Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında İtaliya şirkəti ilə “yaşıl” layihə həyata keçiriləcək
İtaliyanın “Technip Energies S.p.A.” şirkəti ilə “Piroliz yağı istehsalı” layihəsinin həyata keçirilməsinə dair müqavilə imzalanıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və SOCAR prezidenti Rövşən Nəcəf İtaliyanın "Technip Energies" şirkətinin İdarə Heyətinin üzvü və biznes üzrə baş direktoru Marko Villa ilə görüşüblər.
Görüşdə bərpa olunan enerji ehtiyatlarına malik olan ölkəmizin “yaşıl artım” və davamlı inkişaf məkanına çevrilməsi məqsədilə xarici şirkətlərlə fəal əməkdaşlıq edildiyi, mövcud potensialın reallaşdırılmasında beynəlxalq təcrübənin və müasir texnologiyaların tətbiqinin önəmi qeyd olunub. Azərbaycanda beynəlxalq tərəfdaşlarla "yaşıl” enerjinin istehsalı istiqamətində həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verilib.
Tərəflər aşağı karbonlu biznes həllərinə keçid və yeni əməkdaşlıq perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Görüş çərçivəsində “SOCAR Downstream Management” MMC, "Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC və İtaliyanın “Technip Energies S.p.A.” şirkəti arasında  “Plastik tullantılardan piroliz yağının istehsalı” layihəsi (“yaşıl”layihə) üzrə Birgə Müəssisənin təsis edilməsi və İştirakçılar haqqında müqavilə imzalanıb.
Ümumi dəyəri 97 milyon avro olan layihənin reallaşdırılması tullantıların səmərəli emalına, sənaye istehsalının təkmilləşdirilməsinə və karbon emissiyasının azaldılmasına stimul verəcək. Eyni zamanda, sənaye məhsullarının müxtəlifliyini və dayanıqlığını artıraraq, ölkənin təbii ehtiyatlarından daha səmərəli istifadəni təmin edəcək. Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının ərazisində inşa ediləcək zavodda ildə 36 000 ton plastikdən 23 000 ton piroliz yağı istehsal ediləcək. Layihədə “AİŞ” 30%, “Technip Energies S.p.A.” 35%, “SOCAR” 35% iştirak paylarına sahibdir.
Tədbirdə “Plastik tullantılardan piroliz yağının istehsalı” layihəsibarədə təqdimat nümayiş olunub. Layihə üzrə tətbiq ediləcək piroliz yağı texnologiyası plastik tullantıların yüksək temperaturda parçalanması yolu ilə təkrar emal edilməsini təmin edir. Bu, tullantıların azaldılması və yanacaqlara alternativ yanacaq istehsalı ilə karbon izini azaldır.
Qeyd: 60 illik təcrübəyə malik və 15 mindən çox işçi heyəti olan “Technip Energies” şirkəti 34 ölkədə dayanıqlı yanacaq, kimya, tullantıların emalı, qaz və aşağı karbon enerjisi, innovativ texnologiyalar, karbonsuz həllər sahələrində fəaliyyət göstərir.

An agreement was signed with the Italian company "Technip Energies S.p.A." on the implementation of the "Pyrolysis oil production" project.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov and SOCAR President Rovshan Najaf met with Marco Villa, a member of the Board of Directors and CEO of the Italian "Technip Energies" company.
It was noted at the meeting that our country, which has renewable energy resources, actively cooperates with foreign companies in order to become a place of "green growth" and sustainable development, and the importance of international experience and the application of modern technologies in realizing the existing potential. Information was provided on the projects implemented in Azerbaijan with international partners in the direction of the production of "green" energy.
The parties exchanged views on the transition to low-carbon business solutions and new cooperation prospects.
An agreement was signed within the framework of the meeting between "SOCAR Downstream Management" LLC, "Azerbaijan Investment Company" OJSC and the Italian "Technip Energies S.p.A" company on the "Production of pyrolysis oil from plastic waste" project ("green" project) and on the Participants.
The implementation of the project with a total cost of 97 million euros will stimulate efficient waste processing, improvement of industrial production and reduction of carbon emissions. It will also ensure more efficient use of the country's natural resources by increasing the diversity and sustainability of industrial products. 23,000 tons of pyrolysis oil will be produced from 36,000 tons of plastic per year at the plant to be built on the territory of Sumgayit Chemical Industrial Park. "AISH" has 30%, "Technip Energies S.p.A" 35%, "SOCAR" 35% shares in the project.
A presentation on the project "Production of pyrolysis oil from plastic waste" was demonstrated at the event. The pyrolysis oil technology to be applied in the project ensures the recycling of plastic waste by decomposition at high temperatures. This reduces the carbon footprint by reducing emissions and producing alternative fuels.
Note: Technip Energies with its 60 years of experience and more than 15,000 employees, operates in 34 countries in the fields of sustainable fuel, chemistry, waste processing, gas and low-carbon energy, innovative technologies, and carbon-free solutions.