiyyata alınıb. Şirkət tərəfindən sənaye parkının 10 hektar ərazisində 5 mərhələdən ibarət mebel klasteri layihəsinin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
İlkin mərhələdə döşək istehsalının əsas xammalı olan paralon materialının istehsalı zavodunun və mebel klasterinin müxtəlif mərhələlərini parça ilə təmin edəcək toxuculuq fabrikinin qurulması planlaşdırılır. İnvestisiya dəyəri 50 milyon manatdan çox olan müəssisədə ilkin mərhələdə 650 nəfər işlə təmin ediləcək. İşçilərin Cəbrayıl və ətraf rayonlardan cəlb olunması nəzərdə tutulur.
Şirkət ildə 6 min ton elastik poliuretan, 250 min ədəd müxtəlif mebel, həmçinin döşəklər, divanlar və çarpayılar üçün 1 milyon ədəd üzlük, 200 min döşək, 5,5 min kubmetr mebel komponentləri istehsal edəcək. İstehsal olunan məhsulların daxili bazarda satılması ilə yanaşı, ixracı da həyata keçiriləcək.
Qeyd edildi ki, Litvanın “Dominari” şirkəti qısa müddət ərzində Baltikyanı ölkələrin və Şərqi Avropanın aparıcı mebel istehsalçılarından birinə çevrilib. Hazırda şirkət 2 min işçi və 200-dən çox korporativ müştəri bazasına malikdir.
Prezident İlham Əliyev “Dominari” şirkətinin mebel klasterinin təməlini qoydu.
Sonra dövlətimizin başçısı və birinci xanım sənaye parkında “Karabakh Stone” MMC-nin zavodunun təməlqoyma mərasimində iştirak etdilər.
Məlumat verildi ki, “Karabakh Stone” MMC 2024-cü ilin iyulunda “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” Sənaye Parkının rezidenti kimi qeydiyyatdan keçib. Şirkət sənaye parkının 3,5 hektar ərazisində yol və müxtəlif sahələrin abadlaşdırılması üçün dekorativ daşlar (tamet daşlar) və səki bordürlərinin istehsalı ilə məşğul olacaq.
İnvestisiya həcmi 7,8 milyon manat olan layihə çərçivəsində 95 nəfərin daimi işlə təmin edilməsi nəzərdə tutulur.
İstehsal gücü 1 milyon 250 min kvadratmetr təşkil edəcək müəssisədə hazırlanacaq məhsullar daxili bazarın tələbatının ödənilməsinə yönəldiləcək. Türkiyə texnologiyasından istifadə ediləcək müəssisənin 2025-ci ildə fəaliyyətə başlaması planlaşdırılır.
Dövlətimizin başçısı zavodun təməlini qoydu.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva sənaye parkında, həmçinin “Prestij-Kimya” MMC-nin zavodunun təməlqoyma mərasimində iştirak etdilər.
Bildirildi ki, şirkət sənaye parkının 2,15 hektar ərazisində dezinfeksiyaedici, maye yuyucu və ağardıcı məhlulların istehsalını həyata keçirəcək zavod inşa edəcək. İnvestisiya dəyəri 5,8 milyon manat olan müəssisədə 214 nəfər daimi işlə təmin ediləcək.
Türkiyənin, Çinin, Avropanın qabaqcıl ölkələrinin texnologiyalarından istifadə ediləcək müəssisədə il ərzində 30 min ton müxtəlif dezinfeksiyaedici, maye yuyucu və ağardıcı məhsulların istehsal olunması nəzərdə tutulur. Müəssisədə istehsal olunacaq məhsulların daxili bazarla yanaşı, xarici bazarlarda da satışı planlaşdırılır.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the ground-breaking ceremonies for new enterprises in the Araz Valley Economic Zone industrial park in the Jabrayil district.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov briefed the President and the First Lady on the progress made in the industrial park.
According to the Presidential decree dated October 4, 2021, the Araz Valley Economic Zone industrial park was created in Jabrayil district under the management of the Economic Zones Development Agency (EZDA). The park’s main activities will include the establishment of a logistics and trade center, warehouse complexes, wholesale and retail outlets, parking area, customs and fuel stations, and service centers for vehicles and equipment.
Covering an area of 200 hectares, the industrial park benefits from its advantageous location along newly constructed highways and railways, making it an attractive site for entrepreneurs.
The industrial park currently hosts 13 residents and 1 non-resident. Total investments are expected to reach 133.8 million AZN, creating more than 2,000 jobs. To date, residents have already invested over 20 million AZN, generating more than 40 permanent jobs.
Among the planned projects in the industrial park are the production of fiberglass and polystyrene concrete blocks, dry construction mixtures, paving stones, various adhesive tapes, footwear, disinfectants, liquid detergents, and bleach solutions. A 40-room hotel, a 100-seat restaurant, and a logistics center will also be constructed.
Currently, one enterprise is operational in the park, providing technical services for agricultural machinery and trucks.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva first attended the ground-breaking ceremony for a furniture cluster owned by Lithuania’s Dominari company.
Dominari has been registered as a resident of the Araz Valley Economic Zone industrial park. The company plans to implement a five-phase furniture cluster project on 10 hectares. The first phase will include the construction of a factory for producing foam, a key material for mattresses, and a textile factory to supply various stages of the cluster. The total investment will exceed 50 million AZN, and 650 jobs will be created initially, with the workforce recruited from Jabrayil and nearby districts.
The company will annually produce 6,000 tons of flexible polyurethane, 250,000 units of various furniture, 1 million covers for mattresses, sofas, and beds, 200,000 mattresses, and 5,500 cubic meters of furniture components. The products will be sold domestically and exported.
Lithuania’s Dominari has rapidly grown into one of the leading furniture manufacturers in the Baltic States and Eastern Europe. Currently, the company employs 2,000 people and serves over 200 corporate clients.
President Ilham Aliyev laid the foundation stone for the "Dominari" furniture cluster.
The President and First Lady participated in the ground-breaking ceremony for a factory owned by Karabakh Stone LLC in the industrial park.
Karabakh Stone LLC was registered as a resident of the industrial park in July 2024. The company will produce decorative paving stones and curbstones for roads and landscaping on 3.5 hectares of the park.
The project, with an investment of 7.8 million AZN, is expected to create 95 permanent jobs. The factory, with an annual production capacity of 1,250,000 square meters, will cater to the domestic market. The factory, utilizing Turkish technology, is expected to become operational in 2025.
President Ilham Aliyev laid the foundation stone for the factory.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva also attended the ground-breaking ceremony for a factory by Prestij-Kimya LLC in the industrial park.
The company will construct a factory on 2.15 hectares to produce disinfectants, liquid detergents, and bleach solutions. With an investment of 5.8 million AZN, the factory will create 214 permanent jobs.
The factory will utilize advanced technologies from Turkiye, China, and leading European countries, producing 30,000 tons of various disinfectants, liquid detergents, and bleach products annually. The products will be marketed both domestically and internationally.